Gospodarka
Gmina Międzylesie w środku sezonu letniego - ale dziś nie o wypoczynku czy też turystyce, ale o codziennej pracy
Jest 14 sierpnia 2023 roku, poniedziałek, to znaczy tuż po niedzieli a przed Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Narodowym Świętem Wojska Polskiego. Totalny środek „długiego weekendu”, bo wystarczyło wziąć jeden dzień wolnego (czyli właśnie ten poniedziałek), by mieć aż 4 dni wolnego, ale ...
...p. burmistrz Tomasz Korczak jak zwykle w pracy, urząd „na chodzie”, a co z pracami w Gminie?
- Nie ma co siedzieć w biurze i opowiadać co i jak – mówi Burmistrz. Pojedziemy na objazd Gminy i sam zobaczysz...
No to wyruszamy w trasę:
1/ Jesteśmy na międzyleskim Rynku: a tu końcowa wymiana...
Stronie Śląskie w środku sezonu letniego (19 lipca 2023 r. – środa)
Zaczynamy jak zwykle od rozmowy w biurze przy dobrej kawie.
- Turyści mają mnóstwo atrakcji – nazwę to – jednorazowych: Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia Uranu, Czarna Góra, Śnieżnik... a czy mieszkańcy też mają czym się zająć po południu, wieczorem, także, czy dzieci mają jakieś rozrywki ...?
- Oczywiście, dla mieszkańców, jak i dla przyjezdnych na pewno codzienną, nieustającą atrakcją jest Zalew Staromorawski (foto strona 20), ale także trasy rowerowe, w tym singletrack glacensis (dwie pętle) czy ścieżki piesze i konne oraz szlaki turystyczne i górskie…
- A co z np. kawiarniami, restauracjami...
Lądek Zdrój – połowa czerwca 2023 roku - rozmowa z p. burmistrzem Romanem Kaczmarczykiem
- Zacznę nietypowo: wydajesz mi się znużony, przecież łatwo nie jest i nie było a jeszcze takie przykre „niespodzianki” – np: referendum odwoławcze dla burmistrza...
- ... duża, żółta kartka! – nadal nie wiem za co? Zarzuty dotyczyły głównie tego, czego nie zrobiłem. Więc pytam – za co? Jak już karać, to za coś, co się źle zrobiło.
- A co z tym znużeniem?
- Dzisiaj znów jestem pełen optymizmu. Owszem, jestem już znużony tą przedłużającą się kadencją. Niezaplanowanym, zaskakującym, przedłużeniem o półtora roku. Owszem, jestem znużony tym brakiem środków unijnych. Męczy mnie to, bo nasze (moje...
Miejsce Gminy Radków w naszym świecie - Rozmowa z p. Janem Bednarczykiem burmistrzem
Zanim na dobre zaczynamy rozmawiać p. Burmistrz mówi:
- ... przed chwilą przyjechałem ze spotkania w Karłowie – otwarcie budowy ,,goprówki’’.
- ...i jak się tam dostałeś kiedy to droga z Radkowa do Karłowa i Kudowy zamknięta?
- No właśnie, przejazd przez Szczytną. To duże utrudnienie dla nas – przecież codziennie jeszcze musimy dowozić dzieci do szkół z Pasterki i Karłowa. Załamał się także ruch turystyczny w Góry Stołowe od strony Radkowa....
- Zapytam zatem: jak sytuujesz Gminę w stosunku do gmin Ziemi Kłodzkiej, Województwa Dolnośląskiego?
- Gmina jest traktowana marginalnie – tak skrótowo...
Nowoczesne, inteligentne pojemniki na odpady – w Bystrzycy Kłodzkiej
10 maja w bystrzyckim ratuszu odbyło się spotkanie, celem którego była prezentacja nowego systemu gromadzenia odpadów oraz przedstawienie korzyści wynikających z jego wdrożenia. Na spotkanie zapraszała burmistrz Renata Surma, a wzięli w niej udział przedstawiciele: Zakładu Usług Komunalnych w Bystrzycy Kłodzkiej oraz T-Master S. A – autora technologii SISO (System Indywidualnej Segregacji Odpadów).
W ramach projektu „Rozwój istniejącego systemu selektywnej zbiórki i transportu odpadów komunalnych wysegregowanych u źródeł w gminie Bystrzyca Kłodzka” zainstalowane zostały nowoczesne,...
Nowa Ruda – 22 maja 2023 rok - rozmowa z p. Tomaszem Kilińskim, burmistrzem
- Nowa Ruda – prześliczne, sudeckie miasteczko z funkcją turystyczną i z nowoczesnym, na skalę europejską, przemysłem ... Ale zacznijmy od początku...
- Pierwsza moja kadencja (od 2002 r.) to budowa miasta od podstaw, czyli budowa infrastruktury podziemnej – i tak zostało skanalizowane całe miasto. Na ówczesne czasy koszt 24 mln zł to była ogromna suma.
Bez zbudowania podstaw, począwszy od infrastruktury podziemnej, o zaistnieniu dobrego miasta nie było co marzyć.
- To był taki krok jakby w otchłań. Pieniądze wydane a efektów zewnętrznych wcale nie widać...
- ... no tak, ale trzeba było to...
POWIATOWE TARGI PRACY – XX EDYCJA
Sporym zainteresowaniem cieszyły się tegoroczne Powiatowe Targi Pracy, które odbyły się w hali sportowej w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kłodzku. Oficjalnego otwarcia dokonali przedstawiciele samorządu powiatowego: Zbigniew Łopusiewicz – przewodniczący Rady Powiatu, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – wicestarosta kłodzki wraz z Michałem Cisakowskim – wiceprzewodniczącym Rady Powiatu, Piotrem Marchewką, Ryszardem Niebieszczańskim i Małgorzatą Kanecką – członkami Zarządu Powiatu Kłodzkiego oraz Zuzanną Bielawską – dyrektorką Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Krzysztofem Bolisęgą...
Gmina Radków i burmistrz Jan Bednarczyk - Koniec kwietnia 2023 r.
- To jest trudny czas...
- ... dla mnie jest dobrym czasem. Taki lubię. Męczy mnie bezruch jak czekam i nic się nie dzieje... – a teraz zadań mam bez liku...
- ... zatem rozpoczniemy od modernizacji Zalewu Radkowskiego...
- Modernizacja Zalewu przebiega zgodnie z harmonogramem i będzie ukończona w czerwcu 2023 roku, mimo że rozszerzyliśmy zakres prac o zjeżdżalnię i pływający plac zabaw dla dzieci, który montujemy w niecce głównej Zalewu.
- A co z zerwaną drogą na Karłów?
- Ja tu nie mam nic do omówienia. Droga należy do Województwa i to Marszałek wraz z Dyrekcją Parku Narodowego Gór...
O Polanicy-Zdroju pod koniec kwietnia 2023 roku rozmawiam z p. burmistrzem Mateuszem Jellinem
W rozmowie uczestniczą także pp. Tadeusz Biskupski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz Zbigniew Puchniak, przewodniczący Rady Nadzorczej Miejskiego Zakładu Komunalnego spółki z o.o. w Polanicy Zdroju.
- No to zaczynamy: trudny czas...była pandemia (teraz już „cząstkowa”), kłopoty wynikające z wojny w Ukrainie ... a mimo wszystko Polanica-Zdrój wydaje się „zieloną wyspą”...
- Dlaczego „wydaje się”? Jakoś mi to nie pasuje. Jednak powinno być bez tego „wydaje się” – natychmiast reaguje p. Tadeusz Biskupski.
A p. Burmistrz odpowiada (wg mnie nieco skromnie): nie jest źle, ale zawsze mogłoby...
Starostwo Powiatowe w Kłodzku projekt „Dostępny samorząd – granty”
Celem projektu pn. „Dostępny samorząd – granty”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, była poprawa dostępności do usług publicznych świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.
W ramach w/w projektu Starostwo otrzymało grant na poprawę dostępności w obszarze dostępności architektonicznej, oraz dostępności komunikacyjno-informacyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Kłodzku przy ul. Wyspiańskiego 2K.
W ramach projektu:
1. Oznaczono 3 miejsca parkingowe dla osób ze...
Informacje z kłodzkiego Ratusza
Laptopy dla seniorów
Dla dwóch działających w Kłodzku klubów Senior+ przekazaliśmy osiem laptopów.
Zakup sprzętu został dofinansowany ze środków Ministerstwa Cyfryzacji w ramach realizacji zadania pt. Doposażenie stanowisk służących do podniesienia kompetencji cyfrowych seniorów w klubach Senior+ w Gminie Miejskiej Kłodzko.
Nowy sprzęt umożliwi przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, rozwój kompetencji medialnych i wzrost sprawności kłodzkich seniorów.
Medal dla Burmistrza
Burmistrz Michał Piszko został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony dla Ligi Obrony Kraju. Wyróżnienie to jest...
Stowarzyszenie Euroregion Glacensis - Program Interreg Czechy-Polska 2021–2027
W dniu 4 października 2022 r. Komisja Europejska zatwierdziła program Interreg Czechy-Polska 2021–2027. Prace nad dokumentami do Programu trwały od 2020 roku. Obecnie trwają nabory na projektu realizowane w ramach programu.
Pod koniec stycznia w Boguszynie odbyło się szkolenie dla potencjalnych wnioskodawców, które przeprowadzili pracownicy Wspólnego Sekretariatu Programu w Ołomuńcu w RCz. W szkoleniu uczestniczyło ponad 110 przedstawicieli instytucji samorządowych i organizacji non profit zainteresowanych aplikowaniem o środki z Programu.
Projekty będą mogły być realizowane w 5 Priorytetach...
Gmina Stronie Śląskie ... najwięcej zainwestowano w 2022 roku w drogi. 12 dróg w różnym stopniu modernizacji za 7,5 mln zł.
Połowa stycznia 2023 roku. Zatem czas na pierwsze sumowanie tego, co działo się w Gminie w zeszłym roku, co dzieje się na przełomie, a także jak ma wyglądać budżet Gminy na ten – zapewne równie niełatwy –2023 rok.
Zaczynamy zatem od rozmowy w biurze burmistrza Dariusza Chromca przy świetnej kawie latte przygotowanej osobiście przez Burmistrza (tak to się złożyło i nie mam nic przeciwko temu aby tak było zawsze).
- No i sprawy bieżące: co z węglem dla mieszkańców?
- Gmina weszła w akcję sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach. Etap I – sama zajmuje się jego dystrybucją. Na samym początku...
Kudowa Zdrój - grudzień - rozmawiam z p. burmistrz Anetą Potoczną
- Czy masz jakąkolwiek chwilę dla siebie, dla rodziny?
- Staram się być z rodziną choćby na jeden dzień w weekendy. Wtedy idziemy razem w góry ...
- ... nie za mało to dla rodziny?
- Moich dwóch synów studiuje we Wrocławiu. Jak już przyjadą, staram się być z nimi. Wówczas są góry, które uwielbiamy i gry planszowe ...
- ... gry planszowe?
- ... to jest teraz „na topie” wśród młodych, i to naprawdę fascynujące zajęcie. A mąż jest wyrozumiały.
- O której rozpoczynasz pracę?
- Zawsze jestem przed ósmą. A potem harówka do 18.00 –19.00
- No to cóż, zaczynamy serię pytań: jak z realizacją budżetu...
Jubileusz 30-lecia Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej
Z okazji 30-lecia działalności Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej, odbyła się międzynarodowa konferencja w Zieleńcu, podsumowująca trzydzieści lat działalności Stowarzyszenia.
W tym uroczystym wydarzeniu nie mogło zabraknąć Powiatu Kłodzkiego, który reprezentowali: Zbigniew Łopusiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego wraz z członkami Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Piotrem Marchewką i Ryszardem Niebieszczańskim.
Przedstawiciele powiatu w imieniu Macieja Awiżenia starosty kłodzkiego oraz własnym, gratulowali Tomaszowi Korczakowi, prezesowi Stowarzyszenia efektywnych lat działalności na...
Sprawozdanie z inwestycji realizowanych w okresie od listopada 2021 r. do listopada 2022 r., przedstawione radnym przez burmistrza Jana Bednarczyka: Gmina Radków wciąż prze do przodu
Oto sprawozdanie z inwestycji realizowanych w okresie od listopada 2021 r. do listopada 2022 r., przedstawione radnym przez burmistrza Jana Bednarczyka:
Zacznijmy od zagospodarowania terenu przy zabytkowych murach miejskich. To zadanie już w całości wykonane a jego koszt to trochę ponad 247 tys. zł.
Zrealizowano również przebudowę ul. Wąskiej w Radkowie (zadanie wykonano w całości ze środków własnych Gminy), jak i montaż bariery U12a wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 387 przy chodniku wzdłuż ul. Mickiewicza w Ścinawce Średniej.
Wybudowano też drogę dojazdową do gruntów rolnych w Ścinawce Dolnej za...
Nowa Ruda. Rozmawiam z p. Tomaszem Kilińskim – burmistrzem
- Dzisiaj o sprawach bieżących (a jest 24 listopada 2022 r.). Zaczynam od pytania: jak oceniasz ten mijający 2022 rok?
- Niespotykany do tej pory. Trudny, z nową sytuacją na świecie (wojna w Ukrainie), a u nas inflacja – galopujące ceny, z którymi kraj jakoś sobie nie radzi. A gmina? Jest w środku tych wydarzeń i musi sobie radzić z tak dziwnymi zadaniami jak handel węglem... Ale przyzwyczaiłem się już do tego, że samorządy mają być „pojemne” i można w nie wetknąć prawie wszystko. Mimo tego staramy się funkcjonować w miarę normalnie. Przychodzi nam nieustannie dokładać do inwestycji a dochody...
Październik w gminie Stronie Śląskie
Nad Gminą króluje już w całej okazałości wieża na Śnieżniku. Zatem – o historii jej powstania raz jeszcze: z zagajenia burmistrza Stronia Śląskiego p. Dariusza Chromca w trakcie uroczystego jej otwarcia (skrót).
Drodzy Mieszkańcy, Szanowni Goście,
Witam wszystkich bardzo serdecznie na jednym z najważniejszych wydarzeń w bieżącym roku, a może najważniejszym wydarzeniu naszego stulecia: „Uroczystości otwarcia wieży widokowej na szczycie Śnieżnika”. /.../
Ziemia Kłodzka to wspaniała kraina i przepiękne krajobrazy. Dawni mieszkańcy zostawili nam dziedzictwo kulturowe w postaci sieci wież i...
A co tam panie - w Międzylesiu
Jak zwykle nie siedzenie w biurze u p. burmistrza Tomasza Korczaka, a „jazda w teren”.
Choć teraz może trochę inna niż zwykle. Udajemy się do biura, a dokładniej do Ośrodka Pomocy Społecznej i z panią kierowniczką Ośrodka Agnieszką Łąk pytamy o sprawy bieżące:
- Jak jest z tym dofinansowaniem do opału?
- W tej chwili (dane na 10.09.2022 – dop. red.) mamy 1276 wniosków o dopłaty do węgla. Te wnioski były złożone jeszcze przed nowelizacją zarządzenia, że tylko jedna dopłata do jednego gospodarstwa. Zatem ta liczba wniosków zmniejszy się do około tysiąca. Zapotrzebowanie na dopłaty to suma 3...
Bieżące sprawy gminy Radków. Rozmowa z burmistrzem Janem Bednarczykiem
- Zacznijmy klasycznie: jak się ma budżet Gminy?
- Realizacja budżetu przebiega sprawnie. Budżet tak w sferze działań bieżących jak i inwestycji jest zabezpieczony finansowo, co jednakże nie znaczy, że wszystko jest bezproblemowo. Problemem są koszty projektów, na które mieliśmy zabezpieczone finansowanie, ale teraz ceny wyznaczane przez wykonawców przekraczają zakładane wydatki. Na dzień dzisiejszy (15.09.2022 r.) rozstrzygamy kolejne przetargi:
1/ Na budowę hali sportowo-widowiskowej w Radkowie. Środki na ten cel mieliśmy zabezpieczone na poziomie 9 873 396,02 zł. Na to zadanie zostały...
O hodowli owiec w Polsce
Występowanie – utrzymywanie owiec na Pogórzu Sudeckim sięga daleko w przeszłość. Rodzime rasy owiec, doskonale przystosowane do lokalnych warunków środowiskowych, przez kilka stuleci dostarczały Polakom znaczne ilości wełny, mięsa, mleka i skór. Jednakże, zmieniające się potrzeby i wymagania konsumentów wobec produktów owczarskich w procesie rozwoju cywilizacyjnego wymusiły zastąpienie lokalnych ras owiec o niskiej produkcyjności rasami wysoko wydajnymi. Skutkiem tego było całkowite wyginięcie do połowy XX w. takich rodzimych ras owiec, jak krukówka czy karnówka. Wrzosówki miały nieco więcej...
Polanica-Zdrój w środku sezonu letniego. Spotykam się z burmistrzem Polanicy-Zdroju p. Mateuszem Jellinem
Pytanie o budżet Gminy i w drogę po Polanicy, by zobaczyć co i jak z inwestycjami, remontami, modernizacjami...
- Zatem – jak się ma budżet Gminy?
- Stabilnie!
- ...... może jednak parę słów więcej...
- Na temat samego budżetu nie muszę mówić zbyt wiele, ale ... wszystkie inwestycje robimy zgodnie z założeniami. Jak na razie nie musimy emitować obligacji czy też posiłkować się kredytami ...
- I jeszcze jedno – jak się ma współpraca z podmiotami usadowionymi w Gminie?
- Bez zarzutu. Zarówno z uzdrowiskiem, jak i szpitalem, parafiami, jak i przedsiębiorcami. Po prostu trzeba chcieć się...
Rusza komunikacja zastępcza Kolei Dolnośląskich do Stronia Śląskiego
Od 5 września rusza komunikacja zastępcza Kolei Dolnośląskich do Stronia Śląskiego. Jest już wstępna deklaracja z Urzędu Marszałkowskiego, że ta linia kolejowa będzie remontowana przez okres min. dwóch lat. Na ten czas, po negocjacjach m.in. Macieja Awiżenia, powiat kłodzki wspólnie z zainteresowanymi samorządami, będzie wspólnie pokrywać 50% kosztów tego połączenia zastępczego. Poniżej przedstawiamy Państwu otrzymane od KD infografiki:
Jak podają Koleje Dolnoślaskie:
cyt. „ Jesteśmy przed rewitalizacją linii i powrotem na nie pociągów Kolei Dolnośląskich. Ale jeszcze wcześniej chcemy...
Kudowa Zdrój w pełni sezonu Rozmowa na chwilę przy biurku a potem w teren – z p. burmistrz Anetą Potoczną
- ... sezon w pełni...
- Tak. A rozpoczął się w pełni już podczas długiego weekendu czerwcowego i na szeroką skalę.
- Obłożenie miejsc noclegowych, restauracyjnych pełne?
- Tego dokładnie nie wiem. Ale na pewno trudno znaleźć jakieś miejsce.
Mamy pełno imprez, przyjeżdżają artyści, no i są kłopoty z umieszczeniem ich w hotelach czy pensjonatach o wysokim standardzie.
- Oby tak dalej. Teraz zapytam się jeszcze o „naszych” uchodźców z Ukrainy. Czy jakoś się u nas zagospodarowali czy raczej pojechali dalej, czy wrócili „do siebie”?
- Myślę, że pozostała u nas połowa, tj. około 300 osób a było...
Powiat Kłodzki nie otrzymał dofinansowania!
Szanowny Mieszkańcu Powiatu Kłodzkiego,
musisz wiedzieć, że Powiat Kłodzki zgłosił do rządowego programu POLSKI ŁAD – III edycja – Program Inwestycji Strategicznych, wnioski o dofinansowanie 2 zadań drogowych:
1. Przebudowę dwóch odcinków dróg powiatowych na terenie gminy Międzylesie, Nowa Wieś – Goworów, Roztoki – Goworów, wnioskowana kwota 7 892 920 zł,
2. Przebudowę dwóch odcinków dróg powiatowych w Długopolu Górnym – w ramach poprawy komunikacji terenów popegeerowskich, wnioskowana kwota 1 999 200 zł.
Niestety złożone wnioski NIE OTRZYMAŁY dofinansowania.
Dofinansowania natomiast...
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »