Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska

KADENCJA
Niedługo kończy się przedłużona o rok kadencja dyrektora kłodzkiego Ośrodka Kultury. Burmistrz miasta myśli o ogłoszeniu konkursu na to stanowisko, choć związki zawodowe działające w placówce są za tym, by Burmistrz powołał obecnego szefa KOK-u Marka Mazurkiewicza. Wiceburmistrz Wiesław Tracz poinformował, że niebawem powinniśmy się dowiedzieć, czy burmistrz Michał Piszko ogłosi konkurs na to stanowisko. Sie porobiło.
ŻNIWA
W skansenie Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Kudowie-Pstrążnej kultywuje się tradycje związane z polską wsią. Od lat organizowane jest „Cepowisko”, czyli przywołanie żniw sprzed wieku. Folklorystyczne wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem. Podczas imprezy można zobaczyć żeńców koszących zboże, furmankę załadowaną ściętymi roślinami i ciągniętą przez konia, a także przyjrzeć się młóceniu ziarna. Nie brakuje śpiewów i tańca. Goście skansenu mają możliwość spróbowania swoich sił w zbiorach ziarna oraz smakowania świeżo upieczonego chleba. Ho, ho.
FESTIWAL
W Bystrzycy Kłodzkiej odbył się kolejny Festiwal Aktorstwa Filmowego. W sali widowiskowej ośrodka kultury, w bibliotece oraz na rynku fani mogli spotkać się ze swoimi idolami z ekranu. W tym roku gośćmi Festiwalu byli: Zbigniew Zamachowski, Gabriela Muskała, Olga Bończyk, Piotr Gąsowski, Anna Seniuk oraz Hanna Śleszyńska. Koncertowała Joanna Aleksandrowicz. Bez komentarza.
SZACHY
W Polanicy-Zdroju odbył się 57. Międzynarodowy Festiwal Szachowy. Zawody były prowadzone w kat. open: A, B, C, D i E oraz adresowanej do juniorów. Łącznie przy szachownicach zasiadało około 600 zawodniczek i zawodników z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Ukrainy. Wow.
STREFA
W Polanicy-Zdroju wokół parku Zdrojowego pojawiają się domy deweloperskie, wzbudzające niepokój mieszkańców, którzy zastanawiają się czy budowle te nie wpłyną na ograniczenia powierzchni parku Zdrojowego. Władze miasta uspakajają – gmina nie przewiduje zbywania swoich gruntów w tej części miasta. Uff.
ŚWIETLICA
W Nowej Łomnicy wybudowano świetlicę wiejską. Obiekt powstał w zeszłym roku, jednakże z powodu pandemii koronawirusa nie można go było uroczyście otworzyć. Stało się to dopiero niedawno. Świetlica jest nowoczesna i mieszkańcy mają wreszcie miejsce, gdzie mogą się spotkać na różnych imprezach. Inwestycja kosztowała ponad 920 tys. zł i została wsparta dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gratulacje!
TEREN
Teren dawnego tartaku w Polanicy-Zdroju stanie się własnością gminy. Po zakończeniu procedowania z udziałem właściciela samorząd zastanowi się nad jego zagospodarowaniem. Najprawdopodobniej zwycięży koncepcja burmistrza Mateusza Jellina, który chce by działka została przeznaczona na zabudowę mieszkaniową w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. To program niesiony przez Krajowy Zasób Nieruchomości oraz Bank Gospodarstwa Krajowego skierowany do gmin oraz grupy ich mieszkańców. Nic dodać, nic ująć.
WYDAWNICTWA
Władze Polanicy-Zdroju obdarowały mieszkańców dwoma wydawnictwami informującymi, co w mieście udało się pozytywnego dokonać w ciągu minionych 30 miesięcy oraz wskazują, które nieruchomości gruntowe przeznaczono do sprzedaży. No, no, no.
SAMOCHÓD
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Waliszowie otrzymała nowy samochód ratowniczy. Dotychczas użytkowany samochód przez OSP Stary Waliszów trafi do pokrewnej jednostki w Idzikowie. A ta z kolei za jakiś czas zostanie przeprowadzona z dotychczasowej, mocno wyeksploatowanej remizy, do nowoczesnej siedziby, która powstanie w kompleksie świetlicowo-biblioteczno-prewencyjnym lokalizowanym opodal szkoły w Pławnicy, na granicy z Idzikowem.
Jak informuje burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma, złożono wniosek w ramach pomocy dla popegeerowskich wsi ze wskazaniem na Idzików. Jeśli stamtąd uda się zdobyć dofinansowanie, to dla OSP Idzików zakupiony zostanie nowy pojazd. O lala.
AWARIA
W należącej do Miejskiego Zakładu Komunalnego w Polanicy-Zdroju oczyszczalni ścieków doszło do awarii. Skutkiem był wyciek nieczystości do rzeki Bystrzyca Dusznicka. Sprawa zgłoszona została do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Bez komentarza.
REMONT
Dobiega końca remont mostu w Nowej Rudzie. Chodzi o odcinek byłej drogi wojewódzkiej nr 380 Włodowice – Nowa Ruda, którą zarządza powiat kłodzki. Całkowita wartość robót wynosi 1 033 719,84 zł brutto. Całość zadania jest sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Po zakończeniu inwestycji powiat kłodzki przekaże uchwałą Rady Powiatu byłą znajdującą się w granicach miasta drogę wojewódzką nr 380 o długości ponad 6 km, dla Gminy Miejskiej Nowa Ruda oraz poza granicami dla Gminy Wiejskiej Nowa Ruda o długości ponad 3,5 km. Bez komentarza.
TWIERDZA
Za nami XVI Dni Twierdzy Kłodzko. Atrakcji nie brakowało. Były m.in. pokazy musztry Legii Polsko-Włoskiej, potyczki żołnierzy, prelekcje, samodzielna eksploracja podziemi Donjonu. Impreza rozpoczęła się „Nocnym zwiedzaniem miasta z dreszczykiem”. Prowadzili ją muzealnicy przy udziale wolontariuszy, a wzbogacona została o działania performatywne, mające na celu przybliżenie widzom historii Kłodzka. Oho, ho.
KONCERTY
W Dusznikach-Zdroju rozpoczął się cykl koncertów nad Czarnym Stawem. Na scenie pod gwiazdami pojawili się artyści Sceny pod Regałem w ciekawym repertuarze obejmującym najwspanialsze polskie piosenki nurtu artystycznego i estrady. No, no, no.
PROMESY
Promesy o łącznej wartości niemal pół miliona zł wręczył wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko podczas spotkania z samorządowcami w Polanicy-Zdr. Wsparcie otrzymały cztery gminy powiatu kłodzkiego: Lewin Kłodzki, Kudowa-Zdrój, gmina wiejska Nowa Ruda i Międzylesie. Pieniądze pochodziły z Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej. Bez komentarza.
BUDOWA
W Radkowie zakończono budowę kanalizacji sanitarnej. Łącznie ponad 4,9 km sieci razem z przyłączami do budynków wpięło się w radkowski system. Podobne prace obejmą sąsiedztwo zalewu w kierunku Parku Narodowego Gór Stołowych. Aby nie było kłopotu z funkcjonowaniem sieci, powstanie przepompownia. Bez komentarza.
PUSTELNIK
Muzeum Ziemi Kłodzkiej zafundowało niesamowitą przygodę grupie osób, która odwiedziła jedno z zapomnianych miejsc miasta pod twierdzą. Mogli przenieść się do krainy pustelnika Johannesa Treutlera, który w latach 50. i 60. XIX stulecia zamieszkiwał przy kaplicy na Wzgórzu Marii. W 150 lat później „odkryła” je dla nich kustosz Joanna Jakubowicz – autorka scenariusza i reżyserka przygotowanego widowiska plenerowego. Bez komentarza.
ROWERY
W gminie Radków w ramach projektu pn. „Od dziecka ze sportem” za sprawą urzędu Burmistrza, powstaje folder z propozycjami tras rowerowych. Folder będzie skierowany do rodzin, które na rowerach zechcą dotrzeć do ciekawszych miejsc w gminie radkowskiej. Zostaną pokazane odcinki możliwe do pokonania tak przez najmłodszych, jak i starszych rowerzystów. Poprowadzą drogami asfaltowymi i szutrowymi, które nie dadzą się zmęczyć, za to zapewnią niesamowite wrażenia.
Trasy zostaną wyrysowane na mapce, będzie opisana co do przewyższeń i długości. Wszystkie zamkną się w pętlach, dzięki czemu da się połączyć wypady samochodowo - rowerowe. Gratulacje!
SMAKI
Przy Galerii Twierdza Kłodzko zorganizowano po raz pierwszy Festiwal „Smaki Świata”. W trakcie kulinarnego Festiwalu mobilne bary serwowały m.in. potrawy z kuchni amerykańskiej, greckiej, hiszpańskiej, meksykańskiej, azjatyckiej. Bez komentarza.
WYSTAWA
Na rynku w Kłodzku zaprezentowana została wystawa pt. „Dolny Śląsk w formie”. Uroczyste otwarcie ekspozycji poprzedziła krótka konferencja z udziałem wicemarszałka dolnośląskiego Grzegorza Macko oraz samorządowców z powiatu kłodzkiego. Bez komentarza.

Wydania: