W kilku zdaniach - Szczytna

Autor: 
Danuta Chmielarz
SAM_4216.jpg

*Wielka Feta Agroturystyczna w Szczytnej po raz 25.! 3-4 sierpnia
Gdy powstawała jako impreza lokalna, jej zadaniem była promocja rozwijającej się wtedy bardzo dynamicznie agroturystyki. I spełniała to zadanie przez kilka pierwszych lat. W rezultacie stała się wydarzeniem typowo rozrywkowym, z elementami agroturystycznymi, a mieszkańcom i turystom proponuje koncerty, pokazy związane z motoryzacją, występy taneczno-wokalne. Swój zauważalny udział w agrofecie mają Lasy Państwowe, które poprzez swoje propozycje bawią, uczą i wychowują. Jaka będzie w tym roku? Oprócz stałych programów w imprezie zapowiadane są pewne nowości: wyścigi modeli RC o Puchar Burmistrza Szczytnej, pokazy psów rasowych; zapowiadane jest także otwarcie stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. W jakim kierunku rozwijać się będzie ta największa i najstarsza impreza cykliczna w Szczytnej? Wiadomo tylko, że musi zmienić swój wizerunek albo przynajmniej nazwę i charakter.
*Tajemniczy kontener na placu miasteczka rowerowego.
Ten element Centrum Sportu i Rekreacji służył głównie dzieciom i młodzieży do jazdy na rowerach, wrotkach i czym tam kto chciał; od czasu do czasu przeprowadzano tu przygotowania i egzamin na kartę rowerową, nowa inicjatywa radnego Artura Gazdy, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, poparta przez Burmistrza, spowoduje, że w jednej części konteneru prowadzone będą przez pasjonata modeli samochodowych, p. Gazdę, zajęcia kółka modelarskiego, druga będzie służyła jako magazyn sprzętu dla kółka i nauki jazdy na rowerach. Kontener i inne części nowego przybytku, czyli cała inwestycja powstała dzięki współfinansowaniu Stowarzyszenia Równych Szans w Szczytnej, Lokalnej Grupie Działania „Kłodzka Wstęga” i Urzędowi Miasta.
*Kamienny Potok coraz bardziej zarasta.
Podobno „Wody Polskie” otrzymały pieniądze na doprowadzenie niektórych potoków i rzek do stanu użytku i bezpieczeństwa. Niestety, Burmistrz Szczytnej nie otrzymał żadnych informacji o planowanych pracach i terminie ich rozpoczęcia. Jak twierdzi, po interwencji związanej z barszczem Sosnowskiego, tenże został wycięty i na tym koniec tematu. Miejscami Kamienny Potok to już tylko chaszcze, trawa i drzewa. No i dowód nieudolności odpowiedzialnych za ten stan instytucji.
*„Ładowarka” elektrycznych samochodów osobowych w Szczytnej.
Ta stacja ładowania samochodów elektrycznych będzie służyć głównie przyjezdnym i turystom, bo mieszkańcy gminy takich pojazdów nie posiadają Dzięki niej kierowcy zasilający swoje samochody zostaną w mieście na jakiś czas i poznają jego uroki. Szczytna nie współfinansowała tej inwestycji, udostępniła tylko swój teren.
*A garaże czekają.
To była cenna inicjatywa przedsiębiorców Szczytnej i Urzędu Miasta – dobudowanie nowych garaży do istniejącego budynku OSP w Szczytnej. Prace miały być zakończone we wrześniu 2018 roku. Nie zostały. – Przedsiębiorcy wykonali swoje zobowiązania. - Na dokończenie całości nie mamy pieniędzy, brakujące kwoty przewyższają możliwości i przedsiębiorców, i stowarzyszeń, i Urząd Miasta. – twierdzi burmistrz Jerzy Król – złożyliśmy wniosek do Komendanta Głównego PSP o dofinansowanie tej inwestycji.

Wydania: