Willa Rose sprzedana

Autor: 
Barbara Adamska
Willa Rose sprzedana Fot. Barbara Adamska.jpg

XIX-wieczna willa rodziny Rose w historycznym centrum Nowej Rudy została w drodze przetargu sprzedana przez Gminę Nowa Ruda. Nabywcą jest grupa pięciorga inwestorów, w tym Olga Tokarczuk z mężem Grzegorzem Zygadło oraz właściciele zabytkowego zespołu Zamek Sarny w pobliskiej Ścinawce Górnej.
Inspirując się tradycją drukarstwa, inwestorzy zadeklarowali utworzenie w nieruchomości pensjonatu, którego przestrzenie będą wykorzystywane także na działalność kulturalną i edukacyjną. Przed budynkiem znajduje się pomnik Gutenberga, twórcy pierwszej przemysłowej metody druku. Planowane jest włączenie willi w program odbywającego się od kilku lat w sezonie letnim Festiwalu Góry Literatury. Cena nabycia wyniosła ponad 511 tys. zł.
Prace koncepcyjne i projektowe willi ruszą w ciągu najbliższych tygodni a początek prac budowlanych i konserwatorskich spodziewany jest w drugiej połowie 2021 roku. Willa objęta jest ochroną konserwatorską, dlatego wszystkie prace odbędą się w uzgodnieniu z wałbrzyską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
/Materiał informacyjny Urzędu Gminy Nowa Ruda w porozumieniu z Olgą Tokarczuk i Zamkiem Sarny/

Wydania: