Podróż po Wielkopolsce (7) - Czeszewo i Pogorzelica

Autor: 
Ania Kurtasz
ania.jpg

Czeszewo to mała wioska niedaleko Orzechowa w gminie Miłosław. Położona jest na terenie Żerkowsko – Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, na prawym brzegu Warty. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi już z połowy XIII wieku, kiedy to wioska była posiadłością książęcą. Obecnie prowadzone są tu działania związane z odkryciem źródeł leczniczych wód termalnych.
Jednym z zabytków wioski jest wspaniały drewniany kościół św. Mikołaja. Wznosi się on w centrum wsi, zbudowany został w 1792 r. z fundacji Antoniego Jabłonowskiego. Jest to budynek o konstrukcji zrębowej, kryty gontowym dachem, nad którym widnieje barokowa wieżyczka sygnaturki z hełmem. Stoi on na miejscu starszej świątyni, także drewnianej, wzniesionej zapewne w początku XV w. przez archidiakona kaliskiego Mikołaja Zarembę z Czeszewa, rozebranej z powodu zniszczenia w końcu XVIII w.
W Czeszewie odwiedzaliśmy Wujka Jerzyka (brata Dziadka). Planowaliśmy też przeprawę promem przez Wartę. Zapamiętana z dzieciństwa atrakcja niestety nie doszła do skutku z powodu czasu urlopowego pracowników promu. Zwiedziliśmy za to okolice leśniczówki (Ośrodek Edukacji Leśnej)– instalację „Rzeka”, która stała się źródłem nowych inspiracji ogródkowych. „Rzeka” to przestrzenny model koryta rzeki zbudowany z naturalnych materiałów. Konstrukcja instalacji umożliwia uczestnictwo w zabawie, której towarzyszą wrażenia akustyczne, wizualne i dotykowe, realizując swoje najważniejsze hasło: „bawiąc – uczyć”. Wykonywane przez uczestników zadania są wzbogacone przez komentarz oprowadzającego je edukatora. Mają też uzmysłowić uczestnikom, ważną rolę rzeki i wody w życiu roślin, zwierząt i człowieka.
Ponieważ nie mogłam przeboleć przeprawy promem, odszukałam najbliższą – w Pogorzelicy. I wreszcie nam się udało! To jednak wcale nie był koniec atrakcji tego pięknego dnia…

Wydania: