Muzyczna Strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
01i.jpg
02i.jpg
03i.jpg
04i.jpg
06i.jpg
05i.jpg

*Zagraj dwie kolędy i wygraj gitarę
Już po raz dziewiąty do Bystrzycy Kłodzkiej zjadą się „gitarowi kolędnicy” by na scenie w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. przy ulicy Okrzei 34 zaprezentować swoje umiejętności interpretacji na gitarze klasycznej dwóch dowolnie wybranych, ale kontrastowych w charakterze i aranżacji kolęd, pastorałek lub piosenek związanych z Bożym Narodzeniem. Uczestnicy konkursu są podzielenie na grupy wiekowe i kategorie (soliści, zespoły gitarowe, zespoły kameralne z udziałem gitary). Konkurs przeznaczony jest nie tylko dla uczniów szkół muzycznych, ale także dla autodydaktów czy kształcących się w dowolny sposób i bez ograniczeń wiekowych (ogniska muzyczne, kółka gitarowe w szkołach czy ośrodkach kultury, edukacja internetowa on line, itd.). Prezentacje konkursowe oceni profesjonalne jury w składzie: dr hab. Jakub Niedoborek (Uniwersytet im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lubinie) – przewodniczący, Justyna Dawidowicz (Szkoła Muzyczna I st. w Świątnikach Górnych k. Krakowa), Łukasz Figiel (Szkoła Muzyczna I st, w Strzelinie). Nagrodą główną w kategorii solistów będzie gitara klasyczna ufundowana przez Interton Classic z Gdyni, natomiast najlepszy w konkursie zespół otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł. Szczegółowy regulamin, karta zgłoszenia, oświadczenie RODO – do pobrania z profilu konkursu w mediach społecznościowych (Facebook) lub do otrzymania w sekretariacie bystrzyckiej szkoły muzycznej. Dodatkową atrakcją bystrzyckich zmagań kolędowych będzie recital Jakuba Niedoborka – wybitnego gitarzysty flamenco, a zarazem jurora, który zaprezentuje m.in. kolędy hiszpańskie i hiszpańskojęzyczne. Patronat nad IX Ogólnopolskim Kolędowym Konkursem Gitarowym tradycyjnie roztoczył starosta kłodzki Maciej Awiżeń. Zapraszamy do gitarowego kolędowania w Bystrzycy Kł. w piątek 12 stycznia 2024 roku.

*Gitara w barwach jesieni
Co roku uczniowie z klas gitary obu szkół muzycznych powiatu kłodzkiego występują na szkolnej estradzie podczas koncertów pt. „Gitara w barwach jesieni”. Jesienny nastrój, nieco melancholijny i wyciszony, dobrze sprzyja prezentacjom delikatnych brzmień gitary klasycznej. Tak było i w tym roku: 9 listopada w Bystrzycy Kłodzkiej oraz 10 listopada w Kłodzku. W koncertach szkolnych zaprezentowali się nie tylko soliści-gitarzyści, ale także zespoły gitarowe oraz zespoły kameralne z udziałem gitary. Dla Pierwszaków, którzy zaledwie rozpoczęli naukę gry na gitarze, występy te były szczególnie ważne, bo były zarazem debiutami scenicznymi. Tymczasem już praca wre nad przygotowaniem następnych utworów – tym razem z repertuaru kolędowego. Boże Narodzenie tuż, tuż!

*Kłodzka GITARIADA nagrodzona!
W piątek 3 listopada br. w Zamku na Skale w Trzebieszowicach, podczas Uroczystej Gali, ogłoszony został werdykt w prestiżowym plebiscycie „Sudeckie Kryształy”. Plebiscyt organizowany corocznie przez Adama Pachurę i Telewizję Sudecką – pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego – wyróżnia inwestorów, samorządy, instytucje, przedsięwzięcia, które wyróżniają się na terenie regionu.
W ubiegłym roku kłodzka „Gitariada” była już nominowana do tego plebiscytu i zdobyła wówczas zaszczytne wyróżnienie.
Tym razem Kłodzki Festiwal Muzyczny GITARIADA zdobył III miejsce w kategorii „najlepszej imprezy promującej region” – ex aequo z Dolnośląskim Festiwalem Muzycznym. Tegoroczne wyróżnienie to sukces przede wszystkim dwóch instytucji: Kłodzkiego Ośrodka Kultury i Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Kłodzku oraz władz samorządu miejskiego i powiatowego. Dostrzeżenie i nagrodzenie „Gitariady” to dobry znak przed przyszłorocznym jubileuszem kłodzkiego festiwalu.

*Wieczór Zaduszkowy w Bystrzycy Kłodzkiej
W poniedziałek 6 listopada br. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Bystrzycy Kłodzkiej odbył się Wieczór Zaduszkowy. Tradycyjna formuła szkolnego koncertu została tym razem poszerzona o interesujące, i często bardzo wzruszające, wspomnienia dotyczące zmarłych muzyków i pedagogów związanych kiedyś z bystrzycką szkołą. Nie mogło zabraknąć podczas tego niezwykłego muzycznego spotkania, wspomnień także o wybitnych nauczycielach gry na gitarze: Lesławie Błażeju i Tadeuszu Piotrowskim. W koncercie wystąpiły m.in. solo dwie gitarzystki: Lila Wyjadłowska i Małgorzata Łapińska oraz zespół „Trio z bystrzyckiego Rio” (Lila Wyjadłowska, Małgorzata Łapińska, Witold Kozakowski). Dodać należy, ze oprócz uczniów w Wieczorze Zaduszkowym zaprezentowali się również pedagodzy, a także zaproszeni goście, m.in. bluesowy gitarzysta Arek Korolik.

Na zdjęciach:
Nagrodą Główną w gitarowym konkursie kolędowym w Bystrzycy Kłodzkiej jest zawsze gitara ufundowana przez Interton Classic z Gdyni.
Bystrzyccy uczniowie klasy gitary Witolda Kozakowskiego po koncercie Gitara w barwach jesieni.
Orkiestra Gitarowa NASZA KLASA czyli wszyscy bystrzyccy uczniowie Witolda Kozakowskiego.
Burmistrz Kłodzka Michał Piszko z nagrodą dla Gminy Miejskiej Kłodzko za Inkubator Przedsiębiorczości a Witold Kozakowski z nagrodą dla Festiwalu GITARIADA.
„Trio z bystrzyckiego Rio”
Arek Korolik

Wydania: