Gmina Stronie Śląskie ... najwięcej zainwestowano w 2022 roku w drogi. 12 dróg w różnym stopniu modernizacji za 7,5 mln zł.

Autor: 
Mirosław Awiżeń
1DSCN7072.jpg
3Nominacja_Dariusz_Chromiec.jpg
2DSCN7074.jpg
4DSCN7087.jpg
5DSCN7090.jpg
7DSCN7101.jpg
6DSCN7099.jpg

Połowa stycznia 2023 roku. Zatem czas na pierwsze sumowanie tego, co działo się w Gminie w zeszłym roku, co dzieje się na przełomie, a także jak ma wyglądać budżet Gminy na ten – zapewne równie niełatwy –2023 rok.
Zaczynamy zatem od rozmowy w biurze burmistrza Dariusza Chromca przy świetnej kawie latte przygotowanej osobiście przez Burmistrza (tak to się złożyło i nie mam nic przeciwko temu aby tak było zawsze).

- No i sprawy bieżące: co z węglem dla mieszkańców?
- Gmina weszła w akcję sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach. Etap I – sama zajmuje się jego dystrybucją. Na samym początku były trudności. Skład w Nowej Rudzie, wskazany przez dostawcę – odmówił. Poszukaliśmy skład w Kamiennej Górze. I tu wszystko idzie jak należy. Otrzymaliśmy zamówiony węgiel w I etapie (orzech – 162 tony i ekogroszek – 81 ton). Sprzedajemy go w cenie 1900 zł /tona, bo tak to nam wyszło z kalkulacji. W styczniu rozpoczął się II etap.
- Mieszkańcy zadowoleni?
- Raczej tak, choć jak zwykle zdarzają się malkontenci, bo przecież przez tę pogodę to i węgiel był mokry ale dobrej jakości. Węgiel otrzymywaliśmy z polskich kopalń (KWK „Staszic – Wujek”, KWK „Piast – Ziemowit”).
- W jaki sposób rozprowadzacie węgiel?
- Poprzez nasz PSZOK. Mamy wagę najazdową. Samochód pusty, samochód załadowany i już.
- No to następna sprawa – wojna – Ukraińcy...
- W 2022 roku mieliśmy 442 osoby. Gmina wydała na ich utrzymanie 2 mln 220 tys. zł (oczywiście w części refundowany koszt przez rząd). Na dzisiaj w naszym SPA mamy 24 osoby, w ramach miejsc instytucjonalnych, no i jeszcze kilkadziesiąt w całej Gminie.
- Co boli?
- Trafiłeś w czuły punkt nie tylko nasz: to demografia – ciągle nas ubywa: w zeszłym roku 111 osób z naszej Gminy odeszło na zawsze a urodziło się tylko 32 dzieci.
Smutno na moment nam się zrobiło, ale życie biegnie naprzód: z ostatniej chwili: strońscy seniorzy w Kielcach otrzymali piękną statuetkę i dyplom za zajęcie 3 miejsca w Polsce w konkursie „Senior w ruchu” w kategorii Sportowa Seniorska Gmina Roku. I żeby nie było: burmistrz Dariusz Chromiec i pani sołtys Kamienicy Irena Foremnik zostali nominowani osobowościami roku w kat. polityka, samorządność i społecznik w „Gazecie Wrocławskiej”. Także w kat. produktu turystycznego nominowana do „Róży Kłodzkiej” jest oddana do użytku wieża na Śnieżniku. Jak mówi p. Burmistrz: na wieży zainstalowany jest licznik wejść. I tak od 17 listopada do 11 stycznia wieżę odwiedziło prawie 11 tys. turystów, a w Sylwestra i Nowy Rok było 1,5 tys. wejść.
- A co nam się marzy w najbliższej przyszłości:
- Oddanie do użytku Sali Mastodonta, a szerzej całej partii: to jest jednokilometrowy szlak. Cena tego zadania to ponad 38 mln zł. Wiadomo, że sami sobie z tym nie poradzimy, ale to cudo przyrody warte jest udostępnienia oczom ludzkim. Jesteśmy zdeterminowani aby poprowadzić tę inwestycję. Przecież czekamy na nią już 10 lat, a nawet gdyby prace już teraz ruszyły, to na efekty trzeba oczekiwać 3-4 lata. Same roboty budowlane to koszt około 30 mln zł, a przecież chcemy zmodernizować całe otoczenie (infrastruktura parkingowa, informacja turystyczna, pawilon wejściowy). Jest już wykonawca, organizujemy pieniądze, w grę wchodzą obligacje przychodowe na 15 lat. Mam nadzieję, że uda się nam „zgrać” wszystkie potrzebne elementy. Liczymy, że po udostępnieniu kolejnej części Jaskini Niedźwiedziej „przepustowość” turystów zwiększy się do 100 tys. Gmina rozwija się przecież w kierunku turystyki, bo ma ku temu wszelkie możliwości.
- Jakie inwestycje trwają obecnie w Gminie?
- Trwa budowa kaplicy pogrzebowej na Cmentarzu Komunalnym. Koszt to 2 mln 26 tys. zł. Zakończenie budowy planujemy na listopad tego roku. Także rusza rozbudowa remizy OSP w Bolesławowie – koszt 577 tys. zł. Zakończenie prac – również listopad br. Do tych dwóch inwestycji mamy dofinansowanie zewnętrzne w kwocie 2 mln zł.
Jesteśmy po przetargu na realizację II etapu Parku Morawka. To koszt 12,5 mln zł, z czego dofinansowanie zewnętrzne to 9 mln 702 tys. zł.
- To powiedzmy sobie o budżecie Gminy na 2023 rok...
- ... dochody w wysokości 50 mln 27 tys. zł, wydatki 50 mln 634 tys. zł, z czego wydatki bieżące to 29 mln zł, wydatki majątkowe (inwestycje) 21 mln zł.
- Oprócz tego, co już powiedzieliśmy, co jeszcze planujecie na ten rok?
- 1/ dokumentację na budowę punktu widokowego na Krzyżniku, 2/ modernizację kąpieliska w Starej Morawie, 3/ budowę zatoki postojowej przy ul. Kościuszki, 4/ modernizację oświetlenia ulicznego (c.d.), 5/ doświetlenie przejść ulicznych, 6/ remont kompleksu sportowego „ORLIK”, 7/ utworzenie nowej atrakcji: STARA HUTA – Nowe Życie, 8/ budowę ujęcia wody w Siennej – przygotowanie dokumentacji .
- No, no, niech się uda.
A teraz wyjeżdżamy w teren aby w ten słoneczny, bezśnieżny dzień (16.01.2023 r.) pojeździć po nowych drogach gminy Stronie Śląskie i aktualnie trwających inwestycjach:
Zacznijmy od drogi powiatowej Stary Gierałtów – Nowy Gierałtów – Bielice – to droga powiatowa ale jakże ważna dla nas a już w zasadzie trudno po niej było jeździć. Zatem te najgorsze części zostały wyremontowane. My, jako Gmina, włożyliśmy w modernizację tej drogi ponad 600 tys. zł, Nadleśnictwo 400 tys. zł, a Powiat 350 tys. zł. Teraz mieszkańcy, szczególnie Bielic – są w miarę zadowoleni. W Starym Gierałtowie udajemy się na boczną ulicę. Założona kanalizacja. Fajnie wygląda, prawda?
I droga w Goszowie.
Rzut oka na budowę kaplicy na cmentarzu.
I jesteśmy w Parku: 1/ lodowisko – na razie jest woda, ale mróz jeszcze przyjdzie!, 2/ mostek – zresztą nie jedyny, 3/ miejsca do wypoczynku, 4/ alejki spacerowe. Już dzisiaj, choć Park w dalszym ciągu w budowie, zapraszam do tego przepięknego miejsca.

Wydania: