Hiszpańskie partnerstwo

Autor: 
Ewa Chalecka
l1jpg.jpg

Na początku marca (8-10.03) burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk przebywał z roboczą wizytą w Moralzarzal. To górskie miasteczko, położone jest nieopodal stołecznego Madrytu.
Hiszpańskie Moralzarzal i Lądek-Zdrój, wbrew pozorom mają ze sobą wiele cech wspólnych. Oba miasta położone są pomiędzy malowniczymi górami. Zarówno na jednym jak i na drugim terenie znajdują się liczne obszary chronione. To jednak nie koniec podobieństw. Oba miasta organizują wiele interesujących wydarzeń kulturalnych – jednym z ważniejszych jest festiwal górski. Swoją wersję festiwalu Hiszpanie organizują w listopadzie – ma ona nazwę: Jornadas de Montana de Moralzarzal.
Rok temu, we wrześniu Lądek-Zdrój gościł trzyosobową delegację z Moralzarzal, z burmistrzem miasta Juanem Carlosem Rodriquezem Osuną na czele. Głównym celem wizyty była ocena możliwości współpracy pomiędzy miastami oraz prezentacja oferty lądeckiego kurortu. Dzięki działaniom prowadzonym pod egidą Polskiego Instytutu Kultury działającego przy Ambasadzie Polski w Madrycie nawiązane kontakty zaowocowały rewizytą lądeckiego włodarza w Moralzarzal. W drugi weekend marca Burmistrz Lądka-Zdroju gościł w Hiszpanii. Kluczowym punktem tej wizyty było spotkanie zorganizowane przez Polski Instytut Kultury w Madrycie, gdzie doszło do podpisania przez obu włodarzy aktu intencyjnego dotyczącego podjęcia wspólnych działań zmierzających do zawarcia współpracy partnerskiej.
W programie marcowej wizyty znalazło się m.in. spotkanie polskiej delegacji z mieszkańcami i przedstawicielami lokalnego samorządu. Marcowa wizyta pozwoliła wstępnie opracować ramy i kierunki przyszłej współpracy partnerskiej.
Szczególną uwagą otoczono działania w zakresie edukacji młodzieży szkolnej, polityki senioralnej, a także wymiany tzw. dobrych praktyk w sferze ekologii oraz ochrony obszarów atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo.

Wydania: