Świąteczne zamieszanie w bibliotece w Starym Wielisławiu

Autor: 
inf. MH
Swiatecznezamieszanie2022 (8).jpg

W Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu panuje już świąteczna atmosfera. Na czytelników czeka literatura związana ze świętami Bożego Narodzenia.
Skoro za oknami panuje zimowa sceneria, Mikołaj ciągle zerka przez okna, w domach powoli pojawia się zapach mandarynek, a wieczory są długie i chłodne. To uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej z Jaszkowej Dolnej wraz z nauczycielką Ewą zawitali do wielisławskiej książnicy, aby obejrzeć w teatrzyku kamishibai „Dziewczynkę z zapałkami” Hansa Christiana Andersena.
Historia „Dziewczynki z zapałkami” została napisana w 1844 roku, kiedy Andersen przebywał w zamku Augustenborg na wyspie Als. Historia została opublikowana w 1845 roku.
Gatunek historii sugeruje cudowną przemianę bohatera, w Boże Narodzenie, kiedy zdarzają się cuda i szczęście. Ale Dziewczyna z zapałkami jest jednym z najsmutniejszych dzieł pisarza. Bohaterka umiera, nie ma nadziei na przemianę jej życia, ale z punktu widzenia laika. A narrator jest chrześcijaninem, romantykiem, dla niego koniec opowieści jest szczęśliwy.
Goście zainspirowani tym magicznym opowiadaniem przystąpili do wykonania uśmiechniętych aniołów oraz papierowych gwiazd.
Bibliotekarka Mikołajka nie zakończyła tak szybko tego świątecznego zamieszania… Bo, uczeń Natan przeistoczył się w narratora kolejnej bajki „Jaś i Małgosia” Braci Grimm i tak teatrzyk kamishibai znów otworzył swoje okno dla świata.
Dalszy ciąg nastąpi…

Wydania: