Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

NA TAPECIE
Tym razem przedstawiam sylwetkę włodarza, który jest niewątpliwe najbardziej „żelaznym” dysydentem na Ziemi Kłodzkiej. Wójt Lewina Kłodzkiego – Bolesław Kędzierewicz to człowiek, który nie boi się pomówień, nie dba o to co mówią inni. We włodarzeniu przyświeca Mu jeden cel: „robię to, co chcę”. Rządzi twardą ręką. Fakt, że jest Wójtem trzecią kadencję, wskazuje na to, że lewinianie lubią takie rządy.
Wójtowanie pana Kędzierewicza już przeszło do historii. Jest chyba jedynym wójtem, którego mieszkańcy powołują na urząd, po czym chcą go natychmiast z niego zdjąć. Niestety za każdym razem brakuje odpowiedniej ilości głosów w referendum, by pana Wójta odwołać.
Wójt nic sobie z tego nie robi i rządzi dalej. Nie boi się również karać tych wyborców, którzy są przeciw Niemu. Przykładem może być droga gminna biegnąca wzdłuż domostw we wsi Witów, która tej zimy nie była odśnieżana. Wieść gminna niesie, że brak odśnieżania był karą.
Uhm…dodać należy również zainteresowanie CBA panem Wójtem. Cóż, jedno jest pewne, Wójt Lewina to „twardy zawodnik”.
FOLDER
Pasmo NGO Ziemi Kłodzkiej, wydało folder reklamowy prezentujący stowarzyszenia działające na Ziemi Kłodzkiej. Można się z niego dowiedzieć m.in.: czym zajmują się poszczególne stowarzyszenia i jakie mają osiągnięcia.
MĄDROŚĆ
Wybudowana stacja przeładunkowa odpadów komunalnych w Polanicy została zakończona. Mieści się ona w samym środku zdroju, kilkaset metrów od Parku Zdrojowego! Bardzo mądra lokalizacja, trzeba przyznać.
Starostwo Powiatowe przyznaje się do pomyłki, polegającej na tym, że wydało pozwolenie na budowę bez decyzji środowiskowej…
KĄSEK
ZUK S.A. w Polanicy ma zostać sprzedany prywatnemu przedsiębiorcy. Jest 7 chętnych. Zainteresowane podmioty reprezentują branżę spożywczą i usługi zdrowotne.
Oby tylko dobrze wybrano. Bo jak wiadomo, niepowodzenie najbardziej dotknie konsumentów.
UFO
W Dusznikach widziano UFO. Konkretnie, świadkowie widzieli dziwny obiekt latający, który był „holowany” lub „goniony” przez samolot przypominający wojskowy.
PROMOCJA
W lutym we wrocławskiej Hali Stulecia odbyły się X Targi Turystyczne. Swoje stoiska z Ziemi Kłodzkiej prezentowały m.in.: Duszniki i Kudowa.
MUNDUR
W Zespole Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie powstała nowa klasa – kształcenie na poziomie technikum przyszłych służb mundurowych.
POMYSŁ
Władze lokalne chcą postawić w Międzylesiu kioski multimedialne. Goście mogliby zaopatrywać się w nich w słuchawki z elektronicznym przewodnikiem, przy pomocy którego zwiedzaliby okoliczne zabytki.
Niezły pomysł na promocję.
JASNOŚĆ
Najprawdopodobniej w Szczytnej ulice będą oświetlane światłem zasilanym energią słoneczną. Gmina wystąpiła
z wnioskiem o dotację na zakup lamp słonecznych do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Doprawdy, działalność władz tego miasta budzi uznanie.
MONETA
Z okazji 200-rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i przypadającego w tym roku 65 Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dworku Chopina
w Dusznikach, wydana zostanie przez miasto moneta okolicznościowa „8 Fryderyków”.
SUKCES
Projekt „Partnerstwo miast na obszarze kultury i sportu” Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej został najwyżej oceniony przez komisję przydzielającą fundusze transgeniczne
w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Gratulacje.
KOMPLEKS
Być może w Dusznikach zostanie wybudowany kompleks basenów.
RANKING
Wg rankingu „Rzeczposolitej”, Bardo plasuje się w czołówce jeżeli chodzi
o umiejętności pozyskiwania funduszy unijnych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca w gminach miejsko – wiejskich zajmuje 9 pozycje w kraju!
TURYSTYKA
Złoty Stok stawia na turystykę. By stać się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem ma zamiar przekształcić basen w staw kąpielowy. Mają być stworzone trasy wędrowne. W planie jest również zagospodarowanie stoku narciarskiego.
ATRAKCJE
Lądek Zdrój przygotował w tym roku nie lada atrakcje kulturalne dla mieszkańców i turystów. Dla miłośników życia kulturalnego czekają m.in.: kilkudniowe festiwale muzyczne i filmowe.
FORUM
W Kudowie Zdroju odbyło się XI Dolnośląskie Forum Samorządu Terytorialnego. Na trzydniowym spotkaniu poruszane były m.in. tematy dotyczące finansowania samorządu w warunkach spowolnienia gospodarczego, nowych rozwiązań w ustawie o finansach publicznych.

Wydania: