Wystawa w Galerii Sztuki pARTer 5-26 luty 2021 „Jego Wysokość Linoryt”

Autor: 
inf. KOK
linoryt_wystawa_plakat_luty_2021OK.jpg

Linoryt – technika graficzna druku wypukłego, w której matryca wykonana jest z linoleum.
Materiał ten wszedł do użytku w 1860 r. głównie jako wykładzina podłogowa. Linoleum jest w porównaniu z drewnem tańsze i łatwiejsze w obróbce, gdyż jest miękkie i nie posiada włókien. Ogranicza to jednak delikatność kreski i dlatego linoryt przedstawia zazwyczaj płaskie motywy. Linoleum wycina się nożykami, igłami i dłutkami. Dzięki jednolitej masie materiału cięcie nożykami i dłutkami może odbywać się jednakowo we wszystkich kierunkach. Najodpowiedniejsze do celów graficznych jest linoleum o grubości 3,5 – 4 mm w kolorze żółtym, zielonym, popielatym. Linoryt może być użyty jako klisza do druku wraz ze składem czcionkowym. Sposób powielania przebiega podobnie jak w drzeworycie.
Artyści prezentujący na wystawie:
prof. Dariusz Kaca – urodzony w Kutnie. Studia w PWSSP w Łodzi. Obecnie pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku profesora nadzwyczajnego, kierownika w Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Zajmuje się grafiką, książką artystyczną, rysunkiem i malarstwem. Prezentował swoje prace na ponad 30 indywidualnych wystawach i 250 wystawach zbiorowych. Prace profesora znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum w Tokio, Muzeum w Pekinie, Bangkoku, Urbino, Kuala Lumpur i wielu innych.
prof Tadeusz Nuckowski – urodzony w Przemyślu. Dyplom uzyskał w pracowni drzeworytu prof. Franciszka Bunscha oraz w pracowni plakatu prof. Macieja Makarewicza.
W 2012 uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Prowadzi pracownie graficznego projektowania w Instytucie Sztuk Projektowych Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Wystawiał w ponad 300 krajowych i międzynarodowych pokazach grafiki w Europie, Azji i obu Amerykach. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w wielu muzeach w Polsce i za granicą.
dr Piotr Jędruszczak – urodził się w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem Grafikę Warsztatową w Pracowni Ryszarda Osadczego w Europejskiej Akademii Sztuki. W latach 2004–2011 był wykładowcą w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania. Jest zdobywcą prestiżowych nagród w zakresie grafiki.
dr Aleksandra Prusinowska – urodzona w Gdyni. Absolwentka ASP w Gdańsku w pracowni malarstwa prof. Macieja Świeszewskiego oraz aneks z linorytu w pracowni prof. Czesława Tumilewicza. Obecnie po obronie doktoratu pracuje na wydziale Grafiki ASP i jest asystentką prof. Janusza Akermana. Zajmuje się malarstwem i grafiką artystyczną. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień.
Anna Kunka-Kawełczyk – pochodzi z Ciechanowa. W 2005 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa oraz Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka. W latach 2008–2011 realizowała projekty scenograficzne i kostiumowe w Teatrze Nowym, Teatrze Studyjnym oraz w Teatrze Szwalnia w Łodzi. Od 2012 nauczyciel Rysunku i Malarstwa w Liceum Plastycznym w Tomaszowie Mazowieckim. Jej twórczość, poza formami scenograficznymi, rysunkiem i technikami drzeworytniczymi, związana jest przede wszystkim z malarstwem.
Anita Graboś – to wyjątkowa artystka, która nie bacząc na trendy i mody ma odwagę być sobą. Prace artystki są bliskie literaturze. Niektóre można przyrównać do nowel, czy wręcz powieści. Opowiadają o ludzkiej egzystencji w sposób prosty i zrozumiały. A. Graboś prezentowała prace w wielu miejscach w kraju i zagranicą. Od lat jest związana z galerią Zapiecek w Warszawie oraz wydawnictwem „Nasza Księgarnia”, gdzie zilustrowała kilkadziesiąt książek. Jest w gronie najwybitniejszych polskich ilustratorów książek dla dzieci. Z zawodu jest mgr sztuk plastycznych.
Małgorzata Stanielewicz – mistrzyni linorytu – jak często piszą o Niej znawcy grafiki. Interesuje się głównie architekturą i miastem. Artystkę fascynują miejsca opuszczone, zniszczone, pozostawione przez mieszkańców. Prace artystki są surowe, nostalgiczne i ponadczasowe.
W większości tematem Jej prac jest Wrocław, gdzie kończyła studia na PWSP. Uprawia dyscypliny: grafikę warsztatową, kostium teatralny, modę unikatową, scenografię. Jej prace są w zbiorach wielu muzeów, m.in. w Watykanie.

Wydania: