Chroń swoje 4-15 letnie dziecko przed internetem - cz. 2

Autor: 
Sebastian Kupiec

W ostatnim odcinku powiedzieliśmy sobie o tym, jak dziecko nieświadomie i łatwo może się natknąć na treści pornograficzne. Dzisiaj powiemy sobie o zagrożeniu które poprzez Internet może się zdarzyć w realnym świecie. Dostępność komunikatorów takich jak gadu-gadu, ICQ daje możliwość bezpośredniego kontaktu z naszym dzieckiem przez osoby niewiadomego pochodzenia. Po prostu nigdy nie wiadomo z kim Twoje dziecko rozmawia – może być to pedofil, złodziej lub innego rodzaju przestępca. Bardzo niebezpieczne jest podawanie adresu, przez co taka osoba może dostać się do Twojego dziecka naprawdę - np. po szkole. Czasami takie osoby chcą się umówić z Twoim dzieckiem w jakimś miejscu. Powinniśmy być na to wyczuleni. Jeśli wiemy, że takie coś ma mieć miejsce koniecznie, pójdźmy z nim lub wyślijmy kogoś starszego, jeżeli to pierwsze spotkanie.
Co robić?
Po pierwsze z dziećmi trzeba rozmawiać. Rozmawiać o Internecie, poznać ich sieciowe formy aktywności. Mów
o tym co powinny, a czego nie mogą robić w Sieci. Daj im gwarancje że zawsze mogą zwrócić się do Ciebie o pomoc w rozwiązaniu problemów wynikających z Sieci. Bądź jego przyjacielem, drogowskazem.
Po drugie, korzystaj z narzędzi dostępnych na rynku, by ochronić swoje dziecko przed treściami, do których nie życzyłbyś sobie żeby twoje dziecko miało dostęp.
Więcej o zagrożeniach już w następnym odcinku. Jeśli chciałbyś jednak pogłębić swoją wiedzę na ten temat, już teraz zapraszam Cię na 30 min darmowy wykład (drzwi otwarte Kursu Komputerowego), na którym między innymi będziemy mówili o profilaktyce i o tym jak ochronić swoje dziecko przed INTERNETEM.

Wydania: