Rzadki numizmat w zbiorach Muzeum Papiernictwa

Autor: 
Izabela Mieczkowska
500 zł_1794 r._detal symbole.jpg

Muzeum Papiernictwa zakupiło bardzo rzadki numizmat – 500 zł z okresu insurekcji kościuszkowskiej, czyli z 1794 roku. Kościuszkowskie tzw. „bilety skarbowe” to pierwsze polskie pieniądze papierowe. Nie od dziś wiadomo, że nasze muzeum lubuje się w kolekcjonowaniu pieniędzy papierowych – ich podłożem jest papier, a one same w nietuzinkowy sposób potrafią przekazać, przypomnieć, zobrazować historię i rozmaite zmiany gospodarcze czy społeczne jakich ludzie byli świadkami podczas rozwoju naszej cywilizacji. Udało nam się do tej pory zebrać bardzo pokaźną kolekcję banknotów, a biletów skarbowych insurekcji kościuszkowskiej pozyskaliśmy niemal cały komplet. Do tej pory do pełni szczęścia brakowało tylko nominału 1 zł oraz
500 zł. To jedne z najrzadszych polskich pieniędzy papierowych. Do dziś zachowały się tylko pojedyncze sztuki pięćsetek. W tym roku właśnie jedna z nich trafiła do naszych zbiorów. Nasz egzemplarz wyróżnia się niezwykle dobrym stanem zachowania. Jego walorem jest to, że w jego przezroczu widoczny jest znak wodny z napisem „Honig” – takich egzemplarzy powstało zaledwie kilkadziesiąt, a do dziś zachował się tylko jeden, który właśnie trafił do naszej kolekcji... Zakup ten był możliwy dzięki dotacji pozyskanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pt. „Rozbudowa zbiorów muzealnych”. Ze względu na jego ogromną wartość, bilet musiał na razie zostać zdeponowany w muzealnym magazynie zbiorów i odpowiednio zabezpieczony.
Planujemy zakup ostatniego z brakujących nominałów – 1 zł. Cała kolekcja kościuszkowskich biletów skarbowych ma zostać zaprezentowana na wystawie w 2024 r.

Wydania: