HOMAGE TO... Wystawa fotografii Bogusława Michnika

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg

Wernisaż odbył się 17 listopada 2023 r. w galerii pARTer Kłodzkiego Ośrodka Kultury.
„...swój hołd składam ludziom, których albo poznałem, albo poznałem poprzez ich dzieła i mnie zauroczyli (...) to rozmowa z nieżyjącymi artystami, których twórczość poznałem, cenię i chciałbym ją nieść w świat...” – mówił podczas otwarcia wystawy autor prac.
Prezentowane na wystawie fotografie stworzone zostały w hołdzie m.in. dla: Magdaleny Abakanowicz, Zdzisława Beksińskiego, Claude Moneta czy Edvarda Muncha, a także kłodzczanina Tadeusza Jażdżewskiego.
Prace powstały na zaproszenie organizatorów XV Międzynarodowego Spotkania Fotografów LEVICE 2022 w Słowacji. Na kłodzkiej ekspozycji zaprezentowano 38 fotografii, a towarzyszy jej starannie przygotowany katalog ze słowem wstępnym Joanny Stoklasek-Michalak.
Wystawa czynna jest tylko do 10 grudnia – warto więc pospieszyć się, by nie stracić okazji podziwiania artystycznych, niezwykłych fotografii Bogusława Michnika.
Gratulujemy Artyście! I choć na otwarciu wystawy, niestety, nie mogliśmy być obecni, to kilka dni później odwiedziliśmy galerię, by obejrzeć prace. Nie towarzyszyła nam wprawdzie atmosfera wernisażu, ale w ten sposób uniknęliśmy gwaru i mogliśmy w ciszy „smakować” fotografie. A potem, w sąsiadującej z galerią, kawiarni „Pan Kawka”, smakując kawę, studiowaliśmy katalog. Raz jeszcze gratulujemy.

Fotografia z wernisażu – z archiwum KOK

Bogusław Michnik (1945). Poeta, fotografik, animator kultury, redaktor i wydawca. Autor kilku tomików i almanachów poezji, współautor kilku antologii, kilkudziesięciu wystaw poezji konkretnej i fotografii. Laureat kilkunastu nagród za działalność artystyczną i społeczną. Odznaczony Brązowym, Srebrnym i – dwukrotnie – Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaczeniami resortowymi (Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony Dla Kultury Polskiej, Medal Ministerstwa Sprawiedliwości RP, Medal Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej, Medal Za Zasługi Dla Dolnego Śląska, Medal Zasłużony Dla Powiatu Kłodzkiego i inne). Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2000 roku Honorowy Obywatel Kłodzka, a od 2022 roku Honorowy Członek Fotografów Wschodnioczeskich. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Współczesnym i Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie, Galerii ef oraz w kolekcjach prywatnych w Czechach, Francji, Japonii, Słowacji i Niemczech.

Wydania: