Remonty, modernizacje w Gminie Międzylesie

Autor: 
Mirosław Awiżeń
GM1.jpg
GM2.jpg
GM3.jpg
GM4.jpg

Tym razem na objeździe gminy Międzylesie z burmistrzem p. Tomaszem Korczakiem nie wszystko zdołaliśmy odwiedzić, ale to, co zobaczyłem w czasie tego kilkugodzinnego objazdu, pokazuje różnorodność działań w Gminie. Od rekonstrukcji po remonty, wzbogacanie dobytku Gminy aż do modernizacji dróg. Są to działania typu modernizacyjnego, gospodarczego – a przecież nie można pominąć szeregu imprez kulturalnych, rekreacyjnych czy sportowych. Pan Burmistrz wyraźnie zaznacza, że „nie wszystko robiły i finansowały władze samorządowe, ale na pewno pomagały, ułatwiały działania, współpracowały z innymi podmiotami, a także umiejętnie korzystały ze środków finansowych pozyskanych z zewnątrz. Monitorowały działania a jak trzeba było to i monitowały”.
Zawody strażackie prezentowaliśmy w poprzednim numerze, dożynki teraz – bardzo, bardzo widowiskowe i – co jednak jest ewenementem – z uczestnictwem bardzo wielu młodych ludzi (barwny fotoreportaż str. 4).
Wróćmy jednak do działań stricte gospodarczych:
1/ zaczynamy od Rynku w Międzylesiu, a dokładniej od rewitalizacji przy Kolumnie Maryjnej – prace już ukończone (patrz: GP wrzesień – prace przy Kolumnie w toku),
2/ w końcu budynek Policji w Międzylesiu doczekał się remontu. Już nie straszy odpadającym tynkiem i liszajami.
3/ ... ale straszy jeszcze kawałek Rynku od zaplecza. Ale na pewno będzie wyremontowany już niedługo – zapewnia Burmistrz,
4/ a że nie są to słowa „rzucane na wiatr” świadczy odnawiany tzw. deleżak przy ul. Lipowej,
5/ zaglądamy do części sportowo-rekreacyjnej Międzylesia – prawda, że i estetycznie i po prostu fajnie,
6/ a z brukowca z odzysku twardą nawierzchnię uzyskała ul. Polna,
7/ tak jak i zaułek przy ul. Kolejowej.
8/ W Szkole Podstawowej natomiast gabinet matematyczny wzbogacił się o oprzyrządowanie warte 150 tys. zł (laptopy, wizualizer, oprogramowania...) – XXI wiek to tutaj normalność.
9/ Wyjeżdżamy z Międzylesia na drogę powiatową w Nagocicach. Poszerzana, na ławie betonowej modernizowana – oczywiście w lwiej części finansowana przez Powiat, ale i swój udział Gmina też ma. „A w ogóle współpraca z powiatem układa się nam doskonale” – kwituje Burmistrz. Ten kawałek drogi jest częścią lokalnej obwodnicy Międzylesia.
10/11/ Kolejne drogi, które wymagały modernizacji – zresztą trudno było już mówić, że to drogi – to droga w Niemojowie wzdłuż Orlicy i droga w Lesicy.
Drogi mają już pełną infrastrukturę techniczną, ale czekają je jeszcze położenie warstwy asfaltu wierzchniej, ścieralnej. „Już nie musimy wstydzić się wobec Czechów – żartuje Tomasz Korczak – a robi to z zadowoleniem z wykonanej pracy. Także już jest skończona droga do Kamieńczyka (patrz str. 4, 17 i 38).
12/ I co widzimy? – 11. sierpnia 2017 roku nie tylko Pomorze ucierpiało – tak wygląda ta część Gminy nawiedzona przez huragan. Całe szczęście, że ominęła zabudowania, ale las wyniszczyła do szczętu.
13/ Objechaliśmy tą lokalną obwodnicą i znów jesteśmy w Międzylesiu, a dokładnie w Przedszkolu. Po co? Ano i tam zainstalowano nową windę towarową do transportowania posiłków na kolejne poziomy przedszkola. To wydatek rzędu 36 tys. zł. „Ale trzeba było, bo stara winda już nie nadawała się do użytku” – mówi p. Małgorzata Strzelczyń, dyrektorka.
A mnie urzekło w tym przedszkolu coś innego – rodzinna atmosfera, autentyczna radość. „... bo tu naprawdę rodzice pomagają, uczestniczą w działaniach przedszkolnych tak naprawdę, nie tylko dlatego „że tak wypada”.
14/ I znów w Gminie – tym razem w Smreczynie.
15/ I znów kawałek drogi gminnej do domów za Nysą.
Z rozpędu odwiedzamy też część gospodarstwa p. Jacka Juraszka, który po prostu tworzy skansen, w którym jest gromadzony sprzęt i osprzęt strażacki. Dla pasjonatów to gratka nie lada.
15/ Tym razem odbijamy do Długopola Górnego i suniemy drogą gminną powyżej torów kolejowych. Nowa asfaltówka z kanalizacją odpływową – a niedawno była tu tylko droga polna.
16/ Zahaczamy o Damaszków – i oczywiście przedszkole. Odnowione sale, modernizowane pomieszczenia, nowe wyposażenia, bo i dzieci u nas coraz więcej – mówi pani dyrektor Alicja Jakubczak.
17/ I znów kolejny rarytasik drogowy – to droga gminna łącząca Jaworek z Nową Wsią zwaną potocznie „Traktem Marty” (foto str. 4).
18/ W tejże Nowej Wsi kolejna droga do gospodarstw nieco oddalonych od centrum – ale przecież każdy musi mieć takie same warunki dojazdu – stąd i ta droga – mówi Burmistrz.
Już najwyższy czas wracać do urzędu, bo jeszcze p. Burmistrz ma ważne spotkanie. Spóźniamy się o parę minut. Szybko żegnamy się, ale za chwilę mam telefon od Burmistrza. „Nie spóźniliśmy się, rozmówców jeszcze nie ma, pewno korki kłodzkie... ”. No i chwała Bogu.

Zdokumentował lwią część gminy Międzylesie na dzień 10 września 2017 r. Mirosław Awiżeń, którego przewodnikiem był burmistrz – Tomasz Korczak

Wydania: