Unikatowy zabytek architektury uzdrowiskowej odzyskuje swój blask

Autor: 
Grzegorz Szczygieł
_a.jpg

Prace budowlane związane z odrestaurowaniem popadającej dotychczas w ruinę zabytkowej wieży zegarowej, która znajduje się na Wzgórzu Świętojerskim w Lądku-Zdroju – mają się ku końcowi!
Jeden z najstarszych obiektów uzdrowiskowych nabrał już pożądanego i właściwego dla siebie blasku i formy. Do pełni szczęścia pozostaje tylko montaż zegara, podświetlenia oraz prace zabezpieczająco-porządkowe – co ma nastąpić jeszcze przed tegorocznym sezonem letnim.
Prace związane z rewitalizacją wieży kosztują samorząd 286 231,18- zł. Finansowanie całego przedsięwzięcia odbywa się z części pozyskanych przez Gminę Lądek-Zdrój środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – funduszu przeciwdziałania skutkom Covid-19.
Prowadzona rewitalizacja jest kolejnym finalnym efektem determinacji Burmistrza Lądka-Zdroju w zakresie zachowania i restauracji obiektów architektury uzdrowiskowej, które znajdują się we władaniu samorządu. Wcześniej udało się odrestaurować chylącą się ku upadkowi, a przejętą niedawno przez gminę od uzdrowiskowej spółki, Muszlę Koncertową. Dziś budowla ta służy mieszkańcom podczas wydarzeń i zachwyca swą urodą gości oraz turystów. W kolejce do rewitalizacji czeka także niedawno pozyskany do majątku gminy, mocno już wyeksploatowany przez dziesięciolecia, Dom Zdrojowy wraz z terenem amfiteatru. Do niedawna Dom Zdrojowy (podobnie jak wspomniana wcześniej Muszla Koncertowa) znajdował się we władaniu spółki uzdrowiskowej. Od chwili przejęcia budynku lądecki samorząd nie ustaje w działaniach zmierzających do przywrócenia tej budowli należytego blasku. Z uwagi na jego wielkość i zakres wymaganych prac – idea przeprowadzenia odbudowy tego zabytku uzależniona jest od pozyskania przez lądecką gminę wsparcia finansowego w ramach odrębnie składanych, czekających na pozytywne rozpatrzenie, wniosków projektowych.

Wydania: