Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
1-Jagoda Religa, laureatk..jpg
2-L..jpg
3-Laureaci .jpg
4-Najmłodszy uczest .jpg

Gitarowi kolędnicy w Bystrzycy Kłodzkiej!
W dniu 22.01.2022 r., w sobotę, od wczesnych godzin porannych, w murach Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. rozbrzmiewały na gitarach kolędy, pastorałki i zimowe piosenki. Wszystko za sprawą VII Ogólnopolskiego Kolędowego Konkursu Gitarowego, który po dwuletniej przerwie, ponownie został zorganizowany. A zorganizowany, niestety, w bardzo trudnym czasie kolejnej tzw. czwartej/piątej fali trwającej wciąż pandemii Covid-19. Do przesłuchań konkursowych zgłosiło się 39 uczestników, ale tuż przed konkursem, a nawet już w czasie jego trwania, z godziny na godzinę, skład występujących był uszczuplany przez kwarantanny nakładane przez sanepid. Ostatecznie w konkursie wzięło udział 29 „podmiotów wykonawczych” (7 zespołów oraz 22 solistów). Do Bystrzycy Kł. przyjechali uczestnicy z Wrocławia, Opola, Łodzi, Oławy, Świdnicy, Raciborza, Ostrowa Wielkopolskiego i Środy Wielkopolskiej. Sporą grupę stanowili gitarzyści z Kłodzka i Bystrzycy Kł. Prezentacje muzyczne oceniało profesjonalne jury: mgr Marek Mikulski (Jelenia Góra) – przewodniczący, mgr Beata Rynkiewicz-Beier (Częstochowa) oraz dr Krzysztof Meisinger (Szczecin). Przypomnieć należy, że nagrodą główną w konkursie w grupie solistów, była gitara elektroklasyczna „Martinez” ufundowana przez stałego mecenasa bystrzyckiego konkursu: firmę „Interton Classic” z Gdyni. Natomiast nagrodą główną w kat. zespołów była kwota pieniężna w wys. 500 zł. Poziom kolędowych zmagań był zróżnicowany, ale przeważały prezentacje o wysokiej i bardzo wysokiej jakości techniczno-artystycznej realizowanych na scenie kolęd. Na uwagę zasługiwały też bardzo ciekawe, a często też i zaskakujące, aranżacje i opracowania znanych i mniej znanych kolęd. Jury wyróżniło dwóch pedagogów a zarazem aranżerów: Bartłomieja Marusika ze Środy Wielkopolskiej oraz Dominika Matuszczaka z Opola.
A nagrodzeni laureaci? Niesamowitym sukcesem może pochwalić się Jagoda RELIGA, mieszkanka Kłodzka, a zarazem uczennica PSM I i II st. w Bystrzycy Kłodzkiej w klasie gitary Witolda Kozakowskiego (fot. na okładce). Jagoda bowiem została pierwszą podwójną laureatką głównych nagród w siedmioletniej historii konkursu: uzyskała najwyższą punktację ze wszystkich występujących solistów i tym samym zdobyła najcenniejsze trofeum czyli gitarę elektroklasyczną wartości ponad 1700 zł. Ale to nie wszystko, ponieważ jako uczestniczka Ogólnopolskiego Kwartetu Gitarowego „JAMMAJ”, prowadzonego przez Bartłomieja Marusika, zdobyła wspólnie z zespołem nagrodę główną w kat. zespołów. To niezwykłe wydarzenie i wielki sukces młodej gitarzystki! Oprócz Jagody Religi w kręgu laureatów znaleźli się także inni gitarzyści powiatu kłodzkiego: Lila Wyjadłowska z PSM I I II st. w Bystrzycy Kł. z klasy gitary Witolda Kozakowskiego – III m. w grupie starszych solistów, Duet fletowo-gitarowy (w składzie Lena Matys – gitara i Aleksander Łochański – flet) prowadzony przez Bożenę Adamską i Piotra Popławskiego – III m. w kat. zespołów młodszych a duet rodzinny „Łap Duo” (w składzie: Milena Łapińska – z klasy gitary Agnieszki Kozakowskiej z PSM I st. w Kłodzku oraz Małgorzata Łapińska z klasy gitary Witolda Kozakowskiego z PSM I i II st. w Bystrzycy Kł.) otrzymał wyróżnienie w kat. zespołów młodszych. Pełna lista laureatów oraz protokół jury dostępne są na profilu konkursu na Facebooku oraz na stronie internetowej bystrzyckiej szkoły muzycznej. VII Ogólnopolski Kolędowy Konkurs Gitarowy w Bystrzycy Kłodzkiej zrealizowany został przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Bystrzycy Kłodzkiej, Fundację na rzecz rozwoju PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Starostwo Kłodzkie. Wśród wspierających konkurs, oprócz firmy „Interton Classic” z Gdyni i firmy „Martinez” znaleźli się: wydawnictwo „Cicadis”, wydawnictwo „Absonic”, wydawnictwo „Seis cordas”, wydawnictwo „Merakel”, wydawnictwo „Modran”, kwartalnik „Sześć Strun Świata” oraz osoby prywatne: Krzysztof Nieborak z Bochni i Krzysztof Gerus z Warszawy. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: TV Kłodzka, portal 24klodzko.pl, portal doba.pl, kwartalnik „Sześć Strun Świata”, miesięcznik „Gazeta Prowincjonalna Ziemi Kłodzkiej”. Tradycyjnie bystrzycki konkurs patronatem swym objął Maciej Awiżeń – starosta kłodzki. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, za rok spotkamy się wszyscy na ósmej już edycji gitarowego konkursu kolędowego w Bystrzycy Kłodzkiej. I tego się trzymajmy!
Na zdjęciach: 1. Jagoda Religa - laureatka VII Kolędowego Konkursu Gitarowego wraz z Witoldem Kozakowskim. 2. Laureaci grupy solistów wraz z jurorami i organizatorami konkursu. 3. Laureaci konkursowej grupy zespołów wraz z jurorami. 4. Najmłodszy uczestnik konkursu, Klemens Kozakowski ze szkoły muzycznej w Wałbrzychu odbiera wyróżnienie z rąk jurora Marka Mikulskiego.

Wydania: