Lwowska Fala

Autor: 
Janusz Puszczewicz

Duża część mieszkańców Dolnego Śląska szczyci się kresowymi korzeniami. Tu znaleźli po wojennych trudach i wygnaniu z rodzinnych stron – swoje nowe miejsce na ziemi. Dzisiaj to już ich drugie czy nawet trzecie kresowe pokolenie. Myślę, że wielu z nich jednak chętnie wróci do tamtej tak wspaniałej kresowej atmosfery. Miło mi poinformować, że mamy już od pewnego czasu taką możliwość.
Zapraszam Państwa do słuchania cotygodniowych radiowych audycji pn. LWOWSKA FALA. Emituje je Radio Katowice.
Mimo że tej rozgłośni nie słychać bezpośrednio w dolnośląskim regionie – możemy je jednak odsłuchać online poprzez stronę www.radio.katowice.pl.
Audycja nadawana jest w każdą niedzielę o godz. 9.10, powtórka tuż po północy.
Audycję możemy również odsłuchać w każdym czasie, wstępując na wspomnianą stronę, klikając na dział „audycje”, gdzie wyszukujemy nazwę audycji. Audycje nawet te archiwalne możemy więc odsłuchać o dowolnej przystępnej dla nas porze.
Audycja – jak pisze prowadząca red. Danuta Skalska – ocala od zapomnienia kresową tradycję i kulturę. Prezentuje nam lwowski humor i takie też piosenki. Ale też ukazuje prawdę o losach Polaków stamtąd pochodzących. W audycjach znajdziemy relacje z kresowych uroczystości i spotkań, znajdziemy również kresowe aktualności. A do tego prowadzi je i to z jaką werwą i lwowskim humorem red. Danuta Skalska, która o Kresach wie wszystko lub prawie wszystko. Tych audycji nie można po prostu opuścić. Kto raz ją wysłucha, będzie już stałym jej słuchaczem.
W tej chwili każdy niemal z nas ma dostęp do internetu, warto więc skorzystać z tego dobrodziejstwa. Jeżeli natomiast mamy trudność w odszukaniu, poprośmy może nasze dzieci lub wnuki, a te szybko odnajdą nam wspomnianą stronę i samą audycję.
Polecam gorąco Państwu tę audycję, może wtedy, mimo nawet tej odległości, staniemy się jedną wielką radiową rodziną kresową. Liczę, że LWOWSKA FALA zagości niebawem już w wielu domach na Ziemi Kłodzkiej.

Wydania: