Bajkowy szlak - korespondencja z Bielska-Białej

Autor: 
JANUSZ PUSZCZEWICZ
_DSC4106male2048logo.jpg

Dzisiejsze czasy nie zachęcają raczej do podróży i odwiedzania innych miast. Niemniej chciałbym zaprosić Państwa być może w spokojniejszych już czasie do odwiedzenia Bielska- Białej. Zaprosić do miasta gdzie spotkamy niezwykłe bajkowe pomniki, które tworzą wyjątkowy spacerowy szlak. Wprawdzie podobny szlak spotkamy jeszcze w Łodzi gdzie zaprasza nas Miś Uszatek czy wróbelek Ćwirek, ale daleko mu do bielskiego.
Kto z nas nie pamięta wspaniałych animowanych bajek ze słynnym Reksiem, Bolkiem i Lolkiem, Baltazarem Gąbką czy Pampalinim. Wszystkie one powstały w bielskim Studio Filmów Rysunkowych, które pierwszy film zrealizowało już w 1947 r. Wprawdzie początkowo studio mieściło się w Katowicach gdzie było przypisane do redakcji jednej z lokalnych gazet, jednak to w Bielsku znalazło najlepszy klimat i najlepszych też twórców. Wspaniały a wręcz imponujący jest dorobek tego studia, wspaniali też byli i są tutejsi twórcy. Ich filmy obejrzało w blisko 100 krajach prawie miliard osób, sama „Wielka podróż Bolka i Lolka” była obecna w 65 krajach.
Nasz bajkowy spacer warto rozpocząć od samego udostępnionego nam Studia Filmów Rysunkowych przy ul. Cieszyńskiej, gdzie poznamy proces powstawania filmu. Wprawdzie obecnie z uwagi na epidemię studio chwilowo jest zamknięte dla odwiedzających, ale to tylko kwestia czasu. W planie jest stworzenie tu również Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji wszak Bielsko bajką przecież stoi. Wprawdzie jeszcze niedawno kojarzone było ze słynną bielską wełną (dziś praktycznie przemysł włókienniczy tu upadł), ale i z maluchem czy szybowcami tu budowanymi.
Bajkowy szlak rozpoczyna odsłonięty w 2009 r. pomnik przedstawiającego naszego słynnego Reksia. Spotkamy go na skwerku przy jednej z głównych ulic miasta, nad brzegiem rzeki Białka. Sam Reksio był bohaterem aż 65 odcinków kręconych tu w latach 1967-1990, których twórcą był Lechosław Marszałek. Tu zawsze spotkamy tłum dzieciaków, trudno bowiem odmówić sobie spotkania i zdjęcia z naszym bajkowym przyjacielem. Wprawdzie mojej wnuczce brakuje tu jeszcze przyjaciela Reksia jakim był bajkowy Azorek, ale trudno też wszystkich zadowolić.
Drugi z bajkowych pomników przedstawia Bolka i Lolka. Między postaciami znajduje się globus na którym nasi bohaterowie wskazują palcem Polskę i miasto, w którym kręcono ich filmy. W sumie nakręcono na przestrzeni 23 lat ponad 150 odcinków i dwa filmy pełnometrażowe z ich udziałem. Twórcą wykonanego w brązie pomnika jest Jarosław Mączka. Z kolei twórcą koncepcji samego serialu był Władysław Nehrebecki, chociaż prawa autorskie przypadają również Alfredowi Ledwigowi i Leszkowi Lorkowi. Pomnik usytuowany jest przed Galerią Handlową Sfera II. To jeden z najpiękniejszych zapewne bajkowych pomników.
Trzeci pomnik a raczej kompozycja rzeżbiarska usytuowana jest nieopodal ratusza, przedstawia postać Pampaliniego z serialu „Pampalini łowca zwierząt”. Serial powstał w drugiej połowie lat 70., a jego twórcą był Bronisław Zeman. Z kolei rzeźbiarska kompozycja jest dziełem Lidii Sztwiertni, która będzie twórcą kolejnego dzieła.
W planie jest już bowiem kolejny pomnik, tym razem Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka. Słynny kucharz stać będzie wraz z Wawelskim Smokiem obok auta, przed podróżą po świecie w poszukiwaniu zaginionego prof. Gąbki. Pomnik będzie zrealizowany jeszcze w tym roku. Aby wzbogacić wspomniany bajkowy szlak zrodził się również pomysł nazwania mostu imieniem Bolka i Lolka a być może i Tola doczeka się swojej kładki. Pewnym uzupełnieniem mogą być także kolorowe murale, z których również to miasto słynie. Gdy trafimy tu z kolei zimową porą mamy możliwość udziału w narciarskich zawodach o Puchar Reksia, ale i latem nie brakuje tu bajkowych atrakcji i imprez.
Dorobek bielskiego Studia Filmów Animowanych jest wyjątkowo bogaty. Dość wspomnieć, ze nakręcono tu aż 16 seriali, każdy liczący wiele odcinków (wspomniany już Bolek i Lolek to 150 odcinków czy Reksio 65 odcinków) i 5 filmów pełnometrażowych. Filmy wykonywane były metodą poklatkową czyli rysowane były klatka po klatce. Do zrealizowania np. 10 minutowego odcinka o Reksiu potrzebne było ponad 7 tys. rysunków. Dzisiaj filmy tworzy się już metodą komputerową. Wspomniane filmy zdobywały prestiżowe nagrody i znane są praktycznie na całym świecie. Niestety coraz rzadziej oglądamy je dzisiaj w polskich programach telewizyjnych, z wielką szkodą dla naszych milusińskich. Z ostatnich produkcji warto wspomnieć pełnometrażową „Gwiazdę Kopernika”, 13-odcinkowy serial „Kubę i Śrubkę”, wyjątkowo dobrze przyjęty u naszych południowych sąsiadów a oparty na przygodach wnuków twórcy Bronisława Zemana. A przecież wcześniej był jeszcze m.in. „Błękitny Rycerzyk”, „Kangur Hip-Hopek”, „Lis Leon” czy „Marcel Szpak”. Długo można by wyliczać tytuły i naszych bajkowych bohaterów, wszak zrealizowano tu prawie 1000 animowanych filmów.
Goszcząc w Beskidach warto więc wybrać się do Bielska-Białej – gdzie bajkowy szlak będzie szczególną atrakcją dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko dla nich …
Z bajkowym pozdrowieniem i życzeniem lepszych już tylko dni.

Wydania: