W oczekiwaniu na wiosnę

Autor: 
inf. D.B.
gorbacz.jpg

W piątek 5.04.2013 r. w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich, w czytelni biblioteki, została otwarta jubileuszowa wystawa prac Alicji Gorbacz-Palacios.
Malarka jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i Pa-ństwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1985 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Twórczość artystki to przede wszystkim malarstwo, rysunek, tkanina artystyczna, scenografia oraz konserwacja dzieł sztuki. Prace jej prezentowane były na wielu wystawach w Polsce i za granicą, znajdują się także w wielu prywatnych zbiorach w różnych krajach świata. Na wystawie zaprezentowano tylko niewielką część dorobku artystki, ale znalazły się na niej najważniejsze dla artystki obrazy z cyklu: „Moje pracownie”, „Kwiaty”, „W deszczu” oraz „Obrazy Duszy”, które są kontynuacją wątku „Łąki”. Obrazy to kolorowa kwitnąca łąka, pełna kolorów, na której dominuje kobieta pełna nastrojów, emocji i ulotnych wrażeń. Malarstwo pani Alicji przyciąga wzrok wspaniałą kolorystyką, formą, wyczuciem ulotnej chwili i świetnym warsztatem plastycznym. Każdy z tych cykli posiada odmienną poetykę osobistej, intymnej interpretacji, która wzbudza refleksję nad różnorodnością doznań jakich dostarcza nam życie. Wystawione prace pochodzą z różnych okresów czterdziestoletniej pracy twórczej bohaterki piątkowego wieczoru.
Artystka w swoim wystąpieniu powiedziała, że poprzez tworzenie zabija smutek i wszystkie niepokoje, malarstwo daje jej siłę i ukojenie, jest najlepszym lekarstwem na zło i rozterki dnia codziennego. Zaproszeni goście nazwali piątkową wystawę „W oczekiwaniu na wiosnę”, ponieważ wszyscy jesteśmy jej spragnieni, a wystawa pani Alicji spełnia nasze oczekiwania i marzenia o jej nadejściu. Z uwagi na tak wyjątkowy wieczór, na wernisażu nie zabrakło gości, toastu, tortu oraz oczywiście kwiatów, które w imieniu swoim oraz pana wójta Sławomira Karwowskiego i całej społeczności wręczyła pani Iwona Sudoł, zastępca wójta Gminy Nowa Ruda.

Wydania: