Nie tylko konopie. Rośliny włókniste w Muzeum Papiernictwa

Autor: 
Izabela Mieczkowska
Nie tylko konopie. Plakat..jpg

W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. 14 kwietnia otwarta została nowa ekspozycja czasowa zatytułowana Nie tylko konopie. Rośliny włókniste w Muzeum Papiernictwa.
Niezwykła wystawa w dusznickim młynie papierniczym. Sala wystaw czasowych zmieniła się nie do poznania – zawładnęły nią… rośliny. A tego w muzeum jeszcze nie było. Rośliny, lecz nie byle jakie, ale takie, z których można wytwarzać papier. Są to… nie tylko konopie.
Ekologia w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważna, a większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, ile dostojnych, dających dom choćby ptakom drzew jest obecnie wycinanych i wykorzystywanych do produkcji papieru. Są jednak alternatywy – rośliny włókniste, które spotkamy właśnie odwiedzając wystawę w muzeum, gdzie możemy zobaczyć je na żywo, przyjrzeć się produkowanym z nich przedmiotom oraz porównać różne rodzaje papieru. Podczas wernisażu, każdy chętny mógł poczuć się jak dawny czerpalnik i średniowieczną metodą stworzyć swój własny arkusz papieru z dodatkiem pokrzyw.
Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja na temat roślin papierniczych, wygłoszona przez prof. Przemysława Bąbelewskiego, absolwenta i pracownika Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Wystawa czynna będzie do 2 lipca 2023 r.
Zapraszamy!

Wydania: