Kowal zawinił, cygana powieszono

Autor: 
Danuta Chmielarz

Jest takie powiedzenie: kowal zawinił, cygana powieszono. W kontekście sesji Rady Miasta w Szczytnej z dnia 24. stycznia 2019 r. kowalem jest Komisja Majątkowa, składająca się z przedstawicieli Episkopatu i Państwa, która w 2006 r. zadecydowała o zwrocie zamku – wówczas majątku Powiatu – Zakonowi Misjonarzy Świętej Rodziny, cyganem natomiast – w części Powiat, w części Szczytna, a najbardziej działający w tym obiekcie od lat DPS, w którym mieszka obecnie 110 podopiecznych, 2 inne zameldowane tam osoby; zatrudnionych jest 61 osób z gminy Szczytna, 9 osób spoza gminy, a wszyscy od końca 2018 r. mieszkają tam i pracują jak na wulkanie. Ostatnio pojawiła się bowiem Fundacja „Zamek Leśna Skała”, która zapragnęła w zamku prowadzić działalność turystyczną, a DPS chce przenieść do wybudowanego przez siebie obiektu w Szczytnej. Wszystko zaczęło się od decyzji Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny Prowincji Polskiej z siedzibą w Poznaniu o nieprzedłużaniu dzierżawy zamku Powiatowi, a wydzierżawieniu go wyżej wspomnianej Fundacji. Przysłowiowy wulkan zaczął dymić, czyli wojna na oświadczenia i sprostowania; wszystkie strony mają swoje racje i swoje interesy, niektóre – powinności. Dogadać się trudno: „Sprawa jest niepoważna, brak komunikacji ze Starostwem, próby porozumienia trwają od dwóch lat, bez skutku”– oskarża przedstawiciel Fundacji Powiat, Gminę też oskarża, ale o inne sprawy.
Obie strony zaproszono na sesję RM w Szczytnej. Powiat nie dotarł, Fundacja tak. I bardzo licznie – pracownicy DPSu. Ognia nie stłumiono, wprost przeciwnie. Bardzo trudno zrelacjonować, co się w sali posiedzeń działo, w każdym razie sytuacji nie wyjaśniono, mimo trzech godzin gadania; trochę na siebie pokrzyczano, trochę siebie postraszono, radni nie otrzymali jednoznacznych odpowiedzi na swoje pytania, bo przedstawiciele Fundacji byli dość tajemniczy, ale jasno wyartykułowano tekst: „Zgromadzenie odcięło się od zamku, od ostatnich kilku lat misjonarze byli ciągle napadani – słownie, rozumiem (…) Zamek jest do dyspozycji Fundacji przez najbliższe 20 lat i to się nie zmieni.”
Ostatecznie temat zamknął burmistrz Jerzy Król, przypominając wszystkie działania Gminy Szczytna, by DPS w mieście utrzymać, a także zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego, czego niektórzy nie są do końca świadomi. Zdecydowano też o dalszych próbach porozumienia, głównie spoczywających na Fundacji i Starostwie.
Zainteresowanych szczegółami zapraszam do obejrzenia transmisji z sesji. Bardzo ciekawa!

Wydania: