Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

WYBUCH
W fabryce wytwarzającej czarny proch w Mąkolnie (gmina Złoty Stok) doszło do wybuchu. Odgłos detonacji był słyszalny w odległych miejscowościach. W miejscu zdarzenia pojawiła się chmura jasnego dymu, a w okolicznych domach uszkodzone zostały szyby (odłamkami fruwających cegieł, drewna oraz kamieni). Niestety były również dwie ofiary śmiertelne wśród pracowników fabryki. Ściągnięto specjalne jednostki ratownictwa chemicznego oraz pirotechnicznego, celem uniknięcia błędów mogących skutkować kolejnym wybuchem. Na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze wiadoma przyczyna zaistniałego zdarzenia. Bez komentarza.
KŁADKA
W Międzygórzu ponownie została udostępniona dla ruchu pieszego kładka, która prowadzi po koronie tamy zbiornika przeciwpowodziowego. Kładkę zamknięto wskutek doprowadzania przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej nowego zasilania elektroenergetycznego do tego obiektu. Modernizacja pozwoli usprawnić pracę urządzeń zapory, już umożliwiła oświetlenie górnej części zapory, a także sąsiadującego z nią terenu. Uff!
PARTNERSTWO
Zawarta została umowa o współpracy pomiędzy Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie i kłodzkim Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (budowlanka). Podpisania współpracy dokonali rektor prof. Przemysław Malinowski oraz dyrektor Rafał Olecha. Obie instytucje zobowiązały się do współpracy w zakresie działalności dydaktycznej i popularyzacji wiedzy. Gratulacje!
REKORD
W galerii handlowej „Twierdza Kło-dzko” ustanowiony został rekord Diabe -Dance. Ponad 120 osób wykonało ten prosty taniec. Uczestnicy byli ubrani w niebieskie koszulki – kolor symbolizujący Organizację Narodów Zjednoczonych, która sprzyja środowiskom podejmującym się zapobiegania oraz leczenia cukrzycy. Z inicjatywą imprezy wyszła dr Małgorzata Felcenloben ze Starostwa Powiatowego, chcąc w ten sposób wyrazić determinację do walki z chorobą. Gratulujemy pomysłu!
SĘDZIA
Znana z telewizji sędzia Anna Maria Wesołowska odwiedziła Polanicę Zdrój. Wesołowską zaprosił Gminny Ośrodek Interdyscyplinarny, Ośrodek Pomocy Społecznej, szkoła „Edukator”. Sędzia spotkała się z rodzicami oraz opiekunami dzieci i młodzieży w Teatrze Zdrojowym. Rozmowy dotyczyły zagrożeń, jakie płyną dla młodego pokolenia z postępu cywilizacyjnego.
Gość udzielił informacji o odpowiedzialności prawnej i innych kwestiach istotnych dla bezpieczeństwa. Nic dodać, nic ująć.
POJAZD
Władze Kudowy Zdroju wspólnie z czeskim Hronovem zabiegają o fundusze unijne na unowocześnienie wyposażenia swoich jednostek strażackich. Kudowa Zdrój chce zakupić samochód do ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Pojazd to wydatek rzędu 200 tys. euro. Ponadto doliczyć trzeba koszt przeszkolenia dwóch zastępów, zakup specjalistycznego wyposażenia indywidualnego, wydatki infrastrukturalne.
Całość potrzebnej kwoty to ponad 295 tys. euro. Życzymy powodzenia!
REMONT
Polskie Koleje Państwowe – Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na remont mostu pod torowiskiem przez Nysę Kłodzką w Bardzie. Konstrukcja nie jest w najlepszym stanie – dlatego też prędkość pociągów towarowych jest ograniczona do 20 km/h. W planach jest rewitalizacja pobliskiego tunelu.
W związku z pracami ruch pociągów na tym dwutorowym odcinku będzie się odbywać inaczej. Bez komentarza.
JUBILEUSZ
22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej w Kłodzku obchodził 10-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu odbyły się na terenie jednostki uroczystości, w któ-rych wzięli udział m.in. wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński oraz dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk. Ryszard Pietras. Gratulacje!
ŚWIĘTO
W Szklarni gmina Międzylesie, Rada Sołecka oraz Ochotnicza Straż Pożarna były gospodarzami miejsko-gminnych obchodów Dnia Strażaka. Z tej okazji odbył się uroczysty ceremoniał na placu przy świetlicy, w trakcie którego miało miejsce ślubowanie nowo przyjętych członków OSP.
Grupie długoletnich druhów – ochotników wręczono medale związkowe. Podczas uroczystości burmistrz Międzylesia Tomasz Korczak przekazał jednostce OSP w Goworowie sprzęt do ratownictwa medycznego. Gratulacje!
PROMOCJA
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej było organizatorem konferencji poświęconej szansom uaktywnienia promocji Ziemi Kłodzkiej. Zastanawiano się nad nowymi formami prezentacji terenów, aby bardziej zwrócić uwagę potencjalnych turystów oraz przedsiębiorców.
W trakcie spotkania zaprezentowano projekt dotyczący utworzenia elektronicznej miniatury Ziemi Kłodzkiej – przy jej pomocy pokazywane byłyby niektóre atrakcje za pomocą hologramów (zapisów fotograficznych). Wow.
BAJKA
Niemal 150 dzieci wzięło udział w wieczorze bajkowym, jaki zorganizowała w Żelaźnie Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko. Impreza odbyła się w pałacu. Atrakcji dla najmłodszych czytelników było dużo m.in. czytanie baśni, wyrabianie drewnianych mieczy, prezentowanie talentów artystycznych z udziałem dzieci z pogranicza polsko- czeskiego. Miał miejsce także spektakl teatralny. Gratulacje!
DOFINANSOWANIE
Poseł PiS Michał Dworczyk poinformował, że dzięki staraniom parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości zwiększono budżet na 2017 rok o kwotę 1 339 167, 00 zł. Środki te zostaną przeznaczone dla powiatu kłodzkiego na dofinansowanie modernizacji Zespołu Placówek Socjoterapeutycznych w Kło-dzku. Gratulacje!
PÓŁMARATON
W Polanicy Zdroju odbył się II Górski Półmaraton. Tegoroczna edycja przyciągnęła jeszcze większą rzeszę chętnych do wzięcia udziału w tej spor-towej imprezie. Były dwa dystanse – na 10 km oraz półmaraton. Bieg był jednocześnie kolejną imprezą zaliczaną do cyklu Runner’s World Super Bieg. Bez komentarza.
OGNIK
W siedzibie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Bystrzycy Kłodzkiej powstała placówka edukacyjna „Ognik”. Będzie ona służyć edukacji dzieci z zakresu podstaw ochrony przeciwpożarowej i uczyć bezpiecznych zachowań w życiu codziennym. Przedsięwzięcie kosztowało około 40 tys. zł. Bystrzycka placówka jest czwartą na Dolnym Śląsku. Bez komentarza.
STOWARZYSZENIE
Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej obchodziło 25-lecie istnienia. Z tej okazji zorganizowano w Kudowie Zdroju konferencję, na której podsumowano dotychczasową działalność. Władze samorządowe powołując Stowarzyszenie uznało, że w grupie łatwiej się będzie przebić ze staraniami m.in. o fundusze niezbędne na zaspokojenie najważniejszych zbiorowych potrzeb mieszkańców.
Podczas spotkania jubileuszowego przedstawicielom poszczególnych gmin tworzących SGZK wręczono medale pamiątkowe. Gratulacje!
SANKTUARIUM
W 100 rocznicę objawień fatimskich, przy klasztorze Ojców Sercanów w Polanicy Zdroju (Sokołówka) zostało ustanowione Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Bez komentarza.
NARKOTYKI
22-latek z Polanicy Zdroju, którego do kontroli drogowej w Kłodzku zatrzymali funkcjonariusze celni i policjanci, miał w samochodzie torbę, a w niej zwitek z porcją suszu oraz kilka woreczków strunowych. Wraz z kierowcą podróżowały marihuana i amfetamina. W mieszkaniu zatrzymanego również znaleziono amfetaminę. Z przejętej ilości narkotyków można było przygotować z 40 porcji.
Policjanci ustalili, że jegomość od jesieni zeszłego roku zajmuje się dystrybucją środków odurzających. Zastosowano wobec niego dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. No i się chłopina doigrał.
SIŁOWNIA
W miejscu po byłym mini zoo na osiedlu Kruczkowskiego w Kłodzku powstaje siłownia zewnętrzna. Przyczyną likwidacji mini zoo były koszty remontu i dostosowanie osiedlowej atrakcji do wymogów stawianych m.in. przez sanepid. Obecnie zamiast oglądania kozy, będzie można sobie rozbudować biceps. Super!
RANKING
Głównym celem odbywającego się co roku Rankingu Gmin miejskich oraz miejsko-wiejskich, organizowanych przez Związek Powiatów Polskich jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych gmin oraz miast w Polsce.
Wedle przyznanej punktacji za rok 2016 na szóstym miejscu znalazło się Stronie Śląskie zaś na siódmym Polanica Zdrój. Punktacja przyznawana jest m.in. za działania proinwestycyjne i prorozwojowe. Bardzo ciekawe…
DROGA
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei zapowiada wyremontowanie odcinka drogi wojewódzkiej nr 388 w Bystrzycy Kłodzkiej. Chodzi o fragment pomiędzy szpitalem a skrzyżowaniem z drogą powiatową. W opracowaniu dokumentacji technicznej partycypuje Gmina Bystrzyca Kłodzka, która nalegała na konieczność poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu m.in. na moście przez Nysę Kłodzką. Życzymy powodzenia!

Wydania: