To piosenka z lat minionych – rzecz o Jurandzie

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
DSCN7162.jpg
DSCN7165.jpg
DSCN7169.jpg
DSCN7171.jpg
IMG_20230218_170342.jpg

W sobotę, 18 lutego br. Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprosiło miłośników muzyki lat 20-30. XX w. na program słowno-muzyczny – To piosenka z lat minionych – rzecz o Jurandzie. Spotkanie poświęcone było pamięci Jerzego Koszutskiego – sportowca, muzyka, dyrygenta, kompozytora, który przez kilka lat swego życia związany był z Kłodzkiem.
Jerzy Koszutski (1905-1960) – utalentowany sportowiec i jeden z popularniejszych muzyków w świecie piosenki okresu dwudziestolecia międzywojennego, twórca Chóru Juranda, wokalnego kwartetu męskiego odnoszącego sukcesy na scenach krajowych oraz zagranicznych. Kompozytor licznych utworów wokalnych, które nuciła cała przedwojenna Polska. Artysta, którego losy, po zawierusze wojennej, zawiodły także na Ziemię Kłodzką, gdzie, obok występów z Chórem Juranda, prowadził działalność pedagogiczną, muzyczną w domach kultury i świetlicach zakładowych.
Na wstępie „kilka słów o Jerzym Koszutskim „Jurandzie” przedstawiła Irena Klimaszewska, kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Następnie odbył się koncert utworów Jerzego Koszutskiego, w aranżacji i wykonaniu Adama Tomaszewskiego – pedagoga i ekonomisty z wykształcenia, muzyka z zamiłowania, który podczas swoich występów (gra na gitarze) nie tylko śpiewa, ale także opowiada.
Tym razem opowieść dotyczyła wspomnieć o Jerzym Koszutskim, z którym przyjaźnił się ojciec Adama Tomaszewskiego.
W programie przewidziano też chwile na wspólne śpiewanie i wzniesienie toastu.
Z tej okazji przygotowana został też wystawa przybliżająca biografię Jerzego Koszutskiego.
Większość uczestników muzealnego wydarzenia przybyła w strojach z okresu dwudziestolecia międzywojennego, wpisując się idealnie w klimat programu.

Wydania: