Święto Sztuk Wszelakich - Magia Obrazu

Autor: 
Anna Franczukowska
magia obrazu wernisaz_7.jpg

Lądek-Zdrój 27 października br. obchodził „Święto Sztuk Wszelakich”, podczas którego finał znalazły realizowane przez Centrum Kultury i Rekreacji projekty „Tort i wisienka – fotografia ze
smakiem" (koordynator Marzena Zawal) oraz „Pantonima, a Pani To Ma czyli międzypokoleniowe zmagania z teatrem pantomimy” (koordynator Karolina Sierakowska-Dawidowicz). Oba projekty dofinansowane były w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika.
W programie „Święta Sztuk Wszelakich” znalazły się: spotkanie z Andrzejem Dudkiem-Dürerem – artystą sztuki mediów, kompozytorem, muzykiem i performerem (restauracja „Maleńka”), obraz teatralny „Co się nie wydarzało w Lądku” w wykonaniu Teatru STĄD (lądecki rynek), wernisaż wystawy „Osobistości i osobliwości Ziemi Kłodzkiej”
z oprawą muzyczną Mateusza Ostasza (Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego) oraz koncert jazzowy zespołu REJDA TRIO („Willa Marianna”).
Ziemia Kłodzka nazywana Zakątkiem Pana Boga to region o burzliwej historii, charakteryzujący się malowniczym ukształtowaniem terenu oraz bogactwem zabytków architektury i sztuki. Przez ostatnie półrocze członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Fotografii działającego przy Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju pod wodzą Marzeny Zawal realizowali interdyscyplinarny projekt „Tort i wisienka – fotografia ze smakiem”, którego owocem jest wystawa „Osobistości i osobliwości Ziemi Kłodzkiej”, łącząca w jedną całość fotografię, grafikę i wiedzę o regionie. Prace w szlachetnej technice fotograficznej – gumie dwuchromianowej powstały na warsztatach prowadzonych przez absolwenta gdańskiej ASP, „gumistę” Grzegorza Gorczyńskiego (Gospodarstwo Agroturystyczne „Artystyka” w Nowej Bystrzycy). Ich uczestnicy wykorzystując światłoczułość, garbujących właściwości związków światłoczułych (chromianów) i tradycyjną fotografię jako materiał wyjściowy wykonali niepowtarzalne odbitki. Motywy z fotografii znalazły odbicie w grafice – linorycie, bowiem niepohamowana potrzeba artystycznego rozwoju skłoniła zainteresowanych do zajęcia się tą dziedziną sztuki. Nad linorytami pracowali w pracowni graficznej Artura Golińskiego, absolwenta wrocławskiej ASP i adiunkta Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Integralną częścią projektu były spotkania edukacyjne z artystami fotografami: Bogusławem Michnikiem, Bogdanem Paszkiewiczem, Ludwikiem Pikułą oraz artystą grafikiem Arturem Golińskim. Wśród prac prezentowanych na wystawie „Osobistości i osobliwości Ziemi Kłodzkiej” znalazły się również grafiki prof. Jacka Marii Rybczyńskiego, gościa honorowego projektu.
Pomostem między fotografią a teatrem stało się opowiadanie Pauliny Bagińskiej „Wszyscy mówią – ładnie tu macie...”. Na jego kanwie Michał Dawidowicz wyreżyserował obraz teatralny „Co się nie wydarzyło w Lądku”, w którym wystąpili aktorzy Teatru STĄD.

Wydania: