Gmina Lądek Zdrój – koniec lipca 2022 r.

Autor: 
Mirosław Awiżeń
L1.jpg
L2.jpg
L3.jpg

... trochę spóźniłem się na spotkanie – droga wojewódzka do Lądka w remoncie – trzeba było swoje odczekać... – ale burmistrz Roman Kaczmarczyk wyrozumiały ...
Ledwo wszedłem do biura a już p. Burmistrz pokazuje mi wizualizację koncepcji kompleksu basenu całorocznego „ZŁOTE TERMY” na terenie nieczynnych basenów zewnętrznych.
- Kiedy realizacja?
- Po uzgodnieniu szczegółów z Inwestorem.
- Kto jest inwestorem?
- ... pozwól, że utrzymam zasadę, – dopóty nie dojdzie do finalizacji rozmów – że duże pieniądze nie lubią rozgłosu.
- No dobrze, poczekamy, ale co z tym referendum w sprawie Twojego odwołania z funkcji burmistrza?
- No cóż, niektórym moja działalność się nie podoba. Pożyjemy, zobaczymy.
- Zostawmy zatem to referendum i przejdźmy do dnia dzisiejszego. Zacznijmy od elektromobilności – elektrowni słonecznej „za torami kolejowymi”.
- Trwa kończenie projektu, lada moment spodziewamy się pozwolenia na budowę i od tego dnia w okresie ok. 3. miesięcy stanie elektrownia fotowoltaiki o mocy 1 MGw. Równolegle z tym działaniem Gmina Lądek Zdrój razem z Centrum Kultury i Rekreacji oraz spółką gminną „Lądecka Spółka Komunalna z o.o.” rozpoczęły proces utworzenia Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej, która będzie odpowiedzialna za funkcjonowanie Farmy FV. (Czyli produkcja, dystrybucja, sprzedaż).
W I etapie cała wyprodukowana energia trafi do jednostek gminnych (Urząd, szkoły, Centrum Kultury, oświetlenie Gminy itd.). W kolejnym etapie Spółdzielnia będzie przyjmowała nowych członków, tj. mieszkańców i przedsiębiorców z gminy Lądek Zdrój. Będą oni również otrzymywać prąd tylko po kosztach dystrybucji (korzystamy z sieci Taurona).
- Teraz – o termomodernizacji Ratusza...
- Jest to obiekt zabytkowy, zatem nie można ocieplić go styropianem ale możemy: wymienić okna, c.o. (są tu jeszcze grzejniki z 1936 r.!) oraz piec C.O. z podejściem do pompy ciepła. Konstrukcja ogrzewania będzie taka, że ogrzewać będziemy – owszem – zimą a chłodzić grzejnikami latem. Latem woda w kaloryferach będzie miała temperaturę 3 st. C.
A po zakończeniu remontu wewnątrz przyjdzie czas na elewację zgodnie ze sztuką budowlaną.
- Gmina Lądek Zdrój „cierpiała” na brak dostatecznej ilości wody...
- Kilkuletnie dopłaty Gminy do pogłębiania studni zadziałały. Niektóre z nich nie były pogłębiane nawet od czasów niemieckich. Planowana jest też całkowita modernizacja ujęć wodnych w Kątach Bystrzyckich, a także w Konradowie oraz głównego ujęcia w Lądku Zdroju. Myślę, że te prace zakończą się w ciągu kilku najbliższych tygodni, a na pewno przed zimą.
- Co jeszcze w lądeckich wsiach?
- Nowe drogi w Konradowie i Orłowcu (tam najstarsi mieszkańcy nie pamiętają tak dobrej drogi), w kolejce czeka dokończenie drogi w Skrzynce oraz drogi do Wójtowic. A w Trzebieszowicach trwa naprawa drogi wojewódzkiej (zresztą – tu musiałeś odczekać „swoje”).
Niedawno oddany Dom Ludowy w Trzebieszowicach tętni życiem. To bardzo miłe. Niebawem postawimy obok solary i Dom Ludowy będzie energetycznie samowystarczalny (wszystko na prąd). Również trzeba powiedzieć o tym, że w całej Gminie wymienimy oświetlenie na ledowe co przyniesie nam duże oszczędności. A w połączeniu z funkcjonującą Farmą FV uzyskamy, że: będzie jasno, tanio i ekologicznie w całej Gminie Lądek Zdrój.
- To jeszcze zapytam o Teatr Zdrojowy, Amfiteatr, Muszlę..
- Muszla funkcjonuje normalnie – odnowiona z zebranych pieniędzy z opłat uzdrowiskowych wnoszonych przez kuracjuszy. Na Teatr Zdrojowy znów nie otrzymaliśmy pieniędzy. Tym razem z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Amfiteatr jest jaki jest – można go użytkować.
- Na koniec: jak z budżetem Gminy?
- Jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne jest nieźle. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie środków unijnych aby móc wnieść wkład własny. Natomiast problemem są dochody bieżące. Wzrosły nam o ok. 3% a w tym czasie koszty wzrosły horrendalnie. Trzeba jednak dać sobie radę. I tyle.

Wydania: