Dzieci z Mołdawii z wizytą w Polsce

Autor: 
Renata Sulima
mołdawia1.jpg

Przez cały tydzień w Sudeckim Oddziale SG przebywały dzieci polskiego pochodzenia z Mołdawii. Patronat nad letnim wypoczynkiem objął Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Dominik Tracz.
Od 8 do 14 lipca 2013 r. w Sudeckim Oddziale Straży Granicznej przebywało czternaścioro dzieci wraz ze swoimi opiekunami. Są to członkowie Stowarzyszenia Polaków Gagauzji – dla większości z nich była to pierwsza wizyta w Polsce. Akcja została zainicjowana przez byłego komendanta Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej ppłk. SG Waldemara Hołodniuka, a funkcjonariusze z chęcią włączyli się w to przedsięwzięcie. Przez cały tydzień były pod opieką kilkunastu funkcjonariuszy i mieszkały w ich domach. Jako organizatorzy letniego wypoczynku staraliśmy się, aby każdy dzień wypełniony był mnóstwem atrakcji, dlatego nasi podopieczni mieli okazję zobaczyć m.in. sztolnie, jaskinie, kopalnie, kaplice, a także zwiedzić muzea. Dużym powodzeniem cieszyły się kąpiele na krytych basenach oraz seanse filmowe w nowoczesnych multipleksach. Nasi goście poznali „od kuchni” pracę funkcjonariuszy Straży Granicznej. Jedną z atrakcji był pobyt
w placówkach SG w Kłodzku i we Wrocławiu-Strachowicach, gdzie dzieci zobaczyły m.in. sprzęt kryminalistyczny, pirotechniczny, poznały psa służbowego, który na co dzień wraz ze swoim przewodnikiem czuwa nad bezpieczeństwem pasażerów we wrocławskim porcie lotniczym i przeszły „drogę pasażera”. Spotkali się ze strażakami z lotniskowej straży pożarnej oraz z pilotem śmigłowca LPR, którzy opowiedzieli o swojej pracy. Tygodniowy pobyt był dla nich także okazją do umacniania więzi z Polską i poznania kraju swoich przodków.
Patronat nad całym przedsięwzięciem objął Komendant Główny Straży Granicznej gen.bryg. SG Dominik Tracz. Dziękujemy osobom i instytucjom współpracującym z SOSG za umożliwienie dzieciom poznania najciekawszych zakątków Kotliny Kłodzkiej.

Wydania: