Festiwal Góry Literatury

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
DSCN5819.jpg
DSCN5829.jpg
DSCN5849.jpg
DSCN5856.jpg

W dniach 16-24 lipca 2021 r. odbyła się kolejna edycja tego niezwykle interesującego Festiwalu, tym razem organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk (wcześniej Stowarzyszenie „Góry Babel”). Festiwal rozszerza swój zasięg terytorialny – to nie tylko Nowa Ruda, Włodowice, Radków, Zamek Sarny (Ścinawka Górna), Ścinawka Średnia, to także Wałbrzych, Sokołowsko, Świdnica. Choć nam kłodzczanom bardziej zależy na rozwoju w naszym regionie.
Nie wszędzie oczywiście byliśmy w stanie zagościć, nie wszystkich wysłuchać i podziwiać... a szkoda. Łyknęliśmy jednak nieco tej naukowej, literackiej, artystycznej i plenerowej atmosfery – na plaży przed MOKiem w Nowej Rudzie, przed Muzeum Wittiga, w Zamku Sarny i oczywiście we Włodowicach (Scena Pod Wiatami).
O gościach tegorocznych można poczytać na oficjalnej stronie Festiwalu. Na zdjęciach zaś prezentujemy kilka ujęć z różnych wydarzeń:
• spotkanie z Urszulą Zajączkowską i Małgorzatą Lebdą prowadzone przez Karola Maliszewskiego;
• rozmowa o Josephie Wittigu prowadzona przez ks. Tomasza Dostatniego i Andrzeja Behana;
• wystawa w Zamku Sarny prac Tatiany Tokarczuk oraz wystawa „Wygrać wojnę to wstyd” Karoliny Jaklewicz i spotkanie z artystką;
• Czarownica nad Włodzicą... czyli rozmowa z Karolem Maliszewskim (autor baśni i legend) i Tatianą Tokarczuk (ilustracje) prowadzona przez Magdalenę Rabizo-Birek;
• debata Europejski Zielony Ład. Nowy styl życia z udziałem: Radka Gawlika, Jagi Hupało, Tomasza Kilińskiego, Jacka Wasika, Hanny Schudy.
• Scena Pod Wiatą – rozmowy: z Irkiem Grinem i Andrzejem Stasiukiem, prowadzone przez Michała Nogasia i Magdalenę Rabizo-Birek.

Wydania: