„Koty udały się Panu Bogu” mawiała czasem Wisława Szymborska

Autor: 
MH
1 miejsce.jpg
DobrawaSk.jpg

Opieka nad zwierzętami domowymi to wielka odpowiedzialność, nie tylko od święta. Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojciechowicach przygotowała w tym temacie lekcję biblioteczną online, którą można obejrzeć i wysłuchać na koncie Biblioteki na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/289346107781085/videos/2854385434831966.
Pani bibliotekarka Iza opowiada o naszych domowych „Mruczkach” i dzikich kotach. Niejednokrotnie zastanawiamy się nad językiem ciała tych zwierząt, jak należy się nimi opiekować, aby nie zrobić im krzywdy. Pamiętaj, że kocia karma powinna zawierać jak najwyższą ilość mięsa. Bardzo popularne stały się karmy suche, które nie zawierają zbóż z glutenem, tzw. karmy bezglutenowe. Podobnie jak wielu ludzi, koty słabo tolerują gluten czyli białko zbożowe zawarte np. w pszenicy. Jednocześnie powinieneś wiedzieć, że zawarte w karmie ryż czy kukurydza nie zawierają glutenu i są tym samym nieszkodliwe dla Twojego kociaka.
W związku z dużym zainteresowaniem tym tematem (1497 odbiorców i 115 aktywności) ogłoszony został konkurs fotograficzny na autorskie zdjęcie kotka w niezwykłej pozie. Do oceny wpłynęło osiem kotków. Komisja konkursowa nagrodziła:
Dobrawę Wers-Skawinę z gminy Bystrzyca Kłodzka przyznając –
1 miejsce; Zosię Ciszewską z Żelazna – 2 miejsce; Igę Mieszczak z Krosnowic – 3 miejsce; Wiktorię Filar z Krosnowic – wyróżnienie.
Mamy też dla Was kocie ciekawostki: *każdy koci nos to egzemplarz jedyny w swoim rodzaju. Jego wzór jest unikatowy, podobnie jak linie papilarne u człowieka; *w ciele kota znajduje się aż 230 kości. Podczas gdy człowiek ma ich zaledwie 206; *kot nie ma obojczyka. Dzięki temu potrafi zmieścić się w szczeliny, przez które przejdzie mu głowa; *długość kociego życia wynosi maksymalnie 20 lat, co w przeliczeniu wynosi 98 lat ludzkich; *koty słyną z bardzo elastycznego grzbietu. Podczas gdy ludzki kręgosłup ma jedynie 34 kręgi, koci posiada ich aż 53; *szczęka kota nie porusza się na boki, dlatego też nie potrafi on żuć większych kawałków jedzenia; *zazwyczaj kocury są lewołapkowe, natomiast kocice wolą używać swojej prawej łapy;
*w większości miotów rodzi się maksymalnie 9 kociąt; *kocie serduszko bije dwa razy szybciej niż serce człowieka, czyli w przedziale 100-400 uderzeń na minutę;
„Zbawiony zostanę tylko dzięki miłości do kocurów” – pisał Bohumil Hrabal, a Wisława Szymborska mawiała, że koty udały się Panu Bogu. Wielcy pisarze byli miłośnikami tych czworonogów, które inspirowały ich twórczość, a niekiedy stawały się bohaterami książek.

Wydania: