Recital Jeremiego Łukanusa

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
IMG_20230604_160915.jpg
IMG_20230604_174252.jpg
KIMG_20230604_155517.jpg

4 czerwca br. do Dusznik Zdroju zawitał ponownie Jeremi Łukanus – młody muzyk, który dał się już poznać i polubić z poprzednich swoich występów. Nic dziwnego, że gości często na naszych terenach – bo, choć mieszka obecnie w Stanach Zjednoczonych – to pochodzi z Ziemi Kłodzkiej, urodził się w 2002 roku właśnie w Dusznikach Zdroju. Jest absolwentem kłodzkiej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu Katarzyny Mąki. Dalszą naukę kontynuował w Poznaniu, gdzie ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st., zwaną Poznańską Szkołą Talentów. A od 2021 roku realizuje edukację muzyczną na East Tennessee State University w Johnson City w USA. Studiuje pod kierunkiem dr Marianny Prjevalskaya. Młody muzyk jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. XXIII Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu oraz V Future Stars Piano International Competition Online, w marcu 2022 r. zdobył 3 miejsce w XIII Hartford Chopin International Piano Competition, natomiast w listopadzie 2022 r. zwyciężył w konkursie MTNA Tennessee State 2022. Ma więc już na swoim koncie sporo sukcesów. Koncertuje w Polsce i w wielu krajach europejskich (m.in. w Niemczech, Belgii, Włoszech) oraz w USA.
Czerwcowy recital w Dusznikach Zdroju odbył się w Dworku Chopina, przy licznym udziale publiczności. Koncert prowadził dyrektor dusznickiego Ośrodka Kultury – Tomasz Nowicki.
Program podzielony został na dwie części. W pierwszej usłyszeliśmy 6 utworów: Preludium i Fugę b-moll J. S. Bacha, 3 Modlitwy dla Cierpiącej Planety B. Fielda, Etiudę na temat Paganiniego F. Liszta, Fantasie Negre F. Price, Etiudę Koncertową Nr 3 Toccatima N. Kapustina i Wariacje b-moll K. Szymanowskiego. W drugiej zaś części recitalu zachwyciły interpretacje utworów: M. Ravela – Jeux D’eau, S. Rachmaninoffa – Etiuda es-moll Appassionato oraz F. Chopina – Etiuda Cis-moll, Etiuda E-dur i Ballada Nr 1 g-moll.
Koncert, pełen ekspresji adekwatnej do granych utworów, przyjęty został owacją na stojąco.
Brawa dla Artysty! Gratulacje także dla obecnych na koncercie Rodziców – dumnych w sukcesów syna. Czekamy na kolejne koncerty.

Wydania: