Korespondencja z Częstochowy ... ZIEMIA KŁODZKA DOTARŁA NA JASNĄ GÓRĘ

Autor: 
JANUSZ PUSZCZEWICZ
foto_240.jpg
foto_242.jpg
foto_354.jpg
foto_360.jpg

W dniu 8 sierpnia dotarła na Jasną Górę jubileuszowa XX Piesza Pielgrzymka Świdnicka. Po ośmiu dniach niełatwej drogi liczącej ok. 250 km przywitaliśmy na Jasnogórskich Wałach blisko pół tysiąca naszych pielgrzymów. Wśród nich wyjątkowo aktywną i wyróżniającą się franciszkańską grupę „zieloną” reprezentującą Ziemię Kłodzką. Największą grupę stanowiła świdnicka „jedynka” oraz strzegomsko-świebodzicka „piątka” licząca ponad 100 osób. Pielgrzymom towarzyszyło 23 księży, 7 kleryków i 9 sióstr zakonnych. Była też grupa „siódma” grupująca pielgrzymów duchowych, którzy wprawdzie nie idą fizycznie, ale idą duchowo towarzysząc pozostałym poprzez modlitwę.
Grupa kłodzka licząca 77 pielgrzymów mówiła o sobie „tworzą ją mieszkańcy pięknych i malowniczych miejscowości Ziemi Kłodzkiej zwanej Krainą Pana Boga”. Najstarszy pan Bogusław liczył 70 lat, najmłodszy Wojtek miał 5 lat. Wśród nich spotykamy m.in. p. Hanię z Kudowy, która na pielgrzymki chodzi od 8 roku życia a ma obecnie 25 lat. Na czele grupy szła młoda para, która zaręczyła się podczas poprzedniej pielgrzymki. Przewodnikiem grupy był o. Emilian Gołąbek z kłodzkiej parafii pw. M.B. Różańcowej. Dołączyli do nich w Częstochowie liczni mieszkańcy m.in. Kłodzka, Piszkowic, Szalejowa Górnego, Nowej Rudy. Podczas powitania skierowano też słowa podziękowania dla kłodzkich wodociągów za wypożyczenie beczkowozu. Padło zresztą wiele miłych i ciepłych słów pod adresem kłodzkich pielgrzymów i osób ich wspierających.
Tegoroczna pielgrzymka była swoistym podziękowaniem i wdzięcznością za dar powołania 20 lat temu nowej diecezji świdnickiej. Wtedy to ówczesny ordynariusz diecezji ks. bp. Ignacy Dec stwierdził, że diecezja nie może istnieć bez swojej pielgrzymki. Wierni nowej diecezji odłączyli się od Pielgrzymki Wrocławskiej, korzystając jednak z jej doświadczenia. Ostatnio dwa lata temu zmieniono trasę, aby skrócić czas pielgrzymowania z 10 do 8 dni.
Pielgrzymów przywitał na Jasnogórskich Wałach ks. bp. Marek Mendyk, tu też odbyło się powitanie oraz prezentacja poszczególnych grup. Stąd pielgrzymi udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu. Kulminacją uroczystości była Msza Św. przed Szczytem.
Tegorocznym hasłem było „Laudate Dominum”, aby duch wdzięczności łączył wszystkich. W swojej homilii ordynariusz świdnicki stwierdził m.in. „Życie człowieka jest drogą – jest drogą do Ojca w niebie. Droga i cel jest ważny, ale też ważne jest z kim dzielimy tą drogę. Dobrze jest mieć kogoś, który będzie nauczycielem, lekarzem i przyjacielem. Światłem na tej drodze jest słowo Boga, które przyjęte z wiarą sprawia, że człowiek znajduje nową motywację do podążania drogą do Jezusa, powraca pokój, usuwa się lęk, przychodzi nadzieja i życie – pełnia życia...”.
Jak stwierdził ks. Krzysztof Iwaniszyn – główny przewodnik pielgrzymki: „pielgrzymka to istna diecezja w miniaturze, to wielki skarb świdnickiej diecezji... pokazuje jak piękny jest Kościół, jak ważna jest wspólnota i jedność”.
Wejście pielgrzymki relacjonowało obszernie m.in. Radio Jasna Góra, były też bezpośrednie transmisje online zarówno z całej trasy jak i przybycia do Częstochowy – przygotowane przez medialny zespół organizatorów pielgrzymki. Trudno zresztą wyrazić słowami wyjątkową pielgrzymkową atmosferę, jak mówią mi obecni – to koniecznie trzeba przeżyć, tego nie ujmie się żadnymi słowami. Do zobaczenia za rok...

zdj. dzięki uprzejmości Rzecznika Pielgrzymki Świdnickiej p. Magdaleny Kapuścińskiej

Wydania: