Marzec z akordeonem

Autor: 
Liliana Stopka
4-DSC5184_edytowany-1.jpg
3-Art AccDuo.jpg
2-Tymoteusz Bartlewski.jpg
1-Andrzej Jakubowski z zespołem.jpg

W marcu tradycyjnie Dzień Akordeonu (już po raz 18.), więc otwarty piosenką „18 mieć lat to nie grzech” w wykonaniu zespołu przygotowanego przez Andrzeja Jakubowskiego oraz Akordeonowy Turniej Hrabstwa Kłodzkiego (już po raz 4.).
W Turnieju udział wzięło 47 uczestników z 13 szkół. Ich wykonania były oceniane przez 5-osobowe jury w składzie: prof. zw. dr hab. Jerzy Mądrawski, dr hab. Paweł Paluch, dr hab. Piotr Chołołowicz, mgr Jacek Gąsior, mgr Julian Kwiatkowski.
Laureaci pierwszych miejsc mogli zaprezentować się szerszej publiczności na wieczornym koncercie XVIII Dnia Akordeonu. Z naszego miasta byli to uczniowie PSM: Iwan Steblewski i Tymoteusz Bartlewski – naucz. L. Stopka, Oskar Gałęski – naucz. T. Brusiński. Uczeń „Polifonii” – Szymon Koremba i dorośli: Tomasz Łukaszczyk, Stanisław Tarchała oraz Józef Kmita, który w ostatnim czasie porzucił akordeon klawiszowy na rzecz akordeonu guzikowego.
Po występie wymienionych laureatów mieliśmy okazję posłuchać absolwenta Akademii Muzycznej w klasie akordeonu Tomasza Brusińskiego, muzykującego z saksofonistą Adrianem Masseli. Chcę przypomnieć, że Tomasz Brusinski bezpośrednio po naszej szkole dostał się na studia i zostając magistrem rozpoczął pracę w naszej szkole jako nauczyciel klasy akordeonu. Liczę , że będzie kontynuował moją ideę wychowywania młodych wartościowych akordeonistów oraz ideę propagowania muzyki akordeonowej o wysokich wartościach artystycznych.
O tych wartościach mogliśmy się przekonać słuchając artystów Łukasza Nowakowskiego i Michała Cholkę grającego solo i w duecie jako ART ACC DUO.
Bogaty repertuar o wysokim stopniu trudności był wykonany z błyskotliwą wirtuozerią pełną polotu i swobody wykonawczej. Rzadko się spotyka duety o takiej perfekcji i takim wyczuciu intencji wykonawczej współgrającego. Publiczność doceniła wysoki poziom artystyczny, kiedy wszyscy słuchacze na stojąco oddawali owacje. Pozostaje życzyć młodym artystom satysfakcjonującego ukończenia studiów doktoranckich w tym roku i wielu ciekawych propozycji koncertowych.
Wszystkich miłośników akordeonu pozdrawiam i zapraszam na kolejne akordeonowe imprezy. Liliana Stopka

Wydania: