2025-01
Drodzy Czytelnicy „Gazety Prowincjonalnej Ziemi Kłodzkiej – BRAMA”
Oto rozpoczynamy drugi rok naszej e-gazety. Styczniowy numer e-gazety - zarchiwizowany. Artykuły przez cały styczeń były dostępne na naszej stronie internetowej - w dziale: BIEŻĄCE WYDANIE.
Budżet Powiatu Kłodzkiego na rok 2025 uchwalony
Stosunkiem głosów 17 „za” przy jednym „przeciw” i siedmiu wstrzymujących radni przegłosowali budżet Powiatu Kłodzkiego na rok 2025.
Podstawowe założenia budżetu na 2025 rok:
• Dochody ogółem: 441 541 959,95 zł
• Dochody bieżące: 345 460 770,22 zł
• Dochody majątkowe: 96 081 189,73 zł
• Wydatki ogółem: 454 622 288,22 zł
• Wydatki bieżące: 321 035 100,13 zł
• Wydatki majątkowe: 133 587 188,09 zł
• Deficyt budżetu: 13 080 328,27 zł (sfinansowany przychodami w wysokości 18 058 565,98 zł).
Największe obszary wydatkowe:
• Oświata i edukacja: 177 229 236,32 zł (38,98...
Dlaczego z programu HORECA można otrzymać 90 % dotacji na likwidację skutków pandemii a na likwidacje skutków powodzi – nie? Warto zadać takie pytanie.
Od pewnego czasu obserwuję zmagania kłodzkich przedsiębiorców w sprawach dotyczących różnych sposobów likwidacji skutków powodzi. Można by zadać pytanie o obecność w tej dyskusji pełnomocnika przedsiębiorców ds. likwidacji skutków powodzi. Z tego co pamiętam była taka osoba na spotkaniu na Czarnej Górze. Zastanawiająca jest też absencja w tej dyskusji naszych przedstawicieli w Sejmiku Dolnośląskim.
Ale wracając do meritum sprawy. Kilka tez do przemyślenia.
1. Podstawowym problemem jest brak definicji osoby/instytucji poszkodowanej przez powódź. Są przykłady np. gospodarstw rybnych czy...
Uzdrowiska Kłodzkie w grudniu 2024 r. Rozmawiam z prezesem, p. Tomaszem Pełyńskim
Jak się umawiałem na spotkanie przez sekretariat mówiłem o ZUK-u, czyli Zespole Uzdrowisk Kłodzkich. Zostałem poprawiony. To już nie popularny „ZUK” a Uzdrowiska Kłodzkie. I już w dyrekcji Uzdrowisk Kłodzkich witam się z p. Prezesem.
- I owszem, wciąż w obiegu jest ZUK. Z ZUK-u to, z ZUK-u tamto… mówi Prezes.
- No dobrze, nie ZUK, ale wciąż Waszym właścicielem jest KGHM, czyli Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi. Trochę mnie to dziwi. Co ma wspólnego Kombinat Miedzi z Uzdrowiskami? Jakaś to dziwna zależność...
- Nie tak do końca dziwna. Eksploatujemy złoża wody mineralnej, które też podlegają...
Wręczenie tytułu Honorowy Obywatel Miasta Kłodzka Manfredowi Spacie. Wernisaż wystawy Kolekcjonowanie to kwestia p(o)glądu – Dawne mapy i weduty ze zbiorów Manfreda Spaty
14 grudnia 2024 roku w Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbyła się uroczystość wręczenia Manfredowi Spacie dyplomu Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka i związanej z tym statuetki. Insygnia związane z tytułem otrzymał on z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej Kłodzka Piotra Bryły i burmistrza Michała Piszko. Nadanie tytułu honorowego obywatela jest wyrazem najwyższego uznania dla osób, których działalność przyczynia się do promocji miasta w dziedzinie życia społecznego, politycznego i gospodarczego lub nauki, kultury i sportu.
Manfred Spata - urodzony w Kłodzku geodeta, kolekcjoner map, znawca...
Krosnowice, a wcześniej Rankowo, a jeszcze wcześniej Rengersdorf
Do Rankowa, a już niedługo później do Krosnowic przybyli osiedleńcy z różnych stron Polski Centralnej i Wschodniej, z Kresów, a także zesłańcy i ich rodziny z Syberii. Zostali tu jeszcze starzy mieszkańcy.
Rzec można – „zbieranina” według niektórych, ale dla innych – miejsce, gdzie spotkały się kultury ze wszech stron aby w tym tyglu zbudować różnorodny świat kultury. I to się udało a świadczy o tym książka: Krosnowice Dawne Rankowo. Wspomnienia dzieci pierwszych osadników wydanej przez Towarzystwo Miłośników Krosnowic w 2024 roku.
Nadszedł czas pierwszych, tak obszernych, sumowań wyników...
Filumeniści – Esperantystom
Dyrektor i Pracownicy Muzeum Filumenistycznego zaprosili na Jubileusz 60-lecia Muzeum...
...no i fajnie było, po prostu mały teatr pełen uśmiechu i po prostu – luzu. Nic z patetyczności „okazji” czy czegoś tam. A przecież były i mowy i życzenia i pochwały i Zacni Goście.
Ot, co to znaczy wprowadzić fajną atmosferę. Dyrektor Paweł Pawlik, oprócz tego, że jest dyrektorem to tu, okazał się doskonałym „uroczystorejem” (wodzirejem).
Uroczystość połączona była z otwarciem wystawy „Filumeniści – Esperantystom”, no bo przecież to tu, w Bystrzycy Kłodzkiej utrwalał się język świata jakim chciało być...
Repatriacja 1945/46. Wspomnienia mieszkańców przybyłych do gminy Szczytna
10 grudnia 2024 roku w Siedzibie Bractwa Rycerskiego w Szczytnej odbyła się prelekcja Sławomira Włośniewskiego pt. „Repatriacja. Ziemia Kłodzka w latach 1945/46. Wspomnienia mieszkańców przybyłych do gminy Szczytna". Wydarzenie to stanowiło niejako kontynuację spotkania z 28 listopada br., które dotyczyło emigracji i repatriacji mieszkańców przybyłych do Szczytnej w trudnych latach 1945 i 1946.
Prelekcja zgromadziła licznych słuchaczy, zainteresowanych historią tych dramatycznych czasów. Wydarzenie skupiło się na wspomnieniach pierwszych osadników, którzy po wojnie zamieszkali w Szczytnej....
Jak (nie)zostać królową...
To tytuł najnowszej powieści Katarzyny Redmerskiej, która gościła 16 grudnia 2024 r. w polanickiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. Na spotkanie z dawną polaniczanką, od kilku już lat mieszkanki Wrocławia, przybyła spora grupa czytelników, a raczej czytelniczek, fanek wszystkich dotychczasowych książek pisarki. A ma ona na swym koncie już 5 pozycji: Pora burzy, Sekret sprzed lat, Zacisze, Pejzaż we mgle oraz najnowsza Jak (nie)zostać królową.
Katarzyna Redmerska – dziennikarka, felietonistka, pisarka. Stałym czytelnikom naszej „Gazety Prowincjonalnej Ziemi Kłodzkiej – BRAMA” raczej nie...
Czytane dla fabuły (20): Wigilia po czesku
Dwanaście lat temu Václav Neckář z zespołem Umakart nagrał śliczną kolędę pt. „Půlnoční”. Polecam: https://youtu.be/45mbYID0ec4?si=iz6is08U6zRNKJGB. Przypomniała się ona w odniesieniu do króciutkiej fabuły, jaką polecam na bożonarodzeniowe dni. Dlaczego? Otóż tłem do wideoklipu jest Dworzec Główny w Pradze, a książka (książeczka), którą rekomenduję, właśnie w tym miejscu zawiązuje akcję. Jak więc wygląda celebrowanie wieczoru i nocy 24 grudnia w stolicy naszych sąsiadów? „Boże Narodzenie w Pradze” Jaroslava Rudiša to opowieść o wędrówce bohatera, a z czasem grupki napotkanych przez niego osób...
Czytane dla fabuły (21): Z przymrużeniem (szczęśliwego) oka
Przyjmowaliśmy i składaliśmy niedawno życzenia na 2025 rok. Najczęściej było to: szczęśliwego…
Spróbujmy w tym cyklu zrobić kolejną woltę i do tego wykonać szpagat myślowy, a mianowicie połączyć ten nasz wymarzony stan z fabułą. Niełatwe. Dyskusyjne.
Na początku kolejnego roku mnóstwo odsłon i komentarzy zbierają wszelkiego rodzaju rankingi szczęścia. Badanie tej odmiany naszego dobrostanu podejmuje od lat kilka szacownych już instytucji. I tak według metod stosowanych przez Instytut Gallupa my, Polacy, zajmujemy 44 miejsce, w zestawieniu World Happiness Report, które swoje wyniki uzyskuje...
Czy „kłodzki" film powalczy o Oscara?
Już za dwa tygodnie, 17 stycznia będzie miała miejsce polska premiera filmu Magnusa van Horna pt. Dziewczyna z igłą. Tego samego dnia, zostanie też ogłoszona lista kandydatów do tegorocznego Oskara.
Dlaczego o tym piszemy? Bo film w sporej części był także realizowany w Kłodzku, a mieszkańcy mieli okazję wystąpić w nim jako statyści. Reżyserowi bardzo podobało się nasze miasto, wysoko ocenił pomoc i współpracę z Urzędem Miasta. Zdjęcia w Kłodzku odbywały się 7 listopada 2023. To już trzecia siódemka, jak w naszej miejskiej legendzie. Czy trzy siódemki "pomogą" i wielokrotnie nagradzany film...
Historia bystrzyckiej fotografii 1839-2024
Wystawa pt. „Historia bystrzyckiej fotografii 1839-2024” otwarta została tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w piątek 20 grudnia 2024 r. I choć wszyscy raczej w tym czasie pochłonięci są przygotowaniami do świąt, to jednak sale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie odbywał się wernisaż wystawy, wypełnione były po przysłowiowe brzegi. Jak widać temat przyciągnął mnóstwo zainteresowanych osób, w tym także panią burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Renatę Surmę i burmistrza Międzylesia Tomasza Korczaka.
Wystawa opracowana została przez fotografika i pasjonata historii...
Nowa wystawa „Więźniowie Twierdzy w latach 1918-1945”
Czas przedświąteczny obfitował w różne wydarzenia kulturalne. Jednym z nich był wernisaż wystawy poświęconej więźniom kłodzkiej twierdzy w latach 1918-1945, który odbył się w sobotę, 21 grudnia 2024 r.
Uroczystość, z udziałem licznie przybyłych gości, rozpoczęła się w sali konferencyjnej Wielkich Kleszczy. Dyrektor Twierdzy Daniel Jakubowski na wstępie przedstawił zakres prac prowadzonych w trakcie przygotowywania ekspozycji, podziękował też wszystkim, którzy wsparli jej organizację (od strony merytorycznej, technicznej, finansowej). Na realizację wystawy pozyskano dofinansowanie ze środków...
„Umrzeć ze śmiechu"...
Cóż to był za spektakl!!! Do Bystrzycy Kłodzkiej gościnnie przyjechał Teatr Nowy w Częstochowie a aktorzy zgotowali widzom niezwykłą dawkę śmiechu, ale i refleksji!
Spektakl „Umrzeć ze śmiechu" to pełna ciepła i humoru, a momentami wzruszająca farsa. To opowieść o tym, że prawdziwa przyjaźń przetrwa nawet śmierć, a na marzenia nigdy nie jest za późno
Teatr Nowy w Częstochowie to przestrzeń, która została stworzona w 2021 przez Pawła Bilskiego – a misją tego teatru jest poruszanie ważnych tematów poprzez odważny repertuar i tworzenie współczesnych sztuk, które chwytają za serca.
„UMRZEĆ ZE...
Niekoniecznie regionalia, ale na pewno uniwersalia (20)
„Światło którego nie widać” to powieść amerykańskiego autora, już prezentowanego przeze mnie w jednym z ostatnich odcinków. Anthony Doerr zafascynował mnie swoim „Miastem w chmurach” czyli miasteczkiem o nazwie „Chmurokukułków”. Tak mnie zaintrygował, że sięgnęłam do jego wcześniejszej powieści, za którą otrzymał w 2014 r. Nagrodę Pulitzera oraz Pokojową Nagrodę Literacką Daytona; książka została bestsellerem „New York Timesa”.
Sposób konstruowania akcji, prezentowania bohaterów jest dla niego charakterystyczny. Tym razem nie odbiegamy jednak tak daleko w czasoprzestrzeni, bo akcja toczy się...
Niekoniecznie regionalia, ale na pewno uniwersalia (21)
Kolejna pozycja z kręgu tematyki dotyczącej książek i bibliofilstwa. Niewielka, zaledwie 110-stronicowa książka – a wręcz triller (!), choć pisana spokojnym, powściągliwym stylem. Chodzi o Dom z papieru, autorstwa Carlosa Marii Dominqueza (rocznik 1955) – argentyńskiego pisarza i dziennikarza.
Autor porusza się w środowisku bibliofili i pokazuje, jak wielka miłość do książek może doprowadzić wręcz do obłędu. Nie zdradzając szczegółów – wszak rozwiązanie pewnej zagadki związanej z książką J. Conrada Smuga cienia, powalanej cementem, to clou tej książki – jedno możemy powiedzieć, że szaleństwo...
Lodowisko w Bystrzycy Kłodzkiej
W Bystrzycy Kłodzkiej przy Bystrzyckim Ośrodku Kultury i Sportu otwarto 28 grudnia 2024 r. lodowisko. Atrakcja przez zimowy sezon będzie bezpłatna dla mieszkańców gminy, a co ważne będzie działać bez względu na pogodę.
Do końca sezonu zimowego bystrzyckie lodowisko będzie czynne: od poniedziałku do piątku w godz. 15-19.00, w dni wolne od nauki oraz w soboty-niedziele w godz. 12-20.00
Godzinna jazda na lodowisku to koszt 10 zł, a dla dorosłych i dzieci z gminy Bystrzyca Kłodzka przez cały okres działania lodowiska wstęp będzie bezpłatny. Na miejscu można także wypożyczyć łyżwy (10 zł za...
Ruszyły prace przy budowie pierwszych przyczółków pod most tymczasowy w Bielicach
We wtorek 3 grudnia Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – starosta kłodzki, Piotr Marchewka – wicestarosta kłodzki, a także Zbigniew Łopusiewicz – przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego spotkali się w Bielicach z ministrem Marcinem Kierwińskim, minister Magdaleną Roguską i wojewodą dolnośląskim Anną Żabską. Jednym z punktów spotkania była wizytacja rozpoczętej budowy, a także wysłuchanie potrzeb mieszkańców.
Zgodnie z umową wykonawca ma 21 dni na wybudowanie przyczółków, a następnie na plac budowy wejdą wojska inżynieryjne, które postawią most tymczasowy. Jak podkreśla Piotr Marchewka, w...
Zarząd Powiatu Kłodzkiego planuje wybudować nowy Dom Dziecka w Kłodzku
Obecna siedziba, mieszcząca się przy ulicy Janusza Korczaka, została zniszczona podczas wrześniowej powodzi.
Nie bez znaczenia jest również lokalizacja dotychczasowej placówki, która znajduje się na terenie wyznaczanym obecnie jako tzw. „czerwone strefy” – miejsca szczególnie narażone na zalania podczas ewentualnych powodzi.
- Mieliśmy do podjęcia decyzje, czy inwestować pieniądze w kolejny remont na zalewowym terenie, czy budować nowy dom. Właśnie dlatego powstał pomysł, aby wybudować nowoczesny Dom Dziecka w bezpiecznym miejscu – mówi Piotr Marchewka, wicestarosta kłodzki.
Planowaną...
Vouchery dla poszkodowanych
Podczas posiedzenia Zarządu Powiatu Kłodzkiego, które miało miejsce we wtorek 3 grudnia, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – starosta kłodzki wraz z Karoliną Popiel – honorową rektor Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przekazały na ręce dwóch rodzin poszkodowanych we wrześniowej powodzi vouchery na pobyt w Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny „U Pirata" w Łebie w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra.
Trzecia rodzina obecna na zebraniu Zarządu, otrzymała natomiast zaproszenie na bal charytatywny, podczas którego zbierane będą środki na pomoc właśnie dla niej. Odbędzie się on w...
Wyniki Konkursu „W TROSCE O CZYSTE POWIETRZE W POWIECIE KŁODZKIM. DOBRE NAWYKI”
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu, którego celem było rozwijanie świadomości ekologicznej i promowanie dobrych nawyków na rzecz ochrony powietrza.
Na konkurs wpłynęło 9 projektów ulotek przygotowanych przez 19 uczniów z 5 szkół. Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców, a oto oni:
I miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Przyjaciół Środowiska w Długopolu-Zdroju – zespół nr 2. Autorzy projektu: Piotr Kulawiak, Roksana Stankiewicz, Karolina Furman. Opiekun: Agnieszka Dzinkowska. Nagrody: programy edukacyjne, klocki LEGO, słodycze i gadżety powiatowe.
II miejsce:...
O bezpieczeństwie z dziećmi
Komenda Powiatowa Policji w Kłodzku zorganizowała w środę 11 grudnia w Dusznikach-Zdroju akcję prewencyjną i zwiększającą świadomość wśród dzieci. W jej trakcie uczniowie pierwszych klas Miejskiego Zespołu Szkół w Dusznikach-Zdroju uczyli się, jak bezpiecznie przechodzić przez pasy.
W inicjatywę zaangażowali się także wicestarosta kłodzki Piotr Marchewka, członek zarządu Powiatu Kłodzkiego Michał Cisakowski oraz pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku, którzy każdemu dziecku wręczyli elementy odblaskowe, mające poprawić bezpieczeństwo w okresie zimowym.
25-lecie Programu Stypendialnego im. Grzegorza Ciechowskiego organizowanego przez Gminę Wiejską Kłodzko
Jubileuszowe spotkanie stypendialne wraz z koncertem świątecznym odbyło się 14 grudnia w Krosnowicach. Podczas tegorocznego wręczania stypendiów Powiat Kłodzki reprezentowała Ewelina Ptak – członek zarządu Powiatu Kłodzkiego. Wręczyła Nagrodę Starosty Magdalenie Sadowskiej uczennicy klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, która zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Niemieckojęzycznej w Warszawie pod patronatem Małżonki Prezydenta RP. To utalentowana mezzosopranistka z klasy śpiewu Rafała Żurakowskiego, zajęła I miejsce w konkursie „Melodie...
III Sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Kłodzkiego
W czwartek 12 grudnia br. w Starostwie Powiatowym odbyła się III sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Kłodzkiego. Przewodniczący Rady @Rafał Czuczwara przedstawił sprawozdanie z działań MRPK w roku 2024, radni przyjęli także plan pracy na rok 2025. W uchwale zawarto tematy poświęcone m.in.: zdrowiu psychicznemu młodzieży i dzieci, konkursowi pierwszej pomocy, współorganizacji konkursu filmowego dla młodzieży „Nasza okolica. Festiwal filmów im. Roberta Stando”, a także udziału przedstawicieli MRPK w lekcjach WOS-u oraz HiT-u, w celu prezentacji działalności rady. W trakcie sesji Przewodniczący...
Wyjazdowe posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej w Starostwie
We wtorek, 17 grudnia, w Starostwie Powiatowym w Kłodzku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. minister Marcin Kierwiński, minister Magdalena Roguska, sekretarz stanu w MRiT Michał Jaros, wojewoda dolnośląska Anna Żabska, marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz, a także Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – starosta kłodzki, Zbigniew Łopusiewicz – przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego, Piotr Marchewka – wicestarosta kłodzki, członkowie zarządu: Michał...