Lądeckie impresje (202)

Autor: 
Janusz Puszczewicz
puszczewicz.jpg

Tradycyjnie początkiem wiosny odbywają się w Katowicach Międzynarodowe Targi Turystyki. O ile w poprzednich edycjach na ogół brakowało kłodzkiej ekipy, tym razem spotkałem ekipę Minieurolandu oraz reprezentację Lądka- Zdroju i Stronia Śląskiego. Wyjątkowo okazale prezentowało się stoisko wspomnianego MiniEurolandu, które zresztą zdobyło prestiżową targową nagrodę.
Z kolei lądeckie uzdrowisko zdobyło nagrodę w konkursie „Globalny format” w kategorii folder.

Była też okazja do rozmowy z Tomaszem Laskiem dyrektorem Marketingu Parku Miniatur MiniEUROLAND.

- Proszę przyjąć gratulacje z racji zaszczytnego miejsca w konkursie na najlepsze stoisko na katowickich targach. Jak odbierano Minieuroland na tych targach?
- W imieniu całego zespołu Minieurolandu dziękuję za gratulacje. Cieszymy się, że kolejny raz nasze stoisko spodobało się targowym gościom. Przez wszystkie targowe dni mieliśmy ogromne zainteresowanie. Odwiedzający mogli zobaczyć makietę ratusza wrocławskiego, część zespołu pałacowego Zwinger z Drezna oraz Złoty Pociąg. Wszystkie one zostały wykonane z dbałością o najdrobniejszy szczegół. Wspaniałe dekoracje kwiatowe były z kolei zapowiedzią cyklicznej imprezy pod nazwą „Festiwal Kwiatów”, który trwać będzie od czerwca aż do października. Dla targowych gości zorganizowaliśmy konkurs, gdzie każdy uczestnik otrzymał upominek oraz brał udział w losowaniu nowoczesnego ekspresu do kawy. Wśród odwiedzających nasze stoisko znalazły się znane osoby takie jak m.in. ekspert i doradca kulinarny, ambasador katowickich targów Teofilos Vafidis, słynna już rodzina Łopacińskich - która z podróży po świecie uczyniła sens swojego życia czy aktor Henryk Gołębiewski. Uważam, że godnie reprezentowaliśmy całą Ziemię Kłodzką. Słowa uznania ze strony zwiedzających oraz wspomniane wyróżnienie są najlepszym tego dowodem.

- Jak ocenia Pan udział kłodzkiej reprezentacji na tych targach?
- Na targach „Globalnie 2016” byliśmy jedyną reprezentacją z Kłodzka. Jeśli chodzi natomiast o całą Ziemię Kłodzką wśród wystawców znalazła się tylko Gmina Lądek Zdrój, Stronie Śląskie oraz Uzdrowisko Lądek – Długopole S.A. Szkoda, że na tak ważnych targach nie było nikogo więcej, kto mógłby reprezentować i promować nasz piękny region.

- Za nami już też udział Minieurolandu w toruńskiej imprezie „Extreme Travel Festival” / to pytanie zadałem po skończonych targach w Katowicach.
- Extreme Travel Festival to wydarzenie zorganizowane z inicjatywy wyjątkowej rodziny Łopacińskich, którzy postanowili zwiedzić świat i swoją pasją inspirować innych. Festiwal otworzył sam prezydent miasta Torunia Michał Zaleski. Podczas festiwalu można było wysłuchać opowieści o wyprawach, które udowodniły że niemożliwe jest możliwe. Czasem niewiele bowiem trzeba, by odmienić swoje życie. Nawet mała podróż może być wielką przygodą. Nie zawsze trzeba wyjeżdżać daleko. Często tuż koło nas są wyjątkowe atrakcje. Przykładem jest m.in. nasz Park Miniatur. Miejsce, które zrodziło się z podróży po świecie. Tutaj pasja podróży przeobraziła się w pasję tworzenia wspaniałych budowli z całego świata. Staramy się, aby podczas tego typu wydarzeń uświadamiać, że nie trzeba wyjeżdżać zagranicę, do odległych zakątków by zobaczyć coś ciekawego i atrakcyjnego. Ziemia Kłodzka jest miejscem wyjątkowym i też mamy się czym pochwalić. Minieuroland ma wiele do zaoferowania i jest otwarty zarówno na turystów z Polski jak i zagranicy.

- Może przedstawimy naszym czytelnikom chociaż skrótowo sam Minieuroland. Przypuszczam, że jeszcze nie wszyscy trafili do tej znaczącej atrakcji kłodzkiego regionu.
- Bardzo chętnie. Minieuroland to jedyny w Polsce kompleks rekreacyjno-edukacyjny, który jest jednocześnie wspaniałym arboretum. Na powierzchni 20 tys. m2 znajduje się kilkadziesiąt makiet przedstawiających miniatury najciekawszych budowli z Polski, Europy i świata. Wyeksponowane są one w otoczeniu niezwykłego świata roślin – pachnących kwiatów, wyszukanych i unikalnych gatunków drzew i krzewów sprowadzonych z najlepszych szkółek ogrodniczych z Polski, Holandii i Belgii. Zaprojektowane z dbałością o każdy szczegół założenie parkowe jest idealnym miejscem do relaksu, wypoczynku i ciekawego spędzenia czasu z rodziną. Zapraszam wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji nas odwiedzić.

- Minieuroland oferuje w tej chwili ponad 30 miniatur, co czeka nas jeszcze w najbliższym czasie?
- Niedługo w parku pojawią się nowe obiekty, które jestem przekonany będą zachwycać naszych gości. Obecnie pracujemy nad kompleksem z Pizy. Będzie to Krzywa Wieża, Baptysterium oraz Katedra. W większości parków miniatur jeśli chodzi o Pizę, turyści mogą zobaczyć samą wieżę. My natomiast postanowiliśmy zbudować pełny kompleks, ponieważ uważamy że w całości wygląda on bardziej okazale i warto pokazać piękno architektury tego zespołu. Nasi modelarze przygotowują także Katedrę Berlińską, która będzie miała 4 m wysokości. W parku stanie także Wieża Eiffla. Park stale się rozwija, docelowo powstanie 100 makiet. Nie zdradzajmy może wszystkiego. Niech pozostanie to niespodzianką dla naszych gości.

- Minieuroland to również wspaniałe arboretum i związany z tym “Festiwal Kwiatów”.
- W Polsce jest obecnie kilkanaście parków miniatur. Nie chcemy być kolejnym, chcemy się odróżniać od pozostałych. Dlatego postanowiliśmy stworzyć i ogród i arboretum. Specjalnie sprowadziliśmy pół tysiąca drzew i krzewów. Wśród nich są drzewa, które miały 15 – 25 lat, aby nasi goście od początku mogli zobaczyć wszystko w pełnej krasie. Na sezon letni przygotowaliśmy wspaniałą atrakcję „Festiwal Kwiatów”. W ramach tego wydarzenia w najbliższym czasie zostanie wykonanych ponad 30 tys. nasadzeń kwiatów jednorocznych, które stworzą specjalne kompozycje zaprojektowane przez florystów.

- Może zdradzimy Państwa plany i marzenia ...
- Nasz park powstaje dla gości. Wszystko co robimy, robimy dla nich. Chcemy, aby każdy kto nas odwiedza czuł się tutaj wyjątkowo. Minieuroland to miejsce rozpoznawalne już nie tylko na mapie Ziemi Kłodzkiej. Chcemy stale się rozwijać i poszerzać swoją ofertę. Jeśli chodzi o plany to powstanie 30 metrowa wieża widokowa, dzięki której będziemy mogli podziwiać zarówno park jak i najbliższą okolicę. Będzie ona wzorowana na bliźniaczych wieżach Petronas Twin Towers z Kuala Lumpur w Malezji. Mamy także ambicję, aby nasz Festiwal Kwiatów stał się jednym z największych festiwali kwiatów w Polsce. Wiemy, że nasze atrakcje przyciągną rzeszę gości nie tylko do Minieurolandu, ale i na całą Ziemię Kłodzką. Z pewnością skorzysta na tym cały region, czego wszystkim życzę.

- Dziękuję uprzejmie za rozmowę. Naszych czytelników zapraszam z kolei do odwiedzenia tego wyjątkowego zakątka.

Wydania: