Kolejna Noc Muzeum Ziemi Kłodzkiej
The European Nights of Museums, czyli „Europejska Noc Muzeów” w Polsce zwana po prostu Nocą Muzeów - to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów i galerii w wybranym dniu w godzinach nocnych. Akcja powstała na bazie Międzynarodowego Dnia Muzeów i jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych współorganizowanych i wspieranych przez ICOM - Międzynarodową Radę Muzeów. Kłodzkie Muzeum po raz pierwszy zorganizowało Noc Muzeum 24 sierpnia 2007. Termin pierwszego wydarzenia nie wiązał się co prawda z Międzynarodowym Dniem Muzeów, ale nie był również przypadkowy. Zaplanowano je jako akcję promocyjną podczas miejskich obchodów II Dni Twierdzy Kłodzkiej, a za cel postawiono większe zainteresowanie Kłodzczan i turystów działaniami kłodzkiej placówki. Od maja 2008 r. kłodzkie muzeum co roku włącza się w ogólnoeuropejską inicjatywę i organizuje kłodzkie edycje Nocy Muzeum.
Tegoroczna Noc w Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbędzie się w sobotę 15 maja 2010 r.
W programie:
18:00 - 24:00
- Nocne zwiedzanie wszystkich wystaw kłodzkiego Muzeum, w tym czynnej tylko do końca maja 2010 r. wystawy Kłodzko w średniowieczu. Na dziedzińcu i w labiryncie muzealnych podziemi zwiedzanie uatrakcyjnią pokazy w wykonaniu Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego.
Kolejnymi atrakcjami będą:
warsztat menniczy Piotra Wiadernego i możliwość własnoręcznego wybicia repliki monety pochodzącej ze zbiorów kłodzkiego Muzeum - halerza Puty z Častalovic z 1426 r.
oraz warsztat garncarski, w którym pod okiem garncarza będzie można wylepić naczynia gliniane.
20.30-22.00
- Animacje szczudlarzy i etiuda pt. Żywot Arnošta z Pardubic – w wykonaniu aktorów Teatru Gry i Ludzie z Katowic
Teatr Gry i Ludzie - założony w 1997 roku, kładzie nacisk na wizualny aspekt swoich przedstawień i niekonwencjonalny, ponadliteracki język teatralnej ekspresji. Spektakle przepełnione są ruchem przeradzającym się czasem w taniec, czerpiącym inspirację z rozmaitych technik: od historycznych, poprzez technikę mimu i akrobację. Zespół przygotował do tej pory wiele spektakli plenerowych m.in. Kuglarzy i Balladę o Janie Wnęku. Prezentowane były one w wielu miastach Polski i za granicą na Węgrzech, w Tunezji i Holandii. (info ze str. www.gryiludzie.pl)