Olejek rycynowy - dla zdrowia i urody

Autor: 
Małgorzata Beata Bodzek

Olej rycynowy to jeden z najstarszych środków medycyny naturalnej świata. Wytłaczany jest z nasion rośliny o nazwie rącznik pospolity (Ricinus communis), występującej w Afryce oraz Indiach. W starożytnym Rzymie znany był jako Palma Christi, czyli dłoń Chrystusa – tej nazwy używa się do dzisiaj.
Olej wyciska się na zimno z nasion i wygotowuje z wodą, dzięki czemu dochodzi do rozkładu toksycznej toksoalbuminy (rycyny), której obecność
w nasionach sprawia, że ich zażycie na surowo może wywołać śmiertelne zatrucie.
Najstarsza wzmianka na temat tego oleju została odnaleziona na tzw. Ebers Papyrus (z XVI w p.n.e.). Czytamy w nim, że olej rycynowy stosowany był jako krople do zabezpieczenia oczu przed podrażnieniem.
Stosowanie okładów z rycyny leczyło wiele najbardziej kłopotliwych dolegliwości, chorób przewodu pokarmowego takich m.in.: owrzodzenie żołądka, dwunastnicy, zapalenie jelita grubego, pęcherzyka żółciowego, a także przypadłości skórne. Ponoć w Chinach i w Indiach stosowano olej rycynowy do pobudzenia porodu i wydalenia łożyska, w Persji do łagodzenia objawów epilepsji.
Olej rycynowy znany jest od wieków ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a jego medyczne i terapeutyczne właściwości czynią go znów coraz bardziej popularnym.
I choć współcześnie kojarzy się jeszcze jedynie jako środek do walki z zaparciami, warto wiedzieć, że można wykorzystać go w przypadku problemów skórnych, kosmetycznych czy zdrowotnych.
Edgar Cayce – ojciec medycyny holistycznej, który otrzymał od Uniwersytetu Chicago w 1954 roku za swoje obserwacje i badania Honorowy Tytuł Doktora Medycyny, zastosował w praktyce i szczegółowo opisał dzałanie oleju rycynowego w wielu przypadkach chorobowych, zwłaszcza w leczeniu narządów wewnętrznych i urazów. Uważał, że okłady z oleju pobudzają mechanizmy obronne organizmu, polepszają krążenie krwi oraz łagodzą objawy wielu chorób. Współczesne badania potwierdziły, że olej rycynowy pobudza aktywność prostaglandyny (hormonu działającego miejscowo, który jest regulatorem procesów fizjologicznych) a tym samym ma wpływ na czynności organizmu, regulując napięcie mięśni, ciśnienie, metabolizm, kwasy w żołądku, temperaturę ciała, opanowuje stany zapalne i bierze udział w transmitowaniu impulsów nerwowych.
Najczęściej, jako pomoc przy leczeniu chorób wewnętrznych, stosuje się olejek rycynowy w postaci okładów. Do wskazań należą: wrzody, zaparcia, zapalenie wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, zapalenie okrężnicy czy nerek. Ponadto zaleca się okłady przy bólach brzucha o nieznanej przyczynie, przy zdiagnozowanym krwiaku otrzewnej, przy hemoroidach, przy pęknięciu odbytu i przy niedrożności jelit. Okłady z olejku rycynowego okazują się również pomocne przy zapaleniu mięśni, zapaleniu kości i stawów, zapaleniu pochewki ścięgna, zapaleniu kaletki maziowej, urazach szyi, kręgosłupa, bólów krzyża oraz przy bólach głowy. W chorobach typowo kobiecych zauważono, że okłady z oleju rącznikowego mogą pomóc podczas problemów z miesiączką, przy stanach zapalnych sutka, pochwy, jajników, szyjki macicy, jajowodu, włókniaku macicy, cysty jajnika.
Można też zastosować gorący okład z rycyny, by rozpuścić piasek w przewodach żółciowych i w pęcherzyku żółciowym.
Leczenie chorób skórnych również można wspomóc okładami. Możemy zastosować go przy grzybicy, kurzajkach, ropniach, brodawkach, czyrakach i otarciach.
W kosmetyce jest niezastąpiony do wzmocnienia rzęs, brwi, rozdwajających się, słabych włosów i paznokci, do nawilżenia suchej skóry, likwidacji płytkich zmarszczek, przy trądziku, rozstępach.
Stosowanie okładów może pomóc również przy gorączce.
Medycyna ludowa stosuje go na każdą część ciała, nawet na rany, również do masażu piersi w celu zwiększenia napływu mleka, do leczenia trudno gojącego się pępka u noworodków. Można ulżyć bolącym i zmęczonym stopom jeśli przed snem nasmaruje się je ciepłym olejem i włoży wełniane skarpety.
Przeciwwskazania do stosowania tego rodzaju okładów: miesiączka, diety oczyszczające, ciąża.

JAK STOSOWAĆ W PRZYPADKU KONKRETNYCH PROBLEMÓW:
• Liszaj
Składnik czynny oleju rycynowego zwany kwasem undecylenowym należy do nienasyconych kwasów tłuszczowych i jak większość organicznych kwasów ma nieocenione właściwości grzybobójcze.
Na miejsce zmian chorobowych należy nałożyć lekko podgrzany wcześniej olej, owinąć bawełnianą ściereczką i zostawić na noc. Czynność powtarzać, aż do uzyskania pożądanego skutku.
• Zmarszczki i linie mimiczne
Olej rycynowy wnika głęboko w skórę stymulując produkcję kolagenu i elastyny. Zmiękcza, wygładza, nawilża skórę redukując zmarszczki. Powszechne zastosowanie oleju rycynowego w licznych kremach do twarzy wynika z jego naturalnych zdolności zapobiegania starzeniu skóry i powstawania zmarszczek. Pozwala on również likwidować cienie i worki pod oczami.
Na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu wmasować niewielką ilość lekko podgrzanego olejku i pozostawić do wchłonięcia.
• Trądzik
Olej rycynowy obfituje w kwas rycynolowy, który zwalcza bakterie wywołujące trądzik.
Aplikować na umytą twarz wmasowując okrężnymi ruchami, pozostawić na noc. Rano zmyć twarz zimną wodą.
• Regeneracja pięt, sucha skóra, rozstępy, blizny
W celu regeneracji popękanych pięt można zrobić okład z oleju, następnie owinąć stopy w folię, założyć bawełniane skarpetki i położyć się spać. Powtarzać do uzyskania efektu.
W celu zmiękczenia i nawilżenia twardej skóry łokci i kolan można zrobić okład z oleju lub wmasować olej obficie w miejsca zmienione, pozostawić do wchłonięcia. Podobnie w przypadku blizn i rozstępów.
• Stymulacja porostu włosów, wzmocnienie, nawilżenie, również przy infekcjach skóry głowy
Olejek zawiera kwasy tłuszczowe omega6 odpowiedzialne za zdrowe włosy, pobudza również krążenie krwi, przyspieszając porost włosów. Olej rycynowy charakteryzuje się stosunkowo małym ciężarem cząsteczkowym, dzięki czemu może szybko wchłaniać się w skórę i włosy, zapewniając im niezbędne wartości odżywcze i nawilżające. Można go stosować w połączeniu z olejem kokosowym lub migdałowym.
Aby uzyskać dobre rezultaty należy nałożyć podgrzany lekko olej, przykryć czepkiem aby mógł wniknąć głęboko i pozostawić na noc.
• Ratunek dla rzęs i brwi
Olej rycynowy, podobnie jak w przypadku przyspieszania wzrostu włosów, pomaga wzmocnić, pogrubić brwi i rzęsy zapobiegając ich łamaniu.
Należy delikatnie wcierać olej, lub nałożyć na czystą szczoteczkę do rzęs i szczotkować wielokrotnie w brwi i/lub rzęsy, spłukać po godzinie lub pozostawić na noc.
• Kruche paznokcie
Zawarta w oleju witamina E wzmacnia i utwardza płytkę paznokcia. Należy wcierać olejek codziennie przez 2-3 miesiące – aż do uzyskania pożądanego efektu.
OLEJEK RYCYNOWY DLA ZDROWIA
• Zaparcia
Stosować zgodnie z zaleceniem na opakowaniu.
• Artretyzm, bóle stawów i mięśni
Właściwości przeciwzapalne olejku powodują uśmierzenie bólu stawów i mięśni.
Należy stosować jako okład miejscowy. Flanelę lub gazę namoczyć w podgrzanym lekko oleju, nałożyć na bolesne miejsce, następnie zabezpieczyć folią. Dla lepszego efektu można położyć termofor lub poduszkę elektryczną. Po godzinie zdjąć. Powtarzać minimum 3 razy w tygodniu, aż do uzyskania pozytywnego efektu.
• Zaburzenia pracy wątroby, bóle wątroby
Postępować jak wyżej nakładając okład w okolice wątroby w pozycji leżącej, rozluźnić całe ciało.
• Ból krzyża, głowy i brzucha
Ciepły okład z olejku rycynowego łagodzi bóle krzyża, brzucha i głowy o nieznanej przyczynie. Wystarczy nasączyć gazę podgrzanym wcześniej olejem, przyłożyć do bolącego miejsca i osłonić folią. Dla utrzymania wysokiej temperatury można zastosować poduszkę elektryczną lub termofor.
Po godzinie zdjąć – nie spłukiwać.
Mimo wielu zalet oleju z rącznika, do których dołączyć można jeszcze ogólnodostępność i niską cenę, warto pamiętać, że stosowanie olejku wymaga systematyczności i wytrwałości, natomiast porady mają charakter informacyjny, nie zastępują wizyt u lekarza ani leczenia konwencjonalnego.
Osobom zainteresowanym tematem polecam książkę „Encyklopedia uzdrawiania Edgara Cayce‘a”, której autorką jest Reba Ann Karp. Jest to dokumentacja przypadków uzdrowień 190 chorób metodą Edgara Caycego.

Wydania: