Kukiełki i marionetki

Autor: 
Ewa Chalecka

Humpty Dumpty czyli Festiwal Wędrownych Teatrów Lalkowych to dwa weekendy (24-25.08 oraz 31.08-1.09) pełne wrażeń skierowane do najmłodszych. Wydarzenie odbędzie się w Lądku-Zdroju.
W programie 5. edycji Festiwalu Wędrownych Teatrów Lalkowych znalazły się m.in. spektakle kukiełkowe, pacynkowe i marionetkowe, warsztaty teatralne, gry i zabawy dla dzieci. Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni Parku Zdrojowego im. Jana Pawła II oraz na lądeckim Rynku. Wstęp na festiwal jest wolny. Program: www.ckirladek.pl
Podczas festiwalu prezentowane będą m.in. spektakle jednego z najmniejszych teatrów na świecie – Teatru Akademii Wyobraźni. Lądecki teatr ma swoją siedzibę na miejskim Rynku – nastrojowa, wyciemniona i wyposażona w teatralne reflektory scena z kameralną widownią stwarza niezwykły klimat dla przedstawień lalkowych wykorzystujących repliki zabytkowych lalek, ale także nowoczesne techniki teatru formy plastycznej (np. czarny teatr w świetle UV). Obiekt posiada rekonstrukcję dawnej, wędrownej sceny pacynkowej. Zespół teatralny tworzą aktorzy lalkarze, animatorzy kultury i pedagodzy. Doskonale opracowane dialogi i sytuacje przystosowane do wrażliwości nowoczesnego widza wywołują niezapomniane wrażenia i zapewniają głębię przeżyć.
Kolejną ciekawą propozycją w programie festiwalu będzie Parada Morska czyli barwna parada gdańskiej formacji ZNAK, wypełniona bajkowymi postaciami, ogromnych koników morskich, dziecięco kolorowej łodzi podwodnej, marynarzy, wilków morskich i Kapitana Baltony. Wszystko uzupełnione różnorodnymi środkami teatru ulicznego, szczudlarzami i wielkimi lalkami.
Jeden ze spektakli pt. Trzy świnki zaprezentuje Teatr NEMNO. Jednostkę tworzą pomysłodawca, aktor i reżyser spektakli Henryk Hryniewicki oraz Dagmara Jemioła-Hryniewicka, która czuwa nad plastyczną oprawą. Teatr funkcjonuje jako teatr objazdowy. Spektakle prezentowane są w różnych placówkach kulturalnych na terenie całego kraju oraz na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą.
Lądek-Zdrój odwiedzą również goście z Czech – Loutkařsky soubor ahoj. Teatr znany jest w Czechach i za granicą - występował w Polsce, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i na Słowacji. Przygotował nieomal setkę inscenizacji zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Od 2004 z zespołem współpracuje Miroslav Alexa – świetny rysownik i karykaturzysta projektując plakaty, dekoracje i lalki. Obok tradycyjnych spektakli pacynkowych i marionetkowych specjalizuje się w nowoczesnej technice czarnego teatru (z użyciem światła UV) i eksperymentuje z różnymi formami zabawy („teatr na kółkach”, teatralna karuzela).

Wydania: