Z wizytą w Strasburgu!

Autor: 
Anna Kurtasz
strasburg2.jpg
strasburg1.jpg

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Miejskim Zespole Szkół mieli w tym miesiącu okazję uczestniczenia w niezwykłym wydarzeniu. Nasza szkoła bowiem – jako jedyne gimnazjum z całej Polski – została zakwalifikowana do tegorocznej edycji programu Euroscola.
W ramach programu Euroscola uczniowie ze wszystkich krajów Unii Europejskiej są zapraszani do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Spotykają się tam ze swoimi kolegami
z innych państw, uczestniczą w posiedzeniach komisji parlamentarnych oraz w posiedzeniu plenarnym. Program ten skierowany jest głównie do młodzieży licealnej, gimnazjaliści mają okazję uczestniczenia w nim tylko raz w roku – tym większy sukces naszej szkoły!
Wycieczka do Strasburga była nagrodą dla najlepszych uczniów oraz tych, którzy w naukę włożyli najwięcej wysiłku i najbardziej podnieśli w ciągu roku szkolnego swoją średnią ocen. Warunkiem koniecznym była też bardzo dobra znajomość języka angielskiego, bowiem w tym właśnie języku komunikowała się młodzież podczas spotkań w Parlamencie.
Po przyjeździe do Strasburga i wspólnym śniadaniu w restauracji Parlamentu uczniowie zostali przydzieleni do wielojęzycznych grup roboczych. Następnie wszyscy udali się na salę obrad. Tam zostali powitani przez administratorów Parlamentu. Każda grupa miała minutę na zaprezentowanie swojej szkoły – nasze gimnazjum przedstawiała Karolinka Pytel. Po wystąpieniach wszyscy udali się na obiad.
Popołudnie także było bardzo pracowite – uczniowie zostali podzieleni na czteroosobowe drużyny, biorące udział w grze „Eurogame” – jej finał miał miejsce pod koniec pracowitego dnia w sali obrad. W ostatecznej rozgrywce zmierzyły się ze sobą cztery drużyny, a w tej zwycięskiej znalazła się uczennica naszej szkoły – Klaudia Targosz!
Uczniowie – podzieleni na sześć grup roboczych – wzięli także udział w pracach komisji parlamentarnych. Rozpatrywali w tym czasie ważne zagadnienia – znaczenie wartości europejskich (pokoju, bezpieczeństwa, sprawiedliwości, praw człowieka) w świecie, jak młodzież może włączyć się do walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, jak wpłynąć na zmianę zachowań wobec środowiska naturalnego i promować rozwój energii ze źródeł odnawialnych, jakie możliwości niosą ze sobą współczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, jak wzbudzić większe zainteresowanie współobywateli sprawami związanymi z życiem demokratycznym i politycznym Unii Europejskiej i co należy zmienić, aby Europa stała się bliższa ideałowi młodzieży. Podsumowanie tych dyskusji miało miejsce na Sali obrad Parlamentu Europejskiego, gdzie rzecznicy każdej z grup prezentowali swoje sprawozdania przygotowane na posiedzeniach grup roboczych.
Ukoronowaniem wizyty w Parlamencie było wręczenie zwycięzcom gry pucharów oraz odśpiewanie hymnu europejskiego. Do kraju wróciliśmy zmęczeni, ale ogromnie dumni z sukcesu zarówno naszej szkoły, jak i jej reprezentantki. Każdy uczestnik wrócił bogatszy zarówno o nową wiedzę o Parlamencie Europejskim, jak i o moc wrażeń wynikających z tak obfitego w wydarzenia dnia.

Wydania: