Co w trawie piszczy?

TARGI
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, odbyły się VI Targi Edukacyjne, adresowane do maturzystów. Dzięki targom uczniowie mogą zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół wyższych oraz policealnych z Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Ziemi Lubuskiej. Bez komentarza.
RENOWACJA
Zabytkowy cmentarz w Złotym Stoku przejdzie renowację szybciej niż planowano. Wszystko dzięki dotacji, jaka została przyznana gminie przez Samorząd Dolnośląski. Zakres prac na historycznej nekropolii jest szeroki, obejmuje m.in. zabezpieczenie starych płyt nagrobnych i detali architektonicznych, które złożą się na lapidarium. Przewidziano ponadto uporządkowanie terenu, odtworzenie ogrodzenia oraz rekonstrukcję alejek. Bez komentarza.
PREZES
Nowym prezesem Uzdrowiska Lądek Zdrój-Długopole została Joanna Walaszczyk – dyrektor Biura Poselskiego Michała Dworczyka, radna Rady Powiatu Kłodzkiego. Tak zadecydowała rada nadzorcza. Walaszczyk zastąpi na tym stanowisku Zbigniewa Piotrowicza, który pełnił tę funkcję nieprzerwanie od 2008 roku.
PUSZKA
Uczestnicy 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bystrzycy Kłodzkiej mogą być dumni. Dzięki ulicznym kwestom oraz licytacjom podarowanych przedmiotów, zebrano prawie 24 tys. zł, więcej niż przed rokiem. Gratulacje!
APEL
Poseł PO Monika Wielichowska wystosowała apel do myśliwych, by zaniechali rzezi dzików (decyzją Ministra Środowiska do końca lutego myśliwi mają wybić 210 tys. dzików). Posłanka podkreśla, że to niehumanitarne rozporządzenie może doprowadzić do zniknięcia gatunku dzika z polskiej przyrody. Wielichowska namawia do podpisania petycji pod obroną zwierząt. Zaznacza, że zbyt wiele złego dzieje się z naszym środowiskiem przez nieudolność, zaniechania rządzących. I to by było na tyle…
AKCJA
Na pograniczu gmin Radkowa oraz Szczytnej grupa ratowników Kłodzko- Wałbrzyskiej Grupy GOPR musiała w godzinach wieczornych pospieszyć na ratunek młodemu mężczyźnie. Spadł on z jednej ze skałek w paśmie Skalnych Grzybów i stracił przytomność. Po ocknięciu się wezwał przez telefon pomoc, nie potrafił jednak sprecyzować miejsca, w którym się znajduje. Na ratunek pospieszyło 10 ratowników w trzech grupach. Natrafiono na ślady, które doprowadziły do poszkodowanego turysty. W wyniku upadku doznał on urazów głowy, nóg oraz kręgosłupa. Ze wstępnych ustaleń wynika, że turysta wszedł na skałkę, aby zrobić sobie zdjęcie, poślizgnął się i spadł. Uwiecznienie swojej fizjonomii na zdjęciu jest silniejsze od zdrowego rozsądku.
DOM
Dom Ludowy w Szalejowie Dolnym przejdzie modernizację. Wykorzystana do tego celu zostanie m.in. dotacja w wysokości 0,5 mln zł, która została przyznana gminie przez samorząd województwa dolnośląskiego. Ową kwotę wraz z pieniędzmi z lokalnego budżetu, wykorzysta się m.in. na zmianę wnętrza obiektu. Wow.
PROJEKT
W Kłodzku odbyła się prezentacja ruchu projektu Roberta Biedronia. Były prezydent Słupska jest liderem ugrupowania, które ma stworzyć alternatywę w polskiej polityce. Henryk Grzybowski, który jest odpowiedzialny za kontakty z mediami w powiecie kłodzkim, oznajmił, że podczas prezentacji poruszono wiele kwestii mających uczynić państwo bardziej proobywatelskim. Nic dodać, nic ująć.
ZŁODZIEJASZEK
Kilkudziesięciu przestępstw mógł dopuścić się 18-latek, którego zatrzymała policja w Nowej Rudzie. Wartość przed-miotów, które stały się łupem młodego jegomościa, wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Złodziejaszek „działał” w Nowej Rudzie oraz okolicy. Zainteresowaniem mężczyzny cieszyły się głównie elektronarzędzia, które następnie sprzedawał przypadkowym osobom. No, no, no.
PATROLE
Na stokach Siennej, Zieleńca oraz Sokolca pojawili się policjanci na nartach, którzy zajmują się patrolowaniem tras zjazdowych i otoczenia, w tym dróg, a także parkingów. W wymienionych miejscowościach można ponadto spotkać patrole piesze, ich działania mają charakter prewencyjny, mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa wśród mieszkańców oraz gości. No, no, no.
AKTYWNOŚĆ
W Jaszkowej Górnej, gmina Kłodzko, w budynku byłej szkoły podstawowej ruszyła działalność dziennego domu aktywności „Senior+”. Ośrodek jest przeznaczony dla mieszkańców w wieku poprodukcyjnym, którzy chcą się integrować oraz równocześnie poprawiać swoją sprawność fizyczną. Bez komentarza.
PLACÓWKA
W Kłodzku ruszyła placówka Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Punkt usytuowany jest przy ulicy Grunwaldzkiej. Starania o pla-cówkę poczynił senator PiS Aleksander Szwed. Gratulujemy inicjatywy!
OCZEKIWANIA
Burmistrz Barda Krzysztof Żagański widzi w młodzieżowej radzie miasta partnera do współpracy w zakresie rozwiązywania najpilniejszych oczekiwań młodego pokolenia. Podczas spotkania dotyczącego powołania bardzkiej MRM, poruszono kilka kwestii, w tym tę o zagospodarowaniu dzieciom i młodzieży czasu wolnego. Wow.
BATERIA
Policjanci z Bystrzycy Kłodzkiej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o włamanie do jednego ze sklepów na terenie miasta. 20-letni mieszkaniec powiatu kłodzkiego po wybiciu szyby wystawowej ukradł ze sklepu 348 sztuk baterii. Bateriohobbysta usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem i złożył wyjaśnienia. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 10 lat.
Swoją drogą, ciekawe, dlaczego akurat zainteresował się właśnie bateriami…
SKARPETKA
Policjanci z Nowej Rudy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o rozbój, do którego doszło na terenie miasta. Napadł on na 71-latka i ukradł mu emeryturę. Dzięki szybkiej interwencji policji, złodziejaszek już po godzinie został schwytany. 46-latek, mieszkaniec powiatu kłodzkiego, trafił do aresztu. Część skradzionych pieniędzy, policja znalazła w jego skarpetce. Pozostałą część łupu oddał kobiecie, która jak się okazało, brała udział w kradzieży. Zatrzymana para usłyszała zarzuty i przyznała się do przestępstwa. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności. Prawie jak w filmie sensacyjnym…
CENTRUM
Centrum Kultury i Sportu w Kudowie Zdroju ma nowego dyrektora, został nim Rafał Greszta. Pracę w kulturze rozpoczął w 2000 r. w Ośrodku Kultury w Szczytnej, następnie był dyrektorem Ośrodka Kultury i Sportu w Dusznikach Zdroju. Ostatnio pełnił funkcję kierownika wydziału imprez i działań artystycznych w Kłodzkim Ośrodku Kultury. Gratulacje!
WOŹNICA
Woźnica kierujący zaprzęgiem konnym, którego zatrzymali policjanci z Bystrzycy Kłodzkiej miał 1,99 promila alkoholu w organizmie. 20-letni jegomość był, jak się okazało poszukiwany przez policję, celem przymusowego doprowadzenia go do Zakładu Poprawczego, z którego uciekł. A to gagatek.
AUTOMAT
Wspólne działania policjantów oraz funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Kłodzku, doprowadziły do zabezpieczenia na terenie powiatu kłodzkiego kolejnych automatów do gier hazardowych. Właścicielom tychże automatów grozi kara grzywny łącznie 300 tys. zł oraz kara pozbawienia wolności do 3 lat. No to się porobiło.
MISTRZ
Dolnośląscy zawodnicy, działacze, sponsorzy oraz organizatorzy motorsportu podsumowali sezon 2018 podczas uroczystej gali w Zamku Książ w Wałbrzychu. Najwybitniejsi otrzymali honorowe odznaki i podziękowania od Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego we Wrocławiu. Gratulacje!
KOTŁOWNIA
Pięć jednostek straży pożarnej brało udział w gaszeniu pożaru w budynku handlowo-usługowym przy ulica Borowina w Szczytnej. Okazało się, że ogień wybuch w kotłowni. Nikt nie ucierpiał. Bez komentarza.

Wydania: