Potęga chińskiego wynalazku - od pomysłu do przemysłu

Autor: 
Maciej Szymczyk - dyrektor Muzeum Papiernictwa
EDD1.jpg

12 września w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa – Dolny Śląsk 2010, Muzeum Papiernictwa zorganizowało prelekcję pt. „Potęga chińskiego wynalazku” zgodnie z tegorocznym tematem EDD - „Od pomysłu do przemysłu”. Prelekcję wygłosił dr hab. Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Część teoretyczna wzbogacona została o próby wykonania kartek papieru przy użyciu chińskiej formy pływającej oraz XIII-wiecznej formy zanurzeniowej.
Papier znany jest od 105 r. n.e. dzięki wynalazkowi chińskiego dygnitarza Tsai-Luna. Pierwsze w dziejach ludzkości arkusze wytwarzano wylewając masę papierniczą na sito „pływające” w wodzie (tzw. „forma pływająca”). Z czasem
w Chinach upowszechniła się technika polegająca na zaczerpywaniu na sito masy papierniczej (tzw. „forma zanurzeniowa”). W Europie papier zaczęto wytwarzać po 1000 r. Dzięki wynalezieniu w 1798 r. prze N.L. Roberta maszyny papierniczej, począwszy od XIX w. papiernictwo zaczęło przekształcać się z rzemiosła w przemysł, a papier stawał się produktem coraz bardziej powszechnym.
U progu XXI wieku papier jest jednym z najczęściej wykorzystywanych produktów (używamy go codziennie m.in. do pisania, drukowania, pakowania, płacenia oraz do celów higienicznych). Światowa produkcja w 2008 r. wyniosła 391 mln ton., a mieszkaniec Ziemi rocznie zużywa 58 kg. W Polsce prowadzi działalność ponad 400 zakładów wytwarzających papier, tekturę i wyroby papierowe. Dziś branża zatrudnia ponad 45.000 osób.
W 2009 r. powstało w Polsce 3.275 tys. papieru i tektury, a przeciętne zużycie na osobę wynosi 101 kg (uwzględniając wyniki handlu zagranicznego). Udział polskiej branży w światowej produkcji wynosi 0,8%.

Wydania: