Dzień Zegara

Autor: 
inf. Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Drugi dzień Targów Staroci organizowanych w ramach Dni Twierdzy – niedziela 15 sierpnia br. – będzie się odbywał pod hasłem Dzień Zegara.
Wychodząc naprzeciw kolekcjonerom zegarów, a także wszystkim zainteresowanym historią czasomierzy, Muzeum kłodzkie postanowiło przybliżyć ciekawsze obiekty z kolekcji zegarów eksponowanych na stałej wystawie Zegary w zbiorach Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Kolekcja zegarów liczy obecnie 441 obiektów – zegarów i części zegarowych. Najliczniejszą grupę, bo 212 sztuk, tworzą zegary szwarcwaldzkie i typu szwarcwaldzkiego z pocz. XIX w. i 1 ćw. XX w. Zegary te wywodzą się od oryginalnych ludowych zegarów o całkowicie drewnianych mechanizmach wykonywanych chałupniczo w Górach Schwarzwaldzkich w Niemczech pod koniec XVIII w. I tym zegarom postanowiliśmy poświęcić pierwszy w cyklu Dzień Zegara.  Z tej okazji zaprosiliśmy na spotkanie autora książki Zegary ludowe w Polsce - Piotra Rykaczewskiego z Gdyni, który przybliży historię zegarów ludowych i omówi najciekawsze zegary z kłodzkiej kolekcji. W oparciu o wiarygodne przesłanki i analizę porównawczą, autor książki wysnuł hipotezę, że jeden z zegarów w zbiorach kłodzkiego muzeum jest najstarszym z zachowanych w Polsce zegarów ludowych z wychwytem wrzecionowym z kolebnikiem. Mamy nadzieję, że dyskusja zaproszonych badaczy tematu to potwierdzi.
Na spotkanie i dyskusję zapraszamy w niedzielę 15 sierpnia (niedziela) o godz. 14.00 do sali koncertowej Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Wydania: