Aktualności z Biuletynu "Wiadomości Bystrzyckie"

Autor: 
inf. BB
gala.jpg
kamerun.jpg
sołtys.jpg

UCZNIOWSKIE PROJEKTY PRZEDMIOTEM GALI
W bystrzyckim Gimnazjum nr 1 odbyła się 20.03.br. „Gala projektów edukacyjnych” z udziałem uczniów i uczennic z klas drugich i trzecich. Poprowadziły ją Agata Stelmasiak i Wiktoria Szymańska z klasy III A. Widzowie na kuponach oddawali swój głos na najlepszą ich zdaniem prezentację. Wygrała prezentacja o „Polakach na igrzyskach olimpijskich”, przygotowana przez uczniów z klasy sportowej. Nagrodę wręczyła im dyrektorka Beata Kobryń. Urozmaiceniem wydarzenia była część artystyczna, składająca się z występów wokalnych, tanecznych i muzycznych. Przygotowała ją młodzież pod opieką Małgorzaty Kociumbas. Całą galę przeprowadzono pod pieczą merytoryczną Ewy Magierowskiej i Andrzeja Prasała ze Szkolnego Zespołu Wspierania Uzdolnień.
**
DWIE ULICE ZMIENIĄ NAZWY
Dwie bystrzyckie ulice: Juliana Leńskiego i Karola Świerczewskiego zmienią swoje nazwy. Władze miejskie zostały zobowiązane do ustalenia dla nich nowych mian ustawą z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Dotychczasowi patroni tych ulic z takim ustrojem są utożsamiani.
Stąd do 28 kwietnia br. mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej do Urzędu Miasta i Gminy (Biuro Obsługi Klienta) mogą zgłaszać pisemnie swoje propozycje nazw dla tych ulic z wyłączeniem takich, które odstają od zapisów ustawy.
**
Z ŻYCZENIAMI DLA SOŁTYSÓW
Życzenia dla sołtysek i sołtysów z gminy bystrzyckiej – z okazji ich niedawnego święta, w imieniu samorządu lokalnego gospodarzom miejscowości bądź osiedli miejskich – złożyła wiceburmistrz Beata Hucaluk-Szpanier w towarzystwie kierowniczki Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa Moniki Romanowskiej.
Podczas spotkania sekretarz gminy Tadeusz Zieliński poinformował, że zmieni się podmiot zajmujący się zbiórką odzieży używanej, co wiąże się z wymianą kontenerów wykorzystywanych dla tego celu. Gospodarze sołectw dowiedzieli się ponadto, iż gmina zainwestuje w kolejne punkty oświetlenia drogowego bądź ulicznego w kilku miejscowościach oraz przygotuje dokumentację na takie dobrodziejstwo w następnych.
**
KAMERUN Z BLISKA I DALEKA
Franciszkanin, ojciec Janusz Wróbel w partnerskim dla Bystrzycy Kłodzkiej niemieckim Ambergu założył Dzieło Pomocy Misjom „Lafia”. W związku z tym od czasu do czasu odwiedza również afrykańskie państwo Kamerun, gdzie m.in. w miejscowości Abong Mbang zakon prowadzi misję.
24 marca o. J. Wróbel z trzema wolontariuszkami gościli w bystrzyckim Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, by podczas spotkań z młodzieżą szkolną i mieszkańcami opowiedzieć o codzienności tego odległego kraju. Burmistrz Renata Surma na wstępie podkreśliła ważną rolę, jaką odgrywają duchowni w cywilizowaniu wielu regionów tego gorącego kontynentu, w tym wspomnianego państwa.
Duchowny opowiadał i ilustrował zdjęciami swoje pobyty w tym kraju. Zakonnik zaprezentował chaty niektórych Kameruńczyków, ich otoczenie, warunki bytowe, tamtejszą przyrodę. Trudno ogarnąć, że da się mieszkać na tak wypalonej ziemi. A jednak tubylcom to się udaje, przy czym nie brakuje im pogody ducha i wiary na coś lepszego. Właśnie tę wiarę w niektórych miejscach Kamerunu niosą swoją działalnością misjonarze, za którymi również kroczy ucywilizowanie społeczeństwa. Bystrzyckie spotkania o. Janusza Wróbla pozwoliły w krótkim czasie odbyć daleką, jakże pouczającą podróż i przygodę.

Wydania: