Informacje z kłodzkiego Ratusza

Autor: 
Bartłomiej Terlecki
1kk.jpg
3kk.jpg
5kk.jpg
7kk.jpg
9kkk.jpg
9kk.jpg

* FESTIWAL PSTRĄGA
10 czerwca na Placu Miast Partnerskich odbył się tegoroczny Festiwal Pstrąga. Zgodnie z przewidywaniami organizatorów, impreza ściągnęła prawdziwe tłumy mieszkańców i turystów. Kulinarne show w reżyserii Waldemara Załuskiego, znanego z największej patelni i brytfanny plenerowej w Polsce, rozpoczęło się historyczną inscenizacją w rynku, gdzie kat miał wykonać wyrok na przywiązanym do pręgierza nieszczęśniku. Kara miała być sroga, bo za kradzież ryb z Nysy, litości w Kłodzku nie było. W ostatniej chwili skazańcowi dopomógł mieszczanin (w tej roli Waldemar Załuski), rozpoznając w skazanym znakomitego kucharza, Jana Kuronia. Ten, aby winy swoje odkupić i kunszt kulinarny udowodnić, musiał przygotować posiłek, którym miał zebrany tłum wykarmić. Jana Kuronia zamkniętego w więziennym wozie, pod strażą, w barwnym korowodzie zawieziono pod Most gotycki. Tam, na Placu Miast Partnerskich pieczołowicie przygotowano scenerię średniowiecznego targu rybnego. Na placu stanęły liczne kramy ze smakołykami, suwenirami i zabawkami, a dla spragnionych strawy duchowej, swoje stoisko rozłożyła kłodzka biblioteka, sprzedająca książki. Wreszcie zaczęło się – uwolniony kucharz zaczął przygotowywać posiłek dla zebranych. Janowi Kuroniowi dzielnie pomagał burmistrz Michał Piszko i starosta Maciej Awiżeń, przebrani w średniowieczne szaty włodarzy. Pstrągi najwyższej jakości na tłuszczu roślinnym, przyrządzone bez sztucznych dodatków, czy polepszaczy smakowały wyśmienicie. W czasie trwania imprezy na scenie występowali muzycy, a ich repertuar świetnie pasował do radosnej biesiady, jaka się wokół odbywała.
Barwny tłum mieszczan i wojów, to członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej, z prezesem Adamem Łąckim w roli miejskiego kronikarza, Uniwersytetu III Wieku, Stowarzyszenia Kłodzkie Bractwo Rycerskie i fortecznego 47 Pułku Piechoty Pruskiej. To dzięki tym ludziom było tak historycznie i kolorowo.
Cała impreza, świetnie zorganizowana i przeprowadzona była świetną promocją miasta, przypomniała także, jak ważny był w kłodzkiej kuchni pstrąg, z którego można przygotować jeszcze wiele smacznych, lokalnych potraw.
Liczne bardzo przychylne i pełne pochwał recenzje, czy relacje w mediach pokazują, że impreza była przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i wspaniale wkomponowała się w zabytkowy charakter Kłodzka.
Kto nie był teraz, niech rezerwuje sobie czas za rok, bo organizatorzy już myślą nad kolejną edycją Festiwalu pstrąga.

*MONOGRAFIA TWIERDZY
Prosto z Festiwalu Pstrąga można było przejść do twierdzy kłodzkiej, gdzie miała miejsce premiera książki Monografia Twierdzy Kłodzko, autorstwa prof. Grzegorza Podrucznego. Od wielu lat oczekiwana pozycja stanowi kompendium wiedzy na temat naszej fortecy. Sam autor jest światowym autorytetem i wybitnym znawcą fortyfikacji, stąd niezwykle rzetelne opracowanie, nad którym prace zajęły mu kilka lat.
W połączeniu z bardzo starannym wydaniem, całość stanowi po prostu perełkę wydawniczą, to książka, którą każdy miłośnik Kłodzka i fortyfikacji po prostu mieć musi.
Premiera monografii składała się z dwóch części – pierwszą była wycieczka po twierdzy z prof. Podrucznym, później w Wielkim Kleszczu odbyła się bogato ilustrowana konferencja i prelekcja autora.
Profesorowi Grzegorzowi Podrucznemu jeszcze raz gratulujemy wydania Monografii Twierdzy Kłodzko, dziękujemy za tak wspaniały wkład w udokumentowanie historii naszego miasta, życzymy dalszych, owocnych poszukiwań i kolejnych publikacji książkowych.

*DZIEŃ DOBRY TVN
17-18 czerwca 2023 na Placu Miast Partnerskich gościliśmy ekipę Dzień dobry TVN, nadającą na żywo program z Kłodzka, w tym samym czasie i miejscu odbywał się Eko Piknik, zorganizowany prze Urząd Miasta w Kłodzku w ramach programu Kłodzki NBS.
Przez dwa dni do porannej kawy telewidzowie mogli oglądać popularny i lubiany program nadawany spod Mostu gotyckiego. Z produkcją TVN idealnie komponował się zielono-niebieski Eko Piknik. Na miejscu można było samodzielnie zrobić ekologiczną czekoladę, wykonać eko ozdoby, domki dla owadów, woreczki z pachnącymi ziołami czy wykonać od podstaw świece zapachowe, do tego wspaniałe lody i pyszna kawa, a dla chętnych darmowe zioła, które można zabrać do domu, jednak warunkiem było samodzielne przesadzenie ich do doniczek. W sobotni poranek wystąpił zespół flamenco, przez dwa dni przeprowadzano wywiady z ciekawymi ludźmi. Zagościli u nas m.in. Jaga Hupało, światowej sławy fryzjerka i kreatorka fryzur oraz pisarz, Tomasz Duszyński, którego szczególnie czytelnikom cyklu Glatz, przedstawiać nie trzeba. Rozmawiano także na interesujące lokalne tematy, dokoła trwał Eko Piknik, ze swoimi kuszącymi smakami i zapachami. Było gorąco, szczególnie w niedzielę, w przenośni i dosłownie, bo czerwcowe niebo nie pożałowało słońca.
Ogólnopolski program nadawany z Kłodzka, w którym prezentowano zalety nasze miasta i zachęcano do odwiedzin, to świetna promocja, co wspaniale zgrało się w czasie, bo program emitowany był tuż przed sezonem urlopowym i wakacjami.
Przez dwa kolejne dni na Placu Miast Partnerskich było naprawdę miło, przyjemnie i rodzinnie. Nie obiecujemy, ale mamy nadzieję, że podobne wydarzenia powtórzymy w Kłodzku niebawem.

Wydania: