Wieści z Gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf. Barbara Adamska
1Pasowanie na przedszkolaka i pierwszoklasistę.jpg
3Wielki finał Hard Off Road 2022 1.jpg
2Dąb Platynowego Jubileuszu Jej Królewskiej Mości.jpg
4Przegląd Pieśni Patriotycznych.jpg
5Rakiety z Ludwikowic.jpg
8Invest - Park biegania_1.jpg
7Seniorzy z wypiekami_1.jpg
6Woliborzanki mają 40 lat 1.jpg

*Pasowanie na przedszkolaka i pierwszoklasistę
W placówkach samorządowych w Przygórzu, Woliborzu, Bożkowie, Jugowie i Ludwikowicach Kł. w Gminie Nowa Ruda odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Ślubowanie składały także dzieci klas pierwszych w Zespole Szkół Nr 1 w Jugowie, Zespole Szkół Nr 2 w Ludwikowicach Kł. i Zespole Szkół Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bożkowie. Dyrektorzy oraz pracownicy szkół otrzymali od Rodziców podziękowania za wspaniałą opiekę nad dziećmi i życzenia z okazji Święta Edukacji. Dzieci otrzymały od wójt Adrianny Mierzejewskiej życzenia oraz drobne upominki.
*Dąb Platynowego Jubileuszu Jej Królewskiej Mości
26 października Anna Zawiślak, zastępca Wójta Gminy Nowa Ruda miała zaszczyt i przyjemność, w imieniu wójt Adrianny Mierzejewskiej, wziąć udział w ceremonii posadzenia „Dębu Platynowego Jubileuszu” upamiętniającego 70-lecie panowania Królowej Zjednoczonego Królestwa Elżbiety II. Inicjatorem wydarzenia był Łukasz Przybylak, wiceprezydent Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych, który wraz z Martinem M. Sobczykiem z Fundacji Odbudowy Dworu Sarny, posadził dąb, w parku przy Zamku Sarny, w miejscu przewróconego przez wichurę drzewa. Drzewa upamiętniające Jej Wysokość, sadzone są do marca 2023 r., głównie na terenie Wielkiej Brytanii. Drzewo w Ścinawce Górnej, jest pierwszym w Polsce, które tworzy tzw. Zielony Baldachim Królowej.
*Modernizacja pustostanów
3 listopada wójt Adrianna Mierzejewska odebrała prace modernizacyjne czterech pustostanów przy ul. Głównej 92 w Ludwikowicach Kł. o wartości 439,7 tys. zł, które wykonała firma Arkadiusza Tysia. Gmina Nowa Ruda pozyskała na tę inwestycję wsparcie finansowe w wys. 359,7 tys. zł z Funduszu Dopłat w ramach realizacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego rządowego programu budownictwa komunalnego.
*Wielki finał Hard Off Road 2022
Zakończenie zmagań na Torze Off Road w Dzikowcu miało miejsce podczas III Rundy Hard Off Road PL w dniach 4-5 listopada 2022 r. Rajd dla samochodów terenowych składał się z dwóch etapów. W piątek zaraz po odprawie odbył się etap nocny, a w sobotę dzienny. Oba trwały po 6 godzin. Trasy na Torze Off Road w Dzikowcu są jednymi z najtrudniejszych w Polsce, a dodatkowo, padający już przed samym startem deszcz, sprawił że stały się bardzo ekstremalne.
W klasie CHL i Seria odcinek o długości niecałych 2 km, który po „suchym” można było przejechać w niecałe 15 minut, po odpadach deszczu zajmował często ponad godzinę. Natomiast w klasach ekstremalnych, gdzie zawodnicy mieli do pokonania niemal pionowe trawersy, długie zjazdy i podjazdy oraz skały, samo przejście trasy graniczyło z cudem. Najwięcej problemów mieli piloci zaczepiający liny od wyciągarek, aby pod te pionowe, niewyobrażalnie śliskie ściany wejść. Bez wątpienia był to najtrudniejszy rajd, który zorganizowany został w przeciągu kilkunastu lat na Torze Off Road w Dzikowcu.
Cały cykl Hard Off Road PL 2022 został zorganizowany na Torze Off Road w Dzikowcu, prowadzonym przez Stowarzyszenie Form Alternatywnych – Rozdroże, dzięki przychylności władz Gminy Nowa Ruda. Ogromne wsparcie zapewnia mu Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, pomagając przy stworzeniu miasteczka rajdowego z namiotami, nagłośnieniem i kateringiem dla zawodników. Wspierają ich również partnerzy i sponsorzy za co bardzo serdecznie dziękują członkowie Stowarzyszenia organizujący to wydarzenie.
*Strażacy zakupili nowy sprzęt
9 listopada w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Wałbrzychu odbyła się uroczystość wręczenia promes dofinansowania zakupu sprzętu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu dla ochotniczych straży pożarnych z powiatów m. Wałbrzych, wałbrzyskiego, świdnickiego, kłodzkiego, dzierżoniowskiego oraz ząbkowickiego. Przedstawiciele Zarządu WFOŚiGW, zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogusław Brud, a także zaproszeni goście, wręczyli druhom OSP promesy dofinansowania w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych 2022” (Mały Strażak). Program zakłada wsparcie w zakupie nowego, specjalistycznego sprzętu niezbędnego do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu osób, mieniu albo środowisku naturalnemu. OSP w Nowej Wsi Kłodzkiej, Bożkowie, Sokolcu, Włodowicach, Jugowie, Dzikowcu Kł. i Czerwieńczycach otrzymały łącznie 81 tys. zł.
*11. Przegląd Pieśni Patriotycznych
12 listopada w Sali Myśliwskiej w Woliborzu odbył się 11. Przegląd Pieśni Patriotycznych. Na scenie zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Nowa Ruda oraz zaproszeni goście. Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.
*Rakiety z Ludwikowic
15 listopada na rzecz UKS Ludwikowice Gmina Nowa Ruda przekazała sprzęt sportowy: stół do tenisa stołowego, rakietki oraz zestaw piłeczek. Zakup sprzętu współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
*Woliborzanki mają 40 lat
22 października Koło Gospodyń Wiejskich w Woliborzu obchodziło 40-lecie swojej działalności. Adrianna Mierzejewska, wójt Gminy Nowa Ruda, złożyła najlepsze życzenia – zdrowia, wszelkiej pomyślności i kolejnych pięknych jubileuszy. - Nie zmieniajcie się. Pozostańcie pełne wigoru, miejcie w sobie zawsze tę cudowną radość z życia. Dla kultury małej Gminy Nowa Ruda jesteście skarbem.
Jubileusz zaszczycili swoją obecnością senator Aleksander Szwed oraz poseł Marcin Gwóźdź. Z życzeniami przybyli również gospodarze wsi sołtys Wojciech Kutera oraz radny Stanisław Wasłowicz, a także przedstawicielki KGW z Gminy Nowa Ruda, seniorzy z Klubu Seniora Radość z Broumova, strażacy z Woliborza, mieszkańcy Woliborza, kustosz Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego – Skansen w Pstrążnej Krzysztof Chilarski i zaprzyjaźnione KGW z innych gmin.
*Seniorzy z wypiekami
8 listopada w Klubie Seniora w Jugowie odbyły się warsztaty świąteczne. Seniorzy z Polski i Czech wspólnie tworzyli stroiki świąteczne oraz piekli, a następnie ozdabiali pierniczki. Uczestnikom zapewniono drobny poczęstunek. W ramach upominku seniorzy otrzymali fartuszki kuchenne.
Było to ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Seniorzy z pogranicza”. Gmina Nowa Ruda, jako Partner Wiodący, serdecznie dziękuje za całoroczną współpracę partnerom – Miastu Nowa Ruda i Broumov oraz wszystkim uczestnikom. Projekt „Seniorzy z pogranicza” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska- Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.
*Invest - Park 10. Górski Bieg Niepodległości – święto niepodległości i biegania
W trakcie świątecznego weekendu kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości celebrowano na wiele sposobów – również na sportowo. Górski Bieg Niepodległości (GBN) w Świerkach odbył się już dziesiąty raz i trudno w Gminie Nowa Ruda wyobrazić sobie obchody 11 listopada bez tej imprezy. Jak zwykle było biało-czerwono, patriotycznie i radośnie. Bieg już dawno przestał być wydarzeniem lokalnym i stale przyciąga uczestników z całej Polski. Biegacze doceniają bardzo dobrą organizację imprezy, malowniczą i wymagającą trasę oraz – co najważniejsze - połączenie sportowej rywalizacji z obchodami ważnego dla wszystkich Polek i Polaków święta. Do tego zawsze mamy w Świerkach bardzo mocną obsadę – na starcie staje z reguły czołówka polskich biegaczek i biegaczy górskich. To z kolei wiąże się z wysoką pozycją GBN w rankingu polskich biegów górskich i skalą punktacji Ligi Biegów Górskich Attiq.
W świątecznym biegu wystartowało 350 osób. Na mecie czekały medale, ciepły posiłek, słodkie wypieki i gorąca herbata oraz czekoladowa fontanna – specjalnie z okazji dziesięciolecia biegu. Głównymi organizatorami Invest – Park 10. Biegu Niepodległości w Świerkach są wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska oraz Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda z Ludwikowic Kłodzkich.
To jeszcze nie koniec biegowych emocji w Gminie Nowa Ruda i Górach Sowich. W sobotę, 19 listopada, odbywa się 3. Półmaraton Górski „Orzeł” i Gala Biegów Górskich Attiq, czyli ostatni bieg z punktami do Ligi Biegów Górskich i uroczyste podsumowanie i zakończenie sezonu biegów górskich w Polsce. Relacja z tego biegu – w kolejnym wydaniu.
*Świąteczna paczka dla Rodaków na Kresach
Po raz kolejny odbywa się akcja „Świąteczna paczka dla Rodaków na Kresach”.
Paczki z produktami i życzeniami, spakowane w świąteczny papier można dostarczać do Urzędu Gminy Nowa Ruda, ul. Niepodległości 2, budynek A, pokój nr 17, do 19 grudnia. Organizatorami paczki jest Fundacja Studio Wschód i wolontariusze z Jugowa, uczestnicy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Wydania: