Edukacja
Podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół
W Starostwie Powiatowym w Kłodzku 18 czerwca podsumowano współzawodnictwo sportowe szkół 2023/2024. Uroczystość swoją obecnością uświetniła Monika Wielichowska wicemarszałek Sejmu RP, która wspólnie z etatowym członkiem Zarządu Powiatu Kłodzkiego – Michałem Cisakowskim, wręczyła nagrody najlepszym szkołom.
Wicemarszałek Monika Wielichowska dziękowała zgromadzonym na sali nauczycielom i dyrektorom szkół podkreślając, jak ważne w dzisiejszych czasach jest oderwanie dzieci od ekranów komputerów i telefonów. Michał Cisakowski pogratulował wyników i przypomniał, że Zarząd Powiatu Kłodzkiego od...
Starostwo Powiatowe informuje: Dialog młodzieży z Ministrą
Na zaproszenie pani Moniki Wielichowskiej wicemarszałek Sejmu RP, w poniedziałek 18 marca br. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku odbyło się spotkanie uczniów wszystkich szkół prowadzonych przez Powiat Kłodzki z Barbarą Nowacką, ministrą edukacji.
Uczniom towarzyszyli ich dyrektorzy i nauczyciele. Panią Ministrę przywitała Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, starosta kłodzki. Spotkanie w liceum miało charakter otwarty, w którym to młodzież i jej problemy były najważniejsze. Młodzi ludzie zadawali pytania, które są dla nich istotne i dotyczyły m.in.: matur,...
Zdrowie psychiczne młodych
W czwartek 29 lutego 2024 r. Powiatowe Centrum Psychologiczno-Pedagogiczne w Kłodzku zorganizowało II Konferencję z cyklu „Dzieci, młodzież a zdrowie psychiczne”.
To druga konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży, zorganizowana przez PCPP w Kłodzku. Przybyłych do Auli Arnoszta w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Kłodzku gości powitała Magdalena Zaremba – dyrektor tej placówki. Konferencję oficjalnie otworzyła Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – starosta kłodzki. Odczytany został także list od Macieja Awiżenia – wojewody dolnośląskiego.
W ramach Konferencji...
Polska szkoła w czasach pandemii
Wiosną 2020 roku przez trzy i pół miesiąca polskie szkoły były zamknięte, a uczniowie zdobywali wiedzę w drodze tzw. „nauki zdalnej”. Sytuacja powtórzyła się jesienią i zimą – od połowy października 2020 do końca lutego 2021 roku (zobaczymy czy nie dłużej) uczniowie ponownie mieli przymusową naukę w domach.
Szkoła w czasach pandemii to dziwny twór. Jest szkoła i jej nie ma. Jest – bo uczniowie mają obowiązek szkolny, muszą codziennie wirtualnie „łączyć się” z nauczycielami, odrabiać lekcje, rozmawiać via internet i w ogóle zachowywać się, jak gdyby byli w „normalnej” szkole. Nie ma – bo...
Dokonaj dobrego wyboru!
Nabór elektroniczny do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Kłodzki na rok szkolny 2020/2021
Od 15 czerwca do 10 lipca uczniowie klas ósmych szkół podstawowych będą mogli składać wnioski na rok szkolny 2020/2021 o przyjęcie do I klas szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Kłodzki. Szkoły Powiatu posiadają bogatą ofertę edukacyjną, spośród których każdy absolwent szkoły podstawowej z pewnością znajdzie tę odpowiednią dla siebie.
Tak, jak w ubiegłym roku, nabór wniosków do szkół Powiatu odbędzie się w formie elektronicznej w systemie Nabór Vulcan. Przed wypełnieniem...
Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 r. oraz w gminie wiejskiej Kłodzko
Znamy najnowsze wyniki badań czytelnictwa. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, ale również podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.
39% Polaków czytało książki
W 2019 roku 39% Polaków...
Edukacja on-line
Pandemia opanowała cały świat i wprowadziła nowe zasady do życia społecznego. Wiele sfer działalności człowieka po prostu „wywróciła do góry nogami”. Rządy wprowadziły liczne ograniczenia, m.in. pozamykano żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie. Minister Edukacji Narodowej oraz kuratorzy zachęcają dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów do pracy on-line, czyli za pośrednictwem komputerów i innych nośników informacji wirtualnej. Intencje zapewne były dobre i czyste, ale czy aby na pewno przemyślane?
Jestem wychowawcą ósmej klasy szkoły podstawowej. Moi uczniowie z dużym napięciem czekają na 21...
20 lat programu stypendialnego im. Grzegorza Ciechowskiego
Uroczysta gala, podczas której wręczone zostały stypendia za wyniki w nauce i za różnorodne osiągnięcia dla młodzieży uzdolnionej z terenu gminy wiejskiej Kłodzko odbyła się w świątecznym nastroju w Szkole Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku w piątek, 6 grudnia 2019 roku. Wszystkich gości, którzy przybyli na jubileusz powitali prowadzący w osobach Pauliny Kraj i Mateusza Kubasiaka z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko. Na widowni m.in. zasiedli: Ryszard Niebieszczański – członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Stanisław Jurcewicz – radny Województwa Dolnośląskiego, Robert Duma –...
Nowe stowarzyszenie nauczycieli na Ziemi Kłodzkiej
MKS Porozumienie Nauczycieli Ziemi Kłodzkiej to nazwa stowarzyszenia zarejestrowanego w lipcu 2019 roku. Jesteśmy organizacją jednoczącą nauczycieli z różnych typów szkół i – to dla nas bardzo ważne – ponad wszelkimi podziałami.
Jedną z głównych form naszej działalności jest współpraca nauczycieli naszego regionu na rzecz dobra szkoły. Chcemy być forum dla dyskusji i wymiany pomysłów oraz potrzeb naszego środowiska. Ważne jest dla nas wzajemne wspieranie naszych aktywności i działań. Pragniemy również ułatwić wymianę informacji i doświadczeń w środowisku lokalnym.
Mamy kontakt z podobnymi...
Rekord dla Niepodległej
W ramach ogólnopolskiej akcji wspólnego śpiewania Hymnu Narodowego pod nazwą: „Rekord dla Niepodległej”, starosta kłodzki Maciej Awiżeń oraz Anetta Kościuk – dyrektor Wydziału Oświaty Kłodzkiego Starostwa, zaśpiewali wspólnie hymn z uczniami oraz nauczycielami I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku.
Akcja „Rekord dla Niepodległej” została zainicjowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Śpiewanie hymnu ustalono symbolicznie na godzinę 11.11, aby uczcić nadchodzące Narodowe Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Szacuje się, że w akcji tej udział brało ponad 24...
OBCHODY DNIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 7 W KŁODZKU
Starosta kłodzki Maciej Awiżeń oraz Michał Piszko burmistrz Miasta Kłodzka uczestniczyli w Szkole Podstawowej nr 7 w Kłodzku w wyjątkowo uroczystej i wzruszającej akademii poświęconej Dniu Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po starannie przygotowanej przez nauczycieli i uczniów inscenizacji historyczno-poetyckiej, odbyło się następnie uroczyste przekazanie szkole Sztandaru Sybiraków, należącego do Kłodzkiego Oddziału Związku Sybiraków.
Sztandar, różaniec i inne pamiątki Sybiraków, trafiły do szkolnej izby pamięci.Tak cenne eksponaty historyczne, będą żywą lekcją historii dla przyszłych...
Nie ma to jak w gminie Międzylesie
Zacznijmy może od tego, że padało (7.09.2019 r.), kiedy odbywały się zawody sportowo-pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Międzylesie na stadionie miejskim im. Andrzeja Skowrona w Międzylesiu.
- ...to jedyna impreza w plenerze kiedy nie obawiam się deszczu – mówi burmistrz Tomasz Korczak – bo przecież dla strażaków żadna pogoda nie straszna a raczej jest to „ich chleb powszedni”.
- No i się zgadza: padało, wiało a strażacy jakby nigdy nic przeprowadzali zawody zgodnie z planem a i widzów nie zabrakło. Byli i młodzi strażacy, drużyny dziewczęce i kobiece, było mnóstwo emocji. W...
Otwarcie nowego budynku szkoły medycznej w Kłodzku
W dniu 30 sierpnia 2019 r. został oficjalnie otwarty budynek Medycznego Centrum Kształcenia Zawodowego w Kłodzku. To wydarzenie zbiegło się również z jubileuszem 10-lecia istnienia szkoły. Był to szczególny dzień zarówno dla szkoły jak i dla całego środowiska lokalnego.
Medyczne Centrum Kształcenia Zawodowego w Kłodzku – etap I zostało wybudowane przy wsparciu środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Zarząd szkoły zdając sobie sprawę z tego jak duża odpowiedzialność spoczywa na szkole...
Postulaty nauczycielskie
Przedstawiamy postulaty i propozycje dla oświaty Strajkujących Nauczycieli Ziemi Kłodzkiej, podnoszone przez ich przedstawicieli w trakcie spotkań szkół z całego powiatu oraz manifestacji na kłodzkim rynku.
Chcielibyśmy, żeby wybrzmiały one przy „okrągłym stole” ,dlatego pogrupowaliśmy je w cztery zaproponowane grupy: uczeń, nauczyciel, jakość nauczania, nowoczesna szkoła. Prosimy o upowszechnianie i zapraszamy do dyskusji.
UCZEŃ:
1. Zmniejszyć ilość treści do zapamiętania na rzecz kształcenia umiejętności.
2. Zatrudnić w każdej szkole psychologa, logopedę, pedagoga i nauczycieli...
Marzec z akordeonem
W marcu tradycyjnie Dzień Akordeonu (już po raz 18.), więc otwarty piosenką „18 mieć lat to nie grzech” w wykonaniu zespołu przygotowanego przez Andrzeja Jakubowskiego oraz Akordeonowy Turniej Hrabstwa Kłodzkiego (już po raz 4.).
W Turnieju udział wzięło 47 uczestników z 13 szkół. Ich wykonania były oceniane przez 5-osobowe jury w składzie: prof. zw. dr hab. Jerzy Mądrawski, dr hab. Paweł Paluch, dr hab. Piotr Chołołowicz, mgr Jacek Gąsior, mgr Julian Kwiatkowski.
Laureaci pierwszych miejsc mogli zaprezentować się szerszej publiczności na wieczornym koncercie XVIII Dnia Akordeonu. Z naszego...
Muzyczna strona Kozakowskiego
* Jesień z muzyką organową z Bystrzycy Kłodzkiej
Zakończyła się kolejna udana edycja najmłodszego na Ziemi Kłodzkiej festiwalu muzyki organowej i kameralnej: III Bystrzyckiej Złotej Jesieni z Muzyką Organową. Festiwal powstał przed trzema laty staraniem Tadeusza Piotrowskiego, znanego animatora kultury Ziemi Kło-dzkiej i zasłużonego pedagoga bystrzyckich szkół muzycznych. Do festiwalowej współpracy zaproszony został prof. Andrzej Chorosiński, twórca programu wielu polskich festiwali muzycznych, także tych na Ziemi Kłodzkiej, przed laty Międzynarodowych Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej...
II Dolnośląski Zlot Szkół Reymontowskich oraz wmurowanie kkamienia węgielnego pod BCU w Bożkowie
Dnia 10 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie odbył się II Dolnośląski Zlot Szkół Reymontowskich połączony z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę BCU w Bożkowie. Na uczestników tych wydarzeń czekały liczne atrakcje.
Zlot rozpoczął się powitaniem przedstawicieli reprezentujących dolnośląskie szkoły noszące imię Władysława Stanisława Reymonta przez dyrektora szkoły Józefa Kochniarczyka. Uczniowie wzięli udział w warsztatach tematycznych, tj. gastronomicznych, plastycznych, przyrodniczych, decoupage, ekonomicznych, artystycznych, tanecznych i teatralnych,...
Noworudzkie liceum w nowej odsłonie
Zakończyła się inwestycja za 1.600 tys. złotych
10 listopada br. oficjalnie zakończyła się termomodernizacja Liceum Ogólnokształcącego.
Jak podkreśla Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk wicestarosta kłodzki – Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, to pierwsza tak kompleksowa inwestycja w tym budynku. Bardzo mi zależało, by środki z ZIT trafiły właśnie na to zadanie. Jestem noworudzianką i naturalnym jest, że z perspektywy powiatu Nowa Ruda jest mi bliska, a prywatnie to również jest moje liceum, które ukończyłam.
Termomodernizacja budynku polegała na zwiększeniu efektywności...
Odyseja Umysłu - Finały Światowe 2017. Sukces uczennic z ZSS w Kłodzku
Grupa uczennic z Kłodzka: Zuzanna Karkowska, Paulina Awiżeń, Martyna Ryszka, Zofia Górska, Natalia Mosór, Oliwia Dąbrowska wraz z trenerkami Agnieszką Ryszką i Dominiką Chmielowską na początku kwietnia zakwalifikowała się na Finały Światowe w USA. Od tego momentu zaczął się wyścig z czasem – trzeba było zebrać ok. 74 tys. zł w niecałe 2 miesiące. Na szczęście udało się i dziewczyny ruszyły na podbój świata.
23 maja wyleciały z Berlina do Londynu. Potem kolejny lot do Chicago, a potem dalej wypożyczonym autem do Michigan State University. I tak po prawie 24 godzinach podróży dotarły na miejsce...
Ogólnopolski sukces i bardzo mało czasu
„Odyseja Umysłu” to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Odyseusze uczą się myśleć samodzielnie i nieszablonowo.
W finale krajowym udział wzięło 220 drużyn, łącznie 1540 uczniów, w tym dwie drużyny z Kłodzka. Jedna z nich dostała się do finału międzynarodowego, który odbędzie się w USA. Aby tam jednak być 23-28.05.2017 r. muszą sami pokryć koszty: biletu, transportu i pobytu, czyli 8 tys./osobę....
Nuda do zreformowania!
Znakomicie przygotowany III Kongres Młodego Samorządu w Dusznikach Zdroju miał wśród wielu ważnych wystąpień, dyskusji, podsumowań i konkretnych wspólnych przedsięwzięć także panel zatytułowany „Techniczne aspekty organizacji jednostek oświatowych wg reformy szkolnictwa”. Organizatorzy zaprosili do rozmowy osoby praktycznie na co dzień zaangażowane w działania oświatowe. W różnych, uzupełniających się sferach. Oto usiedli przed audytorium: Janusz Wrzał – wicekurator dolnośląski, Artur Ciecierski – burmistrz Zakroczymia i członek jednego z zespołów roboczych w MEN, Małgorzata Więckowska –...
Wydarzenia sportowe i kulturalne 2016 w Gminie Międzylesie
• XI Międzyleskie Kolędowanie 2016 – 30 stycznia
• „Z potrzeby serca” – Koncert charytatywny dla pogorzelców – 14 lutego
• XIX Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej w Wilkanowie – 12 marca
• X Gminne Zderzenia Tradycji Świątecznych „Osobliwości Wielkanocne” – 18 marca
• Zebranie założycielskie Stowarzyszenia Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi w Boboszowie – 9 maja
• Dni Międzylesia – 2-5 czerwca
• Zawody rowerkowe w ramach programu „Bike(o)landia”
• Korona – cykl zawodów rowerowych
• Zawody Strażackie – 20 sierpnia, Goworów
• Zawody piłkarskie – Turniej Piłki Nożnej o...
Nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej - rozmowa z wicestarostą kłodzkim Małgorzatą Jędrzejewską-Skrzypczyk
- Jaki wpływ będzie miała wprowadzana właśnie reforma oświaty na pracę szkół, których organem prowadzącym jest powiat kłodzki?
- Na szczęście w naszych szkołach nie będą to zmiany rewolucyjne. Powiat prowadzi szkoły ponadgimnazjalne i specjalne, i tak w liceach i technikach – zmiany zaczną być odczuwalne za 3 lata, szkoły zawodowe zgodnie z ustawą Prawo oświatowe będą się nazywały od września szkołami branżowymi 1 stopnia, a w czterech placówkach kształcenia specjalnego, gdzie do tej pory istniały zespoły szkół obejmujące podstawówkę i gimnazjum – gimnazja z mocy ustawy będą stopniowo...
Nowa Ruda w 2016 roku i plany na 2017 rok - rozmowa z burmistrzem Tomaszem Kilińskim
- Zacznijmy od zamierzeń na przyszły rok.
- WIELKIE INWESTYCJE W PRZYSZŁYM ROKU. Z końcem ub.r. przedstawiliśmy podsumowanie zrealizowanych w latach 2015-2016 inwestycji. Półmetek kadencji jest także okazją do zaprezentowania planów na kolejne 24 miesiące. Już na chwilę obecną możemy mówić o bardzo dobrym początku, gdyż łączna kwota zagwarantowanych (!) do realizacji zadań, sięga 51 MILIONÓW ZŁOTYCH!
To wszystko co przedstawiam, to efekt wielomiesięcznej pracy wielu osób nad przygotowaniem dobrych projektów oraz wniosków. To starania o zdobycie dużych środków z funduszy europejskich. Jest to...
Rozmowa z burmistrzem Markiem Szpanierem
- Tak mieszkańcy gminy spędzali czas w roku 2016 (fotoreportaż strona 4). Czy równie dużo działo się w bardziej praktycznych dziedzinach życia?
– pytam Burmistrza.
-To, co możemy zrobić, by wszystkim żyło się wygodniej, zależy od budżetu, a w ubiegłym roku jego wykonanie wyniosło około 24 mln zł (w ciągu roku otrzymaliśmy dotację na zadanie zlecone, czyli 500 +) . My skupiliśmy się na zadaniach remontowo-inwestycyjnych, związanych z drogami. Po długich negocjacjach z Dyrekcją Państwowych Dróg i Autostrad zdecydowaliśmy, że główny ciężar wykonania przejścia z ul. Dojazdowej na działki...
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »