Wieści z gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf. Barbara Adamska
1-FERIE PEŁNE RADOŚCI 1.jpg
3-3,3 MLN ZŁ NA ŚRODOWISKO.jpg
2-NOWY ROZDZIAŁ WSPÓŁPRACY - WARSZTATY KULINARNE TŁUSTY CZWARTEK.jpg
4-SALA JAK NOWA 2.jpg
5-Z PLACU BUDOWY_Przedszkole samorządowe w Bożkowie.jpg
7-NIEMAL 200 TYS. ZŁ DLA STOWARZYSZEŃ.jpg
6-Z PLACU BUDOWY_sala sportowa w Ludwikowicach Kł..jpg

FERIE PEŁNE RADOŚCI
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda (CKGNR), jak co roku, przygotowało na czas ferii wiele atrakcji dla dzieci. W programie były zajęcia prowadzone w filiach Biblioteki Publicznej działającej przy CKGNR: czytelnicze, ruchowe, manualne, a także oparte na nowym sprzęcie elektronicznym zakupionym niedawno przez bibliotekę (gry, zabawy, łamigłówki, głośne czytanie i projekcje filmowe). Był bal karnawałowy, ferie na nartach oraz warsztaty taneczne, związane z dodatkowymi atrakcjami. Wszystkie zajęcia były bezpłatne. Wójt Adrianna Mierzejewska z całego serca dziękuje za włożoną pracę, pomysłowość i oddanie pracownikom Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, Biblioteki Publicznej działającej przy CKGNR oraz filii bibliotecznych za prowadzenie zajęć feryjnych, które sprawiły młodzieży wiele radości.

NOWY ROZDZIAŁ WSPÓŁPRACY
Gmina Nowa Ruda wraz z miastem partnerskim Broumov rozpoczęły realizację trzech transgranicznych projektów. Dzięki bliskości naszych gmin, mieszkańcy mogą integrować się z sąsiadami i realizować ciekawe pomysły.
Głównym celem projektów „Turystyka bez granic”, „Współpraca się opłaca” i „Łączy nas tradycja” jest pobudzenie wśród mieszkańców Ziemi Noworudzko-Broumovskiej poczucia przynależności do polsko-czeskiego pogranicza. W ich ramach zaplanowano wycieczki krajoznawcze, konferencję turystyczną, warsztaty taneczne połączone z gimnastyką, warsztaty kulinarne (Tłusty Czwartek), warsztaty wielkanocne i fotograficzne. Odbędzie się także szereg spotkań teatralno-aktorskich, tanecznych i lalkarskich oraz innych wydarzeń kulturalnych.
Projekty współfinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w wys. 28,2 tys. euro. Całkowita wartość projektów szacowana jest na 33,3 tys. euro.

3,3 MLN ZŁ NA ŚRODOWISKO
Zastępca wójta Anna Zawiślak, odebrała promesę na budowę przydomowych oczyszczalni. To trzeci etap inwestycji prowadzonej przez Gminę Nowa Ruda. Do tej pory udało się już zbudować 62 oczyszczalnie przy prywatnych gospodarstwach domowych. Możliwe to było dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Teraz powstanie kolejnych 47. Niedługo rozpocznie się procedura przetargowa i Gmina Nowa Ruda wyłoni wykonawcę. Prace potrwają do 2025 roku.
Jednocześnie przypominamy o obowiązku zgłoszenia do gminnej ewidencji każdego zbiornika bezodpływowego oraz przydomowej oczyszczalni ścieków. Druki dostępne są na stronie gmina.nowaruda.pl w zakładce „Środowisko”.

SALA JAK NOWA
Gmina Nowa Ruda zakupiła do sali wiejskiej w Bożkowie nowe wyposażenie: kuchnię, sprzęt nagłaśniający i projekcyjny, szafę z gablotą na eksponaty historyczne i kulturowe, a także krzesła i stoły. Dzięki nowemu wyposażeniu mieszkańcy mogą godnie prowadzić w niej zebrania wiejskie oraz wydarzenia kulturalne, czy kulinarne, np. prowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich.
Gmina pozyskała na zadanie, pn. „Wyposażenie obiektu publicznego – sali wiejskiej w Bożkowie w celu utworzenia miejsca rozwoju społeczności lokalnej”, dofinansowanie w wysokości 95,4 tys. zł ze środków pozyskanych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Sowiogórskie” ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wartość całego zadania wyniosła 150 tys. zł.

Z PLACU BUDOWY
Trwa budowa hali sportowej przy szkole podstawowej w Ludwikowicach Kł. Budynek nabrał już kształtów, a prace wykonywane są każdego dnia. W nowym roku szkolnym odbędą się w niej pierwsze rozgrywki. Powstaje boisko do koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej i futsalu, siłownia, ścianka wspinaczkowa wewnętrzna i trybuny na 160 miejsc. Budowa finansowana jest:
• 4,3 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych,
• 3,4 mln zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki,
• pozostała kwota pochodzi z budżetu Gminy Nowa Ruda. Wartość inwestycji wyniesie ok. 9,5 mln zł.
To druga taka nowoczesna sala sportowa przy szkole samorządowej. Poprzednia powstała już w Bożkowie kilka lat temu. Bożkowska szkoła podstawowa została także w pełni ocieplona, a teraz przy budynku wznosi się forma nowoczesnego przedszkola. Dzieci będą miały tu idealne warunki do prawidłowego rozwoju. Kolejnym etapem będzie zagospodarowanie terenu wokół szkoły – z budową parkingów i nawierzchnią dróg.

WYPOŻYCZ CZYTNIK
Czytniki e-booków są już dostępne w Bibliotece Publicznej Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kł. Jeśli jedziesz na ferie i nie możesz zabrać książki, przyjdź i wypożycz czytnik oraz odbierz kod do Legimi. Aby wypożyczyć czytnik książek elektronicznych (e-book’ów) należy:
• posiadać ważną kartę biblioteczną w Bibliotece Publicznej Gmina Nowa Ruda,
• zapoznać się z regulaminem,
• podpisać oświadczenie potwierdzające wypożyczenie czytnika i akceptację postanowień regulaminu.
Aby uzyskać dostęp do zasobu Legimi musisz posiadać kartę biblioteczną. Przyjdź do biblioteki (budynek Centrum Kultury, Fabryczna 2, Ludwikowice Kł.) i odbierz darmowy kod dostępu. Miłej lektury!
Więcej informacji pod numerem tel. 74 871 65 28.

NIEMAL 200 TYS. ZŁ DLA STOWARZYSZEŃ
Wójt Adrianna Mierzejewska przekazała uroczyście członkom stowarzyszeń i klubów fundusze na ich działalność. Łączna wartość wsparcia z budżetu gminy wynosi około
192 tys. zł. Wsparcie otrzymały:
Inicjatywa Lokalna Na Rzecz Rozwoju Gminy Nowa Ruda. Panie Anna Ścięgaj i Urszula Poźniak zwróciły uwagę na to, jak niewiele jest w Polsce gmin, które wspierają Koła Gospodyń Wiejskich i seniorów, umożliwiając im rozwój manualny, występy i wspólne aktywne spędzanie czasu. A w Gminie Nowa Ruda prężnie funkcjonuje 9 kół;
Noworudzkie Stowarzyszenie Amazonki Kinesio na rehabilitację kobiet po mastektomii;
Federacja Konsumentów w Nowej Rudzie, która zaprasza do konsultowania spraw dot. ochrony konsumenckiej;
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Radość, które będzie nadal prowadziło świetlice profilaktyczno-wychowawcze w Bożkowie i Czerwieńczycach;
Stowarzyszenie Przyjaciół Jugowa prowadzące od lat świetlicę profilaktyczno-wychowawczą w Jugowie;
Stowarzyszenie Nasza Nadzieja, na dowóz osób niepełnosprawnych z terenu gminy na zajęcia terapeutyczne do Miejskiego Środowiskowego Domu Samopomocy.
oraz kluby sportowe na organizację zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych - UKS Ludwikowice, LZS Kalenica Jugów, KP Słowianin Wolibórz, KS Ludwikowice, Uczniowski Klub Sportowy Akademia Piłkarska Dzieci Śląska, LZS Burza Dzikowiec.
Wójt dziękuje Radnym Gminy Nowa Ruda za zgodę na udzielenie dotacji oraz członkom stowarzyszeń za społeczne prowadzenie zajęć na rzecz mieszkańców, oddanie, zaangażowanie i pasję.

KALENDARZ WYDARZEŃ
• 11 marca Wyczyn 4x4, Tor Off Road w Dzikowcu • 19 marca 25. Wystawa Stołów Wielkanocnych, sala sportowa w Bożkowie • 1-2 kwietnia Trial 4x4, Tor Off Road w Dzikowcu

Wydania: