Szpital da sobie radę
SP ZOZ łączący w swoich strukturach m.in. szpitale w Kłodzku, Nowej Rudzie, już drugi rok pod rząd, spodziewa się pozytywnego wyniku finansowego. To niekwestionowany sukces zarządzających ZOZ-em przy trudnościach związanych z niewystarczającym kontraktem z NFZ.
Kontrakt dla SP ZOZ w Kłodzku na 2010 r., w ocenie Zarządu Powiatu Kłodzkiego nie jest zadawalający, ponieważ jedynie finansowanie zespołów ratownictwa medycznego pozostało na porównywalnym poziomie roku 2009. Żaden z pozostałych zakresów kontraktowania świadczeń nie został utrzymany na poziomie roku ubiegłego.
Na dziś - przeciętnie kontrakt na rok 2010 został obniżony o ok. 5 % w stosunku do roku 2009. Choć trwają działania zmierzające do zmniejszenia tej różnicy. Największym problemem wydaje się drastyczne obniżenie środków finansowych, a w ślad za tym łóżek szpitalnych, w zakładach opieki długoterminowej. Na przestrzeni ostatnich lat z łącznej liczby 155 łóżek w zakładach opieki długoterminowej(89 Nowa Ruda, 37 Duszniki-Zdrój, 29 Kłodzko) obniżając środki finansowe zmniejszono liczbę łóżek do 119. W kontekście zwiększającej się liczby osób wymagających opieki całodobowej długoterminowej sytuacja ta może stanowić problem z zabezpieczeniem pielęgnacyjnym, opiekuńczym i socjalnym pacjentów. Podobna sytuacja ma miejsce
w przypadku oddziału opieki paliatywnej, w którym 8 łóżek szpitalnych, w sytuacji zwiększonej liczby osób wymagających hospitalizacji w stanach terminalnych, nie zabezpiecza potrzeb zdrowotnych w tym zakresie. Niezadawalająca jest również sytuacja poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych w zakresie stomatologii, ponieważ kontrakt dla poradni stomatologicznych w centrum dużego miasta powiatowego, w której z leczenia stomatologicznego korzysta rocznie kilka tysięcy osób został zmniejszony o prawie 25%. Komentarza wymaga także sytuacja finansowania lecznictwa szpitalnego, ponieważ przy braku zachowania poziomu finansowania z roku ubiegłego, przy wykonywaniu świadczeń ponadlimitowych, które są nie do uniknięcia przy tak dużej populacji mieszkańców korzystających ze świadczeń po dokonanej restrukturyzacji placówek ochrony zdrowia w powiecie kłodzkim.
Trudna jest to sytuacja dla zapewnienia dostępu do świadczeń zdrowotnych na poziomie oczekiwań roku ubiegłego. Wypada jedynie oczekiwać, iż sytuacja finansowa płatnika świadczeń, czyli NFZ, sprosta oczekiwaniom pacjentów i świadczeniodawców w trakcie trwania roku. Pomimo tych trudności mamy nadzieję zabezpieczyć wszystkie niezbędne potrzeby naszych pacjentów, a także powtórzyć pozytywny wynik finansowy na koniec roku co umożliwi kolejne remonty w budynkach szpitalnych oraz zakupy nowego sprzętu diagnostycznego.