Inauguracja XII edycji DFM – w Kłodzku!

01a.jpg
02.jpg
03.jpg

W niedzielny wieczór, 9 czerwca w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w koncercie inaugurującym kolejny sezon Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego. I cieszymy się, że to Kłodzko dostąpiło tego zaszczytu. A wystąpiły: Magdalena Kulig-Cornelius mezzosopran, pomysłodawczyni i dyrektorka tego Festiwalu oraz Karolina Tańska – fortepian. Wysłuchaliśmy wybranych pieśni Eugeniusza Morawskiego i Mieczysława Karłowicza. Program koncertu złożony był z czterech części, w których zaprezentowane zostały pieśni tych dwóch ważnych i odmiennych kompozytorów. Ich dzieła należą bowiem do różnych nurtów muzyki. Warto zaznaczyć, że o ile utwory Mieczysława Karłowicza są raczej znane i wykonywane, to dzieła Eugeniusza Morawskiego należą do zupełnie nieznanych i zapomnianych.
Recital nawiązywał do tematu – przewodniego motta – bieżącej edycji DFM, czyli do przesłania, jakie zawarł w swej „Pieśni o Ziemi” Gustav Mahler. To przesłanie mówiące o trudnej miłości, nieuchronności przemijania, o smutnych emocjach.
Koncert prowadził Mieczysław Kowalcze, wprowadzając słuchaczy w tematykę pieśni, przybliżając postaci kompozytorów i tym samym wzbogacając słowem mówionym to muzyczne spotkanie.
I powtórzę za Mietkiem Kowalcze wyrażone życzenie, nadzieję, że: ekspresyjna muzyka oparta na niebagatelnych tekstach, podkreślana przez staranne i sugestywne wykonanie Karoliny Tańskiej i Magdaleny Cornelius-Kulig pozwalają sądzić, że pieśni Eugeniusza Morawskiego będą częściej gościć w salach koncertowych i w proponowanych nagraniach.
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń