Polanica Zdrój i kolejny krok do przodu

Autor: 
burmistrz Jerzy Terlecki
eris.jpg

Właśnie w Polanicy Zdroju otwarto obiekt klasy światowej. Pięciogwiazdkowy SPA dr Ireny Eris.

Jak mówi burmistrz PolanicyZdroju Jerzy Terlecki:
Otwarcie tego obiektu w 2014 roku jest tak samo ważnym wydarzeniem jak powstanie w 1906 roku Kurhausu (czyli dzisiejszego obiektu „Wielkiej Pieniawy”. W 1904 roku, kiedy uruchomiono źródła wody mineralnej zaczął istnieć kurort, a już dwa lata później miał ten sztandarowy obiekt uzdrowiskowy, który pozwolił mu zaistnieć na uzdrowiskowej mapie Europy. Dzisiaj, kiedy Polanica Zdrój „dorobiła się” pierwszego na naszym terenie obiektu klasy światowej, to start do kolejnego, chlubnego rozwoju kurortu.
Co ten fakt znaczy dla polaniczan?
Oczywiście podatki i opłaty do kasy gminnej, oczywiście praca, oczywiście dostawa codzienna choćby żywności.... ale to tylko zewnętrzne, „namacalne” efekty posadowienia się u nas takiej 5.gwiazdkowej” instytucji (można mówić o wpływach dla Polanicy ok. 800 tys. zł rocznie). Niewymierne, ale nieocenione korzyści przynosi jednak sam fakt posadowienia się na naszym terenie ośrodka SPA najwyższej, światowej klasy. Takich ośrodków 5.gwiazkowych
w Polsce można policzyć na palcach ręki, czyli, można z całą pewnością stwierdzić, że tutaj będą przyjeżdżać i spędzać u nas czas „wielcy” tego świata. I to z różnych dziedzin. Od kultury, rozrywki, po tuzów gospodarczych czy politycznych. A wiadomo, gdzie oni przebywają, tam wokół nich gromadzi się „śmietanka” ludzi wpływowych i zamożnych. Więc i krąg rośnie, więc i zainteresowanie rośnie. I tak jak magnesem dla Krynicy jest Kiepura, tak dla Polanicy jest dziś Irena Eris ... Aby nie tylko podtrzymać ten trend, ale i go rozwijać, to zadanie władz samorządowych Polanicy Zdroju, bo przecież „moda” na daną miejscowość może przemijać niepodsycana, a przecież zależy nam, aby uruchomienie SPA stanowiło kolejny, wspaniały początek rozwoju uzdrowiska nie zaściankowego, ale światowego.
Oczywistym jest, że by p. Irena Eris zechciała u nas zainwestować musiały wystąpić przyczyny skłaniające Ją do takich decyzji. To Polanica Zdrój wcześniejszym rozwojem „ściągnęła” tu SPA Ireny Eris. Nie byłoby tu tej firmy, gdyby nie wcześniejsza renoma, ta całkiem wczesna z początku wieku XX, ale i ta z początku XXI w., szczególnie po utworzeniu Deptaka, rewitalizacji Parku Zdrojowego, modernizacji Teatru Zdrojowego, po rosnących „jak grzyby po deszczu” motelach, hotelach, pensjonatach, willach, trzy, czterogwiazdkowych.
Wreszcie nie bez znaczenia jest i to, że jest tu Specjalistyczne Centrum Medyczne, Regionalna Szkoła Turystyczna, a cała Polanica „tętni” życiem uzdrowiskowym przez okrągły rok.
Te wszystkie elementy złożone razem powodują, że Polanica Zdrój jest już raczej wymarzonym miejscem dla tych, którzy zechcieliby tu zainwestować, a także zamieszkać.
Bo Polanica Zdrój jest uzdrowiskiem kompletnym. Począwszy od atrakcji kulturalnych, rozrywkowych, turystycznych poprzez oświatę i służbę zdrowia, a skończywszy na infrastrukturze technicznej (drogi, chodniki, gospodarka komunalna, wszelkie media).
Całość wieńczy oczywiście krajobraz i geograficzne posadowienie Polanicy Zdroju. Takiego zakątka nie uświadczysz w Europie.
Jeszcze do rozwiązania pozostaje problem „dolecenia” do Polanicy Zdroju, ale już władze samorządowe „mają na tapecie” utworzenie w Polanicy Zdroju lądowiska ogólnodostępnego i czynnego całą dobę dla śmigłowców. A przecież jest jeszcze tyle innych pomysłów do realizacji... jak choćby zagospodarowanie narciarskie góry Wolarz (z gminą Szczytna), czy postawienie wieży widokowo-astrologicznej na Górze Anny...

Wydania: