Wieści z Gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf. Barbara Adamska
1Dożynki Gminne 1.jpg
2ŚPIEWANIE POD ORŁEM Fot. Dariusz Lesiczka 2.jpg
3Lubimy się. 2.jpg
4Narodowe Czytanie w Gminie Nowa Ruda.jpg
6Bieg Niepodległości - zapisy.jpg
5Hard off.jpg

*Dożynki Gminne
W sobotę, 27 sierpnia 2022 r. rolnicy z Gminy Nowa Ruda obchodzili Święto Plonów. Wójt Adrianna Mierzejewska złożyła najlepsze życzenia rolnikom, sadownikom, pszczelarzom i działkowcom. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Grzegorza Macko, wicemarszałka województwa dolnośląskiego. Organizatorami byli: Gmina Nowa Ruda, Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, a partnerami – Kamayu, Jelenia Plast, GBS Radków, ALBA, ARiMR i Staropolanka. Na scenie wystąpiły Koła Gospodyń Wiejskich (Koszyn, Bożków, Czerwieńczyce, Dzikowiec, Wolibórz, Jugów, Sokolec, Ludwikowice Kł., Krajanów), Mali Bożkowiacy, My Ludove i Zespół Wokalny Melodia. Gwiazdą wieczoru byli Trebunie-Tutki.

*Najlepsze inicjatywy społeczności lokalnych 2022
W związku z zakończeniem oceny wniosków, złożonych przez Sołectwa Gminy Nowa Ruda w ramach XVIII Edycji Powiatowego Konkursu „Najlepsze inicjatywy społeczności lokalnych”, dofinansowanie przyznano następującym sołectwom i ich projektom:
• Sołectwo Koszyn, 3 tys. zł na projekt „Nasze miejsce na ognisko to ławki i palenisko – zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej” • Sołectwo Dzikowiec, 3 tys. zł na projekt „Plac rekreacyjny – zagospodarowanie terenu w celu integracji i rekreacji”
• Sołectwo Świerki, 800 zł na projekt „Tablica informacyjna u podnóża wieży widokowej na Włodzickiej Górze”
• Sołectwo Włodowice, 3 tys. zł na „Remont świetlicy wiejskiej we wsi Włodowice”. Zgodnie ze zmianą regulaminu konkursu, w tegorocznej edycji powiatowego konkursu Gmina Nowa Ruda mogła złożyć nie więcej niż 4 wnioski. Gratulujemy naszym Sołtysom ciekawych pomysłów i czekamy na ich realizację.

*Śpiewanie pod Orłem
3 września 2022 r. odbyła się kolejna edycja plenerowego górskiego koncertu „Śpiewanie Pod Orłem”.
W tym roku turyści zebrani przy skwierczącym ognisku, pod Schroniskiem „Orzeł”, powyżej Przełęczy Sokolej, mogli usłyszeć Julię Mikołajczak ze Składem Nietradycyjnym, Leepeck i Anitę Lipnicką. Organizatorem tego klimatycznego wydarzenia, ze sceną ustawioną na tle malowniczych Gór Sowich, jest Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.

*Lubimy się
Trwa realizacja projektu transgranicznego „Lubimy się”. Seniorzy z Gminy Nowa Ruda i Broumova spotykają się w ramach różnych zadań.
W czwartek, 8 września br. w sali wiejskiej w Bożkowie odbyły się kulinarne warsztaty jesienne. Dania przygotowały panie z KGW z Woliborza i Klubu Seniora Radość z Broumova. To trzecie i ostatnie z cyklu warsztatów zaplanowanych na ten rok. Efektem końcowym będzie książka kulinarna z pogranicza polsko-czeskiego.
13 września miasto Broumov przygotował olimpiadę dla seniorów. Seniorzy wyjechali do czeskiego sąsiada, by sprawdzić się w rozmaitych zadaniach sportowych.
Projekt „Lubimy się” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska- Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

*Fotowoltaika na trzeciej remizie
Wójt Adrianna Mierzejewska podpisała umowę na usługi elektryczne z firmą Jerzego Kuźmy na kwotę 56,6 tys. zł na wymianę systemu ogrzewania oraz montaż instalacji fotowoltaicznej na potrzeby remizy OSP KSRG Jugów. To już trzecia, po OSP Bożków i OSP Nowa Wieś Kł., remiza zaopatrzona w odnawialne źródło ciepła. Inwestycja zmniejszy problem zanieczyszczenia powietrza w tej okolicy oraz koszty opału i obsługi. Kolejnym krokiem będzie planowana termomodernizacja, czyli wymiana dachu oraz docieplenie elewacji. Gmina Nowa Ruda pozyskała na to zadanie połowę środków z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

*Zawody Strażackie
17 września br. odbyły się Gminne Zawody Strażackie. Wójt Adrianna Mierzejewska dziękuje organizatorom, w szczególności OSP KSRG Jugów i zarządowi Gminnych OSP, a także wszystkim uczestnikom za przygotowania do zawodów, rozwijanie umiejętności i zaangażowanie.

*100 urodziny Pani Marii
W czwartek, 8 września, wójt Adrianna Mierzejewska i sołtys sołectwa Koszyn, Agnieszka Ożóg, miały przyjemność i zaszczyt odwiedzić Panią Marię Myćkę z okazji jej setnych urodzin. Szanownej Jubilatce wszyscy życzymy zdrowia i dobrego samopoczucia.

*Narodowe Czytanie w Gminie Nowa Ruda
Senator Aleksander Szwed, wójt Adrianna Mierzejewska, sekretarz Maria Wojcińska, kierownik referatu oświaty Izabela Słowek-Chorób, a przede wszystkim młodzież ze szkoły podstawowej w Ludwikowicach Kł. spotkali się 8 września br. w Galerii Ludwikowice, by wspólnie czytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Wydarzenie „Narodowe Czytanie”, odbywające się pod patronatem Pary Prezydenckiej, prowadziła Urszula Poźniak, kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Nowa Ruda, działającej przy Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.

*Budujemy wiatę przy żółtym Szlaku Strzeleckim
19 września br. wójt Adrianna Mierzejewska podpisała umowę z wykonawcą, Piotrem Polakiem na budowę punktu turystycznego w sołectwie Dworki. W ramach zadania powstanie drewniana altana turystyczna wraz z ławami piknikowymi, koszami na śmieci oraz metalowym paleniskiem. Gmina Nowa Ruda pozyskała na to zadanie środki w ramach mikroprojektu „Spotkajmy się na szlaku”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

*Hard off
Hard Off Road to zupełnie nowy projekt realizowany od tego roku przez Stowarzyszenie Form Alternatywnych – Rozdroże, prowadzące Tor Off Road w Dzikowcu. Składa się w 2022 roku z trzech imprez dla samochodów terenowych i dwóch dla przeprawowych quadów.
II Runda przeprawowego rajdu samochodów terenowych Hard Off Road 2022 odbyła się 17 września. Na starcie stanęło ponad 20 ekip z całej Polski, m.in. z: Jeleniej Góry, Wrocławia, Kalisza, Poznania, Odolanowa, Sulechowa i Mielca. Zawodnicy rywalizowali w trzech klasach, różniących się przygotowaniem pojazdu. W najtrudniejszej klasie Hard wystartowały pojazdy całkowicie przebudowane do rajdów terenowych, wyposażone w ramoklatki lub klatki bezpieczeństwa i dwie wyciągarki elektryczne. Były to pojazdy przystosowane do pokonywania najtrudniejszych przeszkód terenowych, takich jak trawersy, czy pionowe zjazdy i podjazdy. Zawody zostały zorganizowane na Torze w Dzikowcu, prowadzonym dzięki przychylności Gminy Nowa Ruda, która to udostępnia teren do organizacji zawodów.

*Bieg Niepodległości – zapisy
Tradycyjnie, od dziesięciu lat zachęcamy do biegowych obchodów Święta Niepodległości. 11 listopada 2022 r. zapraszamy do Świerków, gdzie niezwykle piękną i widokową trasą, choć wymagającą, poprowadzoną przez Wzgórza Włodzickie odbędzie się 10. Górski Bieg Niepodległości. Górski Bieg Niepodległości w Świerkach, obok pozostałych biegów organizowanych przez Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, jest niezwykle lubiany i ceniony przez zawodników, a świadczą o tym jego wysokie miejsca w corocznym plebiscycie - Lidze Biegów Górskich na najpopularniejsze i najlepsze biegi górskie w Polsce.
Zapisy i regulamin na stronie biegajwgorachsowich.pl

Wydania: